6 ja 9 vuotiaan lapsen teehen MIELUUMIN makeutusjauhetta
vai sokeria? Ja perustelut.
Meillä 9v käyttää nyt makeutusjauhetta kun on pullukampi, ei lihava kuitenkaan. Mielessäni käyn kuitenkin taistoa siitä ettei noita keinotekoisia makeutusjauheita ollut minun lapsuudessani.
Kommentit (9)
mutta jos pakko olis jotain laittaa,niin hedelmäsokeria
Hunaja on hyvä vaihtoehto sokerille.
Ja kyllä tuonikäiset pärjää ihan ilman sitä teetäkin...
En usko, että teehen laitettavalla sokerilla itseään " lihottaa" ... Joten kyllä muuttaisin lapsen ruokailutottumuksia muuten. Ei sitä sokeria tarvitse paljon laittaa, parempi kuitenkin oikea sokeri kuin keinotekoinen.
On luonnontuote, ja valkoista sokeria terveellisempi vaihtoehto.
Että lisäävät ruokahalua?
Painonhallinnassa minä en usko keinotekoisiin makeutusaineisiin tai muihinkaan " light" tuotteisiin. Ne vain vääristävät ruokailutottumuksia ja ajatusmaailmaa.
Lapsillehan ei myöskään suositella kevytlevitteitä, tiesitkö sen?
painonvartijoissakin ymmärtääkseni saa " ilmaiseksi" laittaa kahviin/tehen muutaman sokeripalan päivässä koska on niin vähäistä. ja onko tuonikäisen ihan pakko mitään teetä kitatakaan, eikö kävisi rasvaton maito/piimä/tuoremehu tms?
makeuttamaton tee on pahaa munkin mielestä eli annan siis laittaa sokeria. Me ollaan teenjuojaperhe, kaikki tykätään erilaisista teistä ja siksi kysymys.
ap
viime viikoilla on täällä Englannissa käyty keskustelua siitä että ilmeisesti useampi E-alkuinen lisä- ja väriaine aiheuttaa alle 7-v lapsilla levottumuutta ja agressiivisuutta. Joten itse menisin luonnon valmisteella ja vähentäisin muita herkkuja ja välipaloja.
ja vaikka vähemmän...