Mistä vakuutusyhtiöstä lapselle vakuutus ilman kotivakuutusta?
Ainakaan 2004 ei juuri löytynyt vakuutusyhtiötä joka olisi myynyt (edes suurempaan vuosimaksua vastaan) syntymättömän lapsen sairausvakuutusta ilman kotivakuutuksen kytkemistä, miten mahtaa olla laita nyt? En tykkää yhtään tällaisista kytkykaupoista, mutta vakuutuksen halusin ja todella tyytyväinen olen asiasta, koska meillä sille on todella ollut käyttöä.
Vielä jos joku osaa kertoa onko tällä hetkellä vakuutusyhtiötä joka korvaa myös ravintolisät? (maitoallergiasta johtuvien korvikkeiden korvaus) Aiemmin löytyi yksi vakuutusyhtiö.
Kommentit (3)
Hei,
Kelahan ei korvaa ravintolisiä 100% vain 72% kunnes vuoden omavastuu (yli 600 euroa) tulee täyteen. Esim Neocatesta jää noin 16 euroa/purkki itse maksettavaksi. Purkista saa 2,7 litraa juomaa eli litrahintaa jää melkoisesti kela-korvauksen jälkeekin. Eli kyllä kannattaa selvittää mikä vakuutusyhtiö korvaa ravintovalmisteet. Itse en tajunnut tuollaista selvittää ja nyt maksetaan kallista neocatea omasta pussista vaikka lapsella onkin vakuutus.
Meillä molemmilla vakuutus otettu Tapiolasta ennen syntymää. Lisäksi otimme (vuonna 2003) kotivakuutuksen ko. yhtiöstä, sillä muutaman kympin vakuutusmaksulla sai lapsivakuutuksesta yli 100 euron alennuksen... Eli meillä on kaksi kotivakuutusta, tämä Tapiolasta otettu on ihan perusmaksu, ei mitään ylimääräisiä " turvia" .
Tapiola ei korvaa ravintolisiä. Meillä esikoinen on maitoallerginen. Kelahan kuitenkin korvaa kaksivuotiaaksi maidon korvikkeen (meillä oli soijamaito), joten mielestäni asia oli ihan ok (ei sitä korvausta voi useammasta paikasta saada).
Kilpailuta ja kysele vakuutusyhtiöistä, varmasti löydät teille parhaimman vakuutuksen!