kukaan matkustanut gambiaan? millainen lomakohde?
Kommentit (16)
Ja mulle tuo seksikaupan laajuus tuli yllätyksenä, vaikka siitä periaatteessa tiesinkin.
ihan sama kuin pelkän lentokentän nähtyään muodostais kuvan jostain kaupungista.
Noissakin on omat kiemuransa. Oppaita on villejä ja kirjavia ja sitten valtion virallisia ja hyviä+halpoja. Oppaan tarvitsee joka tapauksessa, moneen paikkaan ei ole mahdollista löytää tai mennä omin päin, jos kysyt tietä niin siitäkin voidaan vaatia suuri summa rahaa.
ei silti, matka oli erittäin antoisa ja ihana.
et ole ilmeisesti mikään kauhean kokenut matkailija?
Olen siis riittävän kokenut matkustelija tietääkseni, että pienehköllä etukäteissuunnittelulla on mahdollista välttää kusetus. Vietnamissa en ole käynyt, mutta itäisessä Aasiassa muuten. Siellä ei ole suinkaan pahinta, yllättäen. Törkeintä on yleensä ihan turistialueilla missä vain ja sitten Itä-Euroopassa. Ehdottomasti rehellisin maa on Japani ja sen jälkeen Suomi :)
maaseudulla on mukavaa porukkaa, ei juuri kusetusmeininkiä, vaan kivoja rentoja ihmisiä. mutta... sinne tuskin päädyt viikon-parin lomareissulla... se reissaaminen kun on aika aikaavievää siellä päin maailmaa. turisti-hotelli-rantamatkaa en voi suositella, ne rantahotellit on just sellasia hirveitä turistigettoja rahat pois-meiningillä =>
eli jos meet, mee ajan kanssa, älä asu Bakaussa (=turistirysä) tai jos haluut pelkän rantaloman ilman rinkkaa, hyttysverkkoja ja outoa ruokaa, mene suosiolla Kanarialle
tajuan silti, että noin oudossa maassa ei voi lähteä sisämaahan seikkailemaan. Varmasti joutuu vaikeuksiin. Ei osaa varoa vaaroja yms. Turistialueella on siis pysyttävä, jollei ole ihan löytöretkeilijän koulutusta.
voi olla että Hollannissa ajatellaan suomalaisista ja rehellisyydestäkin vähän eri tyyliin. ;)
lähi-idässäkin olen seikkaillut yksin, eikä mitään sattunut.
Kaikkialla tosiaan on ihmisiä lyöttäytymässä matkaasi. Opas tosiaan kannattaa ottaa, mutta valikoida huolella, hienojen hotellien liepeillä maleksii näitä viralliseksi tekeytyviä " oppiata" . Samaan syssyyn voit vuokrata myös taksin, se ei maksa paljon ja näette enemmän.
Turvallista on, mutta ota rokotukset ja malariaestölääkkeet ja käsihuuhdetta mukaan.
Itse tein niin, että jätin sinne hikiset vaatteeni eräälle köyhälle naiselle ja ostin itselle uudet. Siellä on ihania kankaita, eikä maksa juuri mitään, jos pyytää opasta viemään paikallisten käyttämiin ostospaikkoihin.
ja miksi ei voi? tuleeko leijona ja syö? tai joutuu flamingon raiskaamaksi? tai kerrassaan kidnapatuksi King Kongin haaremiin?
Gambia ei tee ongelmille (mm. alaikäisten värväys rannikon lomakohteisiin huoriksi) mitään niin kauan kun matkailijoiden rahat virtaavat maahan.
Mutta täältä löydät paljon keskusteluita Gambiasta:
http: //keskustelu. suomi24. fi/show. fcgi?category=104&conference=4500000000000970&subcat=1639.
Täytyy sanoa, etten ikinä olisi siellä yötä. Ihmiset ovat kyllä nauravaisia ja rentoja, mutta valitettavasti suuri osa lähestymisestä on kuitenkin prostituutiota, niin neisille kuin miehillekin. Aidsia on paljon.