Miksi 4-vuotias panttaa kakkaa?!
En ymmärrä 4-vuotiasta poikaa. Vessassa käynnin kanssa ei ole ennen ollut mitään ongelmia. Pari viikkoa sitten yhtäkkiä alkoi sellainen, että pidättää ja pidättää kakkaa ihan viimeiseen asti, eikä millään haluaisi kakata. Pissalla kyllä käy vessassa ihan kuin ennenkin.
Oon koittanut tietenkin kysellä, että mikä on, mutta ei poika osaa itekään selittää. Joskus sanoo, että sattuu, mutta joskus taas, että ei se kakkaaminen satu. Saa melkein hepulin, kun pitkän pidättelyn jälkeen sitten käy kakalla, mutta heti perään on helpottunut ja ilonen ja myöntää itekin, että tulee parempi olo. Päälle päin ei näy pyllyssä mitään vikaa, eikä oo kummempaa ummetusta. Oon antanut vähän Levolacia, että ei nyt ainakaan oo maha kovalla.
Ihan hassua, kun jätkällä on selvästi huono olo, kun pitäis mennä vessaan, mutta ei vaan mene. Oikein pinnistelee pidätelläkseen mahdollisimman pitkään. Pari päivää pystyy panttaamaan. Ennen kävi ainakin nyt kerran päivässä.
Oon koittanut olla tekemättä asiasta isoa numeroa, aatellut että menee ohi. Onko tällainen tavallistakin, vai pitäiskö asiasta huolestua kunnolla?
eikä hoitotätikään keksinyt mitään syytä tälle, että siis ei sielläkään ole mitään eriskummallista tapahtunut, mikä tän olisi yhtäkkiä aiheuttanut.