Tupakoitsevat odottajat (asiallinen kysymys)!
Syöttekö mitään vitamiineja tai lisäravinteita?
Onko neuvolassa suositeltu jotain tiettyä merkkiä?
Ja tehkää oma moralisointiketjunne jos haluatte haukkua, Kiitos!
Kommentit (20)
ei ole neuvolasta suositeltu. Vähensin joka raskaudessa noin kymmeneen tupakkaan päivässä ja siihen se sitten aina jäi. Neuvolasta en ole saanut yhtään saarnaa. lapseni ovat olleet kolmekiloisia ja terveitä!=)
Minulla neljä lasta joista yksi jo täysi-ikäinen.
Minua kiinnostaisi se lääke mikä lopettaa tupakanhimon,mutten tiedä saako sitä raskaana syödä.
kovasti kaikki ihannoivat isokokoisia vauvoja,mutta tosiasiassa nykyään ongelmana on juurikin isokokoiset vauvat ja sen takia,että äidit syövät niin paljon hiilaripitoista mössöä mikä aiheuttaa komplikaatioita loppuraskaudessa ja synnytyksessä. Äitien kannattaisi enemmänkin kiinnittää huomiota siihen mitä suuhunsa lykkäävät kuin haukkumaan erittäin pientä ryhmää äitejä jotka eivät pysty tupakointia lopettamaan,suurinosa äideistähän lopettavat tupakoinnin kuitenkin!=)
Eivät suositelleet neuvolasta mitään. Sain kuulla monta saarnaa ja sillä ei kuulemma ollut mitään merkitystä, että vähensin tupakointia 17 -> 3 / pvä. Että sellaista kannustusta. Lopetin kokonaan raskauden aikana ja siihen oli pyrkimyksenikin koko aika. Usko neuvolaan meni vaan siinä yrittäessä, tuli mieleen että olisiko ollut parempi valehdella koko ajan niin ei olisi tarvinut kuunnella sitä saarnaamista.
Otatko omatunnollesi lapsesi mahdollisen astman tai allergiat? pienen nautinnon takia?
Eikö ole parempi, että sinä kärsit (tupakan tuskasta) kuin että pieni vauvasi kärsii?
Neuvolassa sanottiin että jos ei voi olla ilman niin sitten alle viiden jos saa pysymään päivässä niin hyvä.
Ja välillä olin siis kokonaan polttamatta, välillä tuo max 5 kpl.
Mä olen aina polttanut sinistä L&M:ää.
Ei kai niillä merkeillä väliä, kunhan ei varmaan ihan norttia vetele... =)
ihan asiallisesti, että kyllä sinua sitten kaduttaa kun/jos lapsesi sairastuu/sairastaa jotakin sinun valintasi takia. Ethän halua oikeasti antaa lapsesi kärsiä?? Tsemppiä savuttomuuden yritykseen, se varmasti kannattaa!
Luulin että c-vitamiini on se josta tulis puutetta? Ei ehkä raskausaikana sitten AP
johtuen ennenaikaisen synnytyksen uhasta (lapsi syntyi sitten lopulta täysiaikaisena). Siellä oli yksi äiti, joka synnytti vkolla 34 pienen pojan ja poika vietti ensi päivät (tai viikot?) sellaisella tehovalvontaosastolla. Tämä äiti kävi itsekin vielä sairaalassa ollessaan imettämässä poikaansa pumppaamallaan äidinmaidolla, muun ajan hän vietti ulko-oven edustalla tupakoimassa (suora näköyhteys ikkunastani). Pisti miettimään, että olisiko luovutettu maito tai vaikka korvikekin ollut parempaa sille lapselle kuin se myrkkymaito.
Niin, ja 80-luvulla meidän talossa asui sellainen tupakoiva äiti, jonka kaikki lapset syntyivät erittäin pienipainoisina ja olivat pieniä koko lapsuusiän huolimatta siitä, että vanhemmat olivat normaalikokoisia. Ja oppimisvaikeukia koulussa oli myös.
Niin että mieti!
Neuvolassa onneksi suhtautuivat hyvin ja kehuivat kovasti aina kun onnistuin vähentämään. Onnistui sitten lopetuskin kuudennella kuulla. Ei varmasti olisi onnistunut jos olisi vain syyllistetty. Vauva oli yli kolme kiloinen, eikä ainakaan vielä ole ilmennyt mitään, toivottavasti ei tulekaan.
En syönyt mitään " erityistä" . Yli nelikiloinen ja tosi rauhallinen vauva oli. Edelleen pitkä ikäisekseen ja oppi lukemaankin 5-vuotiaana. Ei allergioita ja korvatulehdus ollut kahdesti. Ei onneksi eroa mitenkään kahdesta nuoremmasta. Olen aika helpottunut jo, että todennäköisesti tupakointi ei aiheuttanut mitään haittaa. Ainoa jäljellä oleva lienee mahdollinen alentunut hedelmällisyys (tuotakin tupakointi aiheuttaa ja sen sitten näkee vasta vuosien päästä, hiukan ahdistaa ja syystäkin) muut haitat olisivat varmaan jo ilmenneet.
Molemmilla lapsilla on nyt keskittymisvaikeuksia koulussa ja adhd-epäily. Tämä tarina on tosi. Aikamoinen " sattuma" .
Nikotiinikorvausta suositellaan joissakin paikoissa. Siinä tulee vain nikotiini ja ne parisataa muuta vaarallista yhdistettä jää pois. Jos ajatellaan että polttaa 15 savuketta päivässä, ja vähentäisi yhden savukkeen viikossa, pääsisi tuosta paheesta vajaassa 4kk eroon. Onkohan tehty tutkimusta siitä millainen riski lapsella on alkaa polttamaan kun jo sikiöaikana aivoissa reseptorit joihin nikotiini vaikuttaa aktivoituu. Lisääkö se addiktoitumisen riskiä. Sama siis mitä alkoholin kanssa; mitä nuorempana aivot saavat alkoholia, sen vakavampi riski on tulla siitä riippuvaiseksi.
Tupakointi syö c-vitamiini varantoja. Iso tsemppi halaus kaikille mahan kasvattajille ketkä aikovat vähentää tai lopettaa. Muistakaa että kun luopuu jostain, on otettava jotain tilalle, käsitöitä, liikuntaa, vihanneksia tai vaikkapa sitten suklaata. Sekin pienempi paha kuin savuke;)
Mutta tupakointia en silti hyväksy.