Tunteeko/huomaako ulkoisesti vauvan laskeutumisen loppuraskaudessa?
Kommentit (5)
Varmaan tipahti 15 cm. Ja painoi niin vietävästi.
Riippuu vähän mahan muodosta. Mulla oli jalkapallo. Jos on sellainen tasaisen kaareva, loiva, niin se ei niin helposti ulos päin näy.
siis tuntuu, kuin lonkaluut pyörisi selaisen pallonympäri ( no niinhän se tavallaan pyöriikin) kun se pää on siellä. Ja ulkoapäin sen taas huomaa niin että se ylävatsasta tulee lituskampi siis se selkeästi madaltuu ja muuttuu " pöytämäiseksi"
Näin siis ainakin minulla.
Vielä lisäkysymys vastanneille. Missä vaiheessa tämä laskeutuminen tapahtui; oliko siis pitkä aika vielä synnytykseen? -ap
jo 3 vkoa sitten, eikä se mitään merkitse. Jollakulla tippuu minuutin ennen synnytystä.
T: kakkosta yliajalla kanniskeleva
Kyselen ehkä tyhmiä, koska odotan jo toista lasta. Eka syntyi reilun kuukauden etuajassa ilman ennakkovaroituksia, enkä tosiaan huomannut/tuntenut mitään erikoista ennen sitä. Tai siis vatsa ei esimerkiksi " pudonnut" alas, kuten monet sanovat käyvän. Nyt vaan ajattelin, kun välillä tuntuu alapäässä kova paineen tunne.. -ap-