Mitä isän kuuluu tehdä 4-henkisessä lapsiperheessä?
Viittaan tuohon alla aloittamaani ketjuun " sanokaahan pitääkö äidin pystyä" . Siinä varsin moni on sitä mieltä, että vaikka minulla on terve ja hyvävoimainen mies, niin silti minun pitäisi mennä kahden lapsen kanssa yksin vaateostoksille eikä miestä saisi tällaisella turhaan rasittaa.
Nyt muotoilen uuden kysymyksen: MITÄ mieheltä sitten kohtuudella voi odottaa? Pitääkö äidin hoitaa kaikki arkiasiat yksin, koska hän " ihan hyvin pystyisi siihen" vai voiko odottaa saavansa apua ja tukea myös asioissa, jotka ehkä pinnistelemällä pystyisi yksinkin klaaraamaan?
Minun mieheni taitaa edustaa tätä näkökantaa, että minun pitäisi hoitaa yksin kaikki, minkä suinkin vain pystyn, ja hän tulisi sitten mukaan kuvioon, kun tulee joku kertakaikkiaan mahdoton yksin hoidettava asia. Mitä mieltä muut???
Kommentit (9)
Niin paljon kuuluu, että molemmat osapuolet on tyytyväisiä. Jos vaikka ottaisitte tästä tälle illalle keskustelunaiheen. Tulisko sopua töistä, mitä luulet??
Meillä iskä tekee paljon, mutta pakko onkin, kun on 4 pientä lasta.
eli yhteiselle tilille, josta halutessasi vastaat sinä. Osallistua kissanristiäisten viettoon, mutta ei tarvitse olla höösäämässä niiden valmisteluissa. Keskustella lasten kanssa jos hyppivät nenällesi, ja käyttää alkoholia niin ettei silminnähtävästi ole kännissä. Todella sekava luettelo, siinä järjestyksessä kun tuli mieleen.
osallistunut meidän perheen elämään. Olet ottanut huonon miehen jos tuollaisista asioista tulee ongelma. Olen ollut kotiäiti ja työssä käyvä, aina ollaan toisiamme huomioitu ja autettu. Kunnioitamme ja rakastamme toisiamme. Siihen ei lapsiluku vaikuta.
keskustelu enää auttaa. On paljon keskusteltu, yhdessä ja ulkopuolisten tuella, mutta mikään ei muutu.
Miehen mielestä lapset ja kotityöt kuuluvat minulle. Toki ne pääsääntöisesti kuuluvatkin, koska olen tällä hetkellä kotona lasten kanssa, mutta mielestäni myös miehen pitäisi tehdä jotakin pientä perheemme hyvinvoinnin eteen vapaa-ajallaan ja se jokin voisi olla juuri lasten vahtimista ostosreissun ajan tai jotain vastaavaa, mikä hieman helpottaisi taakkaani.
En tiedä, pitäisikö minun sitten ottaa se asenne, että olen tavallaan yksinhuoltaja enkä valita ja nurise asioista, joihin ei muutosta ole luvassa.
ap
MIKSI miehen pitäisi hankkia perheelleen se kaikki raha ja sitten vielä laittaa ne yhteiselle tilille josta vaimo voi vapaasti niitä käyttää???? Juuri tätä logiikkaa en ole koskaan ymmärtänyt.... mutta se kai onkin kotihoidontuella olevien äitien toive/vaatimus?? =O
Isi vaan raatamaan töihin (sekä kotiin) ja liksa vaimolle HETI! =D
ja tekemässä käytännössä 24h työpäivää, ne rahat sille vaimolle joka paremmin pystyy käyttämään yhteiset rahat. Vaimo tässä uhrautuu, koska sen on pakko. Mies sentään tapaa muita ihmisiä ja saa valmiin hyvän lounaankin, kun äiti syö " terveellistä" lasten sapuskaa.
Että moni tämän palstan lukioista on niitä kotiäitejä, joilla ei ole muuta elämää kun lapset...
Joka paikkaan pitäisi saada mennä lasten kanssa. Lapsia ei voida jättää hetkeksikään hoitoon edes omalle isälleen, sillä nämä voivat kuolla/traumatisoitua siitä että äiti hylkää.
Lasten läsnäollessa ei saa juoda edes saunakaljaa/punaviinilasillista joulun tmv. kunniaksi, sillä silloin ajokyky heikkenee ja siinä kamalassa yhden kaljan kännissä aikuisen käytös muuttuu(==>lapsi saa traumoja) tai lapsen voi vaikka tiputtaa tmv. on niin kännissä...
Anopit ja mummot ovat myös lasten vihollisia, sillä nämä saattavat poiketa perheen (==>äidin) tavoista, esimerkiksi antaaa kolme vuotiaalle pullaa, tai antaa lasten valvoa yökylässä ollessaan tunnin pidempään mitä kotona (==>lapsen rytmit sotkeutuvat ja lapsi huutaa seuraavat kolme viikkoa)
Sillä äiti on aina lapselle äiti! Äiti ei saa hylätä lastaan pieneksikään hetkeksi, sillä äiti on lähi vanhempi. Miten kukaan muu muka pystyisi pitämään sen lapsen ylipäätään hengissä esim. äidin kampaamo käynnin ajan, puhumattakaan että äiti kävisi ilman lapsia kaupassa tmv.
Mun ei pitäis lukea näitä. Olen liian feministi. Anteeksi. :-)
Siis miehesi pitää ottaa vastuuta, eikä olla mikään äidin pikkuapulainen. Totta hemmetissä, teillä molemmilla pitää olla myös omaa aikaa ja sehän järjestyy sillä, että miehesi hoitaa silloin yhteisiä lapsianne. Työssäkäynti ei myöskään ole niin raskasta, etteikö kotitöitä voisi tehdä! Tekeehän kotitöitä työssäkäyvät äiditkin! =)
Eli et ole mikään kotiorja, vaikka kotona lapsia hoitamassa olisitkin.
Ei muuta kuin keskustelemaan miehen kanssa. Sovitte molemmille ainakin yhdet päivät/illat viikosta, jolloin saa omaa aikaa ja toinen hoitaa lapset ja esim. yhden lauantain kuukaudessa, kun teillä on yhteistä aikaa ja lapset hoitoon.
50/50. Kai se ukkokin tekee oman osansa hommia sillai, et mitä vois tehä kahdestaankin?