Lue keskustelun säännöt.
palkat
15.10.2008 |
Miksi ihmeessä koko ajan joku on vertailemassa toisten palkkoja??
Ihmetyttää vaan.. Jos pitää levennellä että mä tienaan sen ja sen verran ja mies sen omansa niin ketä ihan oikeasti kiinnostaa. Mä ainakin olen itse tyytyväinen omiin tuloihin ja elän sen mukaan. mua ei henkilökohtaisesti kiinnosta kuka tienaa ja mitä eiköhän se olisi jokaisella hyvä pitää ihan omana tietona. :)
Kommentit (2)
Salailu palkoista ei hyödytä muita kuin työantajaa. Kaipaisin työpaikoillekin avoimempaa palkkakeskustelua. Erityisesti toimihenkilöillä samaa tehtävä tekevilläkin palkka voi olla tyystin eri, riippuen mitä on kehdannut vaatia/ puhujanlahjoista.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Loistavaa, että palkoista puhutaan edes näin verkossa, kun kasvokkain ei kehdata. Eihän sitä muuten tiedä, mitä voi pyytää vaikka uutta hommaa hakiessa. Tietoisuus palkkatasosta edistää tasa-arvoa.