Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Täytyis ostaa ruohonleikkuri..
26.07.2007 |
Mikäs on hyvänmerkkinen ruohonleikkuri, tai onks niis ylipäänsä hyvii ja huonoi merkkejä? Tarviis saada ihan perusleikkuri, ei ees mikää keräävä. Millä hinnalla selviäisin hankinnasta ja mistä lähden leikkuria ostamaan, oisko joku K-Rauta hyvä..
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Jos ihan vähän ja tasaista, saattaa riittää jopa ihan mekaaninen leikkuri (siis ei moottoria) tai sitten sähkötoiminen. Näitä jaksaa heikompikin (nainen/lapsi) hyvin työnnellä. Jos on paljon suoraa ja tasaista, saattaa vetävä leikkuri olla paras. Muussa tapauksessa normaali perusleikkuri on hyvä. Nämä kaksi edellyttävät leikkaajalta vähän lihaksia.
Sitten mietit, että haluatko keräävän, sivuille heittävän (joudut haravoimaan jätteen) vai silppuavan (silppuaa jätteen lannoitteeksi).
Jollain 300 eurolla saa hyvän, silppuavan perusleikkurin. Ihan rautakaupasta tai halpahallista.