IVF/ICSI elo-syyskuussa?
Onko muita vielä aalloilla joilla hoitosuunnitelma osuisi elokuun loppuun tai syyskuun alkuun? Kävin tänään klinikalla ja Synarela-sumut aloitan 5.8. ja punktio ajoittunee sitten joko elokuun viimeiselle viikolle tai syyskuun ekalle viikolle. Meillä aluillaan neljäs IVF. Kolmannen IVF:n tuoresiirto toi plussan ja tytön 9/2006 ja nyt sitten olisi tarkoitus yrittää pikkusisarusta. PAS tehtiin toukokuussa mutta oli negaa.
Olisiko muita samaan aikaan piinailevia tulossa mukaan? Olisi mukava vaihtaa tuntemuksia hoidon edetessä.
T:Hetula75
Kommentit (193)
Mutta eiköhän se tästä laajene kunhan lomat on lusittu ja päästään taas arkeen ja palstailuun kiinni. Nyt on ollut vähän hiljaista näillä sivuilla.
Onnea teidän ensimmäiseen IVF:ään. Toivotaan että uusi hoito tuo plussankin.
Meillä taustalla myös selittämätön lapsettomuus ja ennen koeputkihoitoja tehtiin kolme inssiä ja kaksi ovulaation induktiota.
Tosin IVF:ien myötä havaittiin että alkiot eivät jakaannu normaalisti ja hajoavat jakaantuessaan siirtokelvottomiksi. Meillä ei olekaan ollut kolmesta IVF:stä siirtoja kuin kolme kun ensimmäisestä hoidosta ei päästy siirtoon lainkaan, toisesta ei tullut kuin kaksi alkiota (jotka siirrettiin molemmat, mutta nega) ja tästä kolmannesta IVF:stä sitten tuoresiirto toi plussan (kaksi siirrettin ja yksi oli kiinnittynyt) ja kaivatun esikoistyttären. Siitä hoidosta saatiin kolme alkiota pakkaseen ja ne sulatettiin nyt keväällä. Kaksi alkiota selvisi sulatuksesta ja ne siirrettiin mutta negaa. Toivonkin nyt että meillä joka toinen siirto toisi plussan niin nyt olisi sitten sen plussan vuoro ;-)
Meillä hoidossa käytössä Synarela, Menopur+Puregon, Pregnyl ja Lugesteron. Hoidoissa käymme Hgin VL:ssa.
Ei muuta kuin hoitoja päin. Kohtahan jarrut ja vaihdevuosioireet jo alkavatkin ;-)
Niitä odotellessa.
T:Hetula75
Onnea sulle ja Jessicalle uusiin hoitoihin!
Sulla on näköjään pitkällä kaavalla tulossa ivf hoito.Onko aikaisemmatkin olleet? Miksi sulla on Menopur+ Puregon? Olen utelias siksi kun mulla on ollut aina vain Puregon. Menopurilla olen kuullut tulevan vähän alkioita. Meillä on hoidoista tullut vain 2 alkiota per kerta. Esikoinen saatiin ekasta ivf:stä. Nyt suunnittelen, että jospa yritetään vielä sisarusta. Takana 3 x iui pistoksilla, 2 ivf ja 2 pas. 2005 oli meillä se toinen ivf ja kaksi alkiota saimme ja siirsimme vain yhden. Vuoden päästä menimme pas hoitoon. Mä en halua kaksosia, siksi. Raskaus kun oli niin raskas aika, et huh. Mutta aika kultaa muistoja, jonkunverran!
Moikka !
Meillä lähtee seuraavista menkoista 3. ivf käyntiin, yksi kohdun ulkoinen takana muuten negaa. Selittämättömiä ollaan myöskin, inssejä tehty alussa myös clomeilla ja ilman.
Ens viikolla ultra tsekataan vielä ennen pistoshoidon aloitusta, että kaikki on ok ! Hoidossa ollaan Helsingin väestöliitossa, maksusitoumus asiakkaina , oikeasti meidän paikka olisi naistenklinikalla.
Laskettiin että punktio olisi viikolla 33. mutta katsotaan ???
Onnea kaikille hoitoon !
t:mami
Hei vaan Hetula75, Emma-Neea, Mami69 ja Jessis, inssipinotuttuni :) Harvakseltaan olen jossain kirjoitellut, mutta taustalla olen pysynyt koko ajan, silloinkin kun olen ollut hiljaa.
Eka IVF on edessä *hui*
Mulla ei teistä poiketen ole vielä mitään tarkempia tietoja IVF:stä. Tätiä odottelen paikalle kuun vaihteessa ja sittenpä saan soittaa klinikalle.
Taustoja sitä odotellessa:
Pillerit jäi 04/04. Keväällä 2005 lähettiin hakemaan apua, kun ei haikaraa kuulunut. Yritystä on pelkillä clomeilla, clomit + luget yhdistelmällä, kaksi inssiä ja yksi ovulaation induktio (ne kolme Puregon + Pregnyl + Luget). Mamin tavoin Naistenklinikka on meidän hoitopaikka.
Selittämättömiä ollaan, tutkimuksissa ei ole (tähän mennessä) ilmennyt kertakaikkiaan mitään ja spermakin on ollut " priimaluokkaa" .
Tuota kesä-heinäkuun IVF-pinoa olen aivan innolla seurannut, toivottavasti saadaan niitten plussapuhurista kiinni :)
SanniAnniina kp20/27
Saanko tunkea mukaan vaikka olenkin Passiin menossa?
Eli 1.Icsi:n 2.pas edessä elokuun puolivälissä/lopulla. Viimeksi kesäkuussa oli pas ja siitä nega :O( tähän mennessä hoidot ja alkioiden laatu ym kaikki olleet oikein onnistuneita paitsi ettei ole plussaa tuottaneet. Hoidoissa ollaan Helsingissä yksityisellä. Nyt on vielä kaksi alkiota pakkasessa ja sitten pitää taas aloittaa homma alusta.
Tuttujakin tässä pinossa näyttää jo olevan :O) mutta kertauksena; meillä taustalla miehestä johtuva lapsettomuus, yritystä takana jo 8 vuotta (hoitoja vasta keväästä + noin vuoden jonottelut ym tietysti takana) ja ikä alkaa väkisinkin tulla vastaan, vaikka ikinuori olenkin ;O)
Yhtään lasta ei ole vielä siunaantunut.
Tervehdys kaikille!
Rose kp 17/28-30
Moikka vaan kaikille. Jessis mua tuolta enskapinosta jo tänne houkutteli, joten uskaltaudun mukaan. Pienin varauksin kuitenkin, mun tapauksessa kun nuo kystat saattaa estää vielä koko prosessin.
Mutta siis taustaa. Lapsettomuutta takana pari vuotta ja ikää jo reilusti yli 30. Ensimmäistä siis yritetään. Hoidoissa ja tutkimuksissa oltu koko ajan. Kaksi inssiä (puregon+pregnyl) tehty, negaa. Siirryttiin yksityiselle ivf-hoitoon, mutta kysta pilasi hoitojen aloituksen alkuvuodesta. Nyt sen pitäisi olla poissa, joten seuraavien menkkojen jälkeen aloitan pistämisen (gonal-F). Jotain muutakin pistettävää oli myöhemmin, täytyykin tarkistaa mitä se oikein oli.....kuten huomaatte, en oikein vielä usko, että ivf:ään päästään, joten en ole pahemmin asian kanssa ehtinyt jännittää! Mutta pistämisen aloitan ilmeisesti viikolla 33.
Palaillaan siis asiaan. Kiva kun väsäsitte pinon.
t. Afternoon
Tervehdys :)
Taustaa: ollaan menossa 1. IVF-hoitoon (lyhyt kaava). Tällä hetkellä popsin Terolutia jonka pitäis kuihduttaa kaks kystaa ja aloittaa vihdoinkin menkat (ed. vuodosta kohta 80vrk).
Takana lukemattomia clomi-kiertoja ja 5 inssiä, joista aikaseks yks keskeytynyt keskenmeno 02/06. Lapsettomuuden syynä (ainakin) pco.
Metformiinia käytän, ja sen lisäksi tähän IVF-hoitoon tarvitaan Puregon+Orgalutran+Pregnyl+luget.
Ollaan miehen kanssa molemmat aika tarkalleen 30-vuotiaita.
Eli jos kaikki menee niinkuin pitää ja vuoto alkaa Terolut-kuurin ansiosta, osuu meillä punktio+alkion istutus kuta kuinkin viikolle 33.
Jänskättää ihan hurjasti. Toisaalta toiveet on korkealla, mutta toisaalta pelottaa että mitä jos ei me saadakaan yhtään ainutta hyvää alkiota aikaiseksi...
Moikka! Mulla alkoi eka IVF-hoito pitkällä kaavalla. Aloitin 15.7 Synarelan sumutuksen ja 31.7 on seurantaultra. Muista lääkkeistä en vielä tiedä. Punktio on viikolla 33. Inssejä tehtiin ekana 3 mutta mitään ei tapahtunut. Ja nyt oli puolen vuoden hoitotauko ennen tätä Ekaa IVF:ää. Ikää miehellä ja mulla kohta 39v. Yksi luomulapsi ennestään 12/02. Toista yritetty kohta 3v.
.. eli ei oikein mistään vielä mitään hajua, mutta toivottavasti ette anna sen häiritä.. :o
Tervetuloa joukkoon Rose, Afternoon, Menina ja Helena! Kiva, että tuleva piinailuseura kasvaa :) vaikka asia itsessään ei tietysti kovin mukava ole. Meitä taitaa olla täällä ainakin pariin eri aikajaksoon osuvia, viikoille 33 ja 36 näytti ainakin tulevan punktioita.
Itse kuulun siihen jälkimmäiseen, jos siihenkään, kun tänään ja alkoi tuntua sille, että täti yllättää ihan kesken kierron :( En sitte tiedä siirtääkö ne sitten hoitoakin, jos mun kroppa päättääkin nyt protestoida jostain. Kovasti nyt toivoisin, että täti malttaisi pysyä pois edes maanantaihin asti, että tohtisin soittaa klinikalle.
Parempaa tuulta (ja parempaa säätä) kaikille!
SanniAnniina kp 21/27
Mulla on tehty aina pitkällä kaavalla hoidot, ilmeisesti juuri siksi että alkioiden laatu on ollut aina huonoa. Ensimmäiset kaksi hoitoa tehtiin pelkällä Puregonilla ja niistä tosiaan selvisi ainoastaan kaksi alkiota siirrettäväksi, ensimmäisestä ei mitään. Munasoluja tulee hyvin (14-20)ja ne hedelmöittyvät hyvin mutta sitten jakautimisvaiheessa käy kato. Kolmannessa IVF-hoidossa vaihdettiin sitten Puregon Menopuriin ja Puregonia pistin vain lisäksi (en oikein tiedä miksi), pääosa oli kuitenkin Menopurilla. Ja siitä hoidosta saatiin sitten siirtokelpoisia alkioita jo huimat viisi kappaletta. Alkioiden laatukin oli huimasti parempi kuin aiemmissa pelkällä Puregonilla tehdyissä hoidoissa. Ja koska siitä hoidosta saatiin vielä lapsikin niin siksi aloitetaan taas samalla kaavalla. Toivotaan että saadaan taas hyvin alkioita. ;-) Mun hyvin on tuo viisi...
Onnea sisarusjahtiin!
Ja tervetuloa myös muille IVF/ICSI/PAS:laisille! Kiva että meitä on jo enemmän aloittelemassa hoitoja. Munkin punktio ajoittunee viikoille 35/36.
Terkuin Hetula
.. ettei pino jää ihan piiloon.
Kaikilla taitaa olla hommat vielä niin alussa, ettei kovin paljon vielä turistavaa löydy.
).( Kroppa teki tenän, kp 22(!) vaihtui viikolla kp 1:ksi :( En saanut klinikallekaan soitettua oikeaan aikaan, joten ma uusi yritys kuulostella mitä sanovat. Pahasti veikkaan, että käskevät tasaannuttamaan kierron ennen hoitoja.
Aurinkoa ja ennen kaikkea iloa kesäpäiviin!
Lievästi alakuloinen SanniAnniina kp4
Heissan kaikki elo-syyskuulaiset!
Voipi olla, että olen väärässä pinossa, mutta rohkenempa silti ilmoittautua. Meillä ensimmäinen ivf tulossa, piti ilmoittautua hoitoihin elokuun tätipäivistä, mutta siirtyykin nyt elokuun loppuun, kun täti tulikin vierailulle viikkoa ennen sovittua tapaamista:( Eli elokuu vielä mennään ja ihmetellään ja niellään taas muiden vauva-uutiset ja itketään kotona neljän seinän sisällä.
Taustaa: yritystä takana 3½ vuotta. Siitä erilaisissa tutkimuksissa parisen vuotta, endo-epäilyä, labaroskopia tehty, clomifenia syöty 6 kk. Ei tuloksia. Sitten ivf- jonoon ja nyt ensimmäistä ivf:ää odotellaan. Tunteet menee niin ylä- kuin alamäkeä, jännittää ja samalla haluais jo lähteä yrittämään.
Myötätuulia meille kaikille, Haave08
No niin eka piikki pistetty vatta nahkaan, onneksi on tuota läskiä ja lisää on tullut loman aikana. Nyt täytyy ryhdistäytyä...
Elikä tänään meni 200 yksikkö Puregonia, maanantaina ultra silloin selviää milloin on punktio. Viimeksi pistelin 9 päivää saapi nähdä monta päivää nyt menee.
Onnea kaikille hoitoon +++++
t.mami
Oon kanssa kirjoitellu tänne. Alkoi 2 viikkoa synarelan sumuutelu ekassa IVF-hoidossa ja eilen oli seurantaultra jossa huomattiin että synarela ei ollutkaan vaikuttanut niinkuin piti. Elikä siis pysäyttänyt omaa hormonitoimintaa. Vaan oli kehittynyt 2 munarakkulaa ja oli ovisaika. Punktio olis ollut vko:lla 33 mutta nyt siirtyy vko:lle 35.
Jatkan vielä seuraavat 2 viikkoa synarelaa ja sitten alkaa Puregon pistely. Onko kenelläkään käynyt näin ettei synarela ole vaikuttanut?
Minäkin liittyisin joukkoon! Seuraavasta kierrosta on alkamassa meidän toinen ICSI-hoito. Meissä on vikaa molemmissa: miehellä simppoja kylläkin normaali määrä, mutta huonosti liikkuvia ja epämuotoisia, ja lisäksi vasta-aineita 100 %, ja minulla kohonnut FSH-hormoni. Kun vikoja on näin paljon niin meille ei tehty mitään inssejä lainkaan vaan suoraan mentiin ICSIin. Olemme hoidossa yksityisellä.
Eka ICSI tehtiin toukokuussa, mutta tulos oli nega eikä mitään pakastettavaakaan jäänyt, eli nyt aletaan alusta. Hoito tehdään lyhyellä kaavalla ja muutenkin samalla tavalla kuin ensimmäinen. Lääkkeinä mulla on Synarela, Gonal-F ja Pregnyl, sekä siirron jälkeen Luget, jos niin pitkälle päästään.
Nyt on meneillään kp 7 eli aloitus menee varmaan tuonne elokuun lopulle, riippuen mun kierrosta. Yleensä se on 33 päivää mutta voi heittelehtiäkin puoleen ja toiseen. Nyt tietysti toivoisi lyhyttä kiertoa että päästäisiin pian tositoimiin!
ja senverran omaa napaa että tänään lähti suihkauttelut käyntiin Synarelalla. Kyllä se vaan aina maistuu yhtä pahalta. ;-)
Muuta tässä ei nyt sitten tapahdu kun vasta 21.8. on nollaultra ja piikitysten aloittelu jos kaikki ok.
Tervetuloa mukaan kaikki uudet pinoutujat.
Vaihdevuosioireita odotellen, Hetula
Täällä on vähän hiljaista !!!?
Oma napa: huomenna ultra, kuusi päivää pistelty ja aikataulutus selviää varmaan huomenna. Punktio on varmaan torstaina tai perjantaina ??
Toivottavasti kaksi siirretään, itse ajattelin jos voisi laittaa parhaimman ja huonoimman. Meillä viimeksi passissa kuoli monta alkiota sulatukseen, syytä en tiedä ?
Kaikille ++++++++++++++
T.mami
Pikkuhiljaa alkaa tässäkin pinossa tapahtumaan :)
Mulla alkoi menkat viimeinkin perjantaina, ja lauantaina aloitin Puregon-pistokset (125 yksikköä). Keskiviikkona on eka ultra. Jos kaikki menee ok niin punktio on oletettavasti ensi viikon (vko 33) ke-pe ja alkion siirto pe, la tai ma.
Huihuihui, on niin kauhean jännittävää ettei meinaa nahoissa pysyä :) on varmaan aika epärealistista toivoa että heti ekasta kerrasta tärppäisi, mutta niin sitä vain toivoo. Parin vuoden tuloksettomien clomi-kuurien ja inssien jälkeen tuntuu siltä että vihdoin asialle todella tehdään jotain.
No, jos n. joka kolmas IVF tekee plussan niin kyllä tähänkin pinoon pitää niitä plussia tulla :)
Tsemppiä vaan kaikille,
kuulemisiin!
T.Menina
Ilmoittautuisin myös mukaan porukkaa. Meillä yritysta toukokuusta -04 lähtien. Miehellä kaikki ok, mutta mulla kierrot ovat olleet mitä sattuu. Ilmeisesti ovuloin harvakseltaa. Ikää meillä on myös 30:n paikkeilla. Matkalla on kokeiltu clomeja, tehty kolme inssiä(puregon,pregnyl+luget). Haikaraa ei vain ole kuulunut. Kesä ollaan pidetty paussia, mutta tänään soitin sitten klinikalle jatkoista. Meille siis suunnitteilla eka IVF- hoito syyskuulle. Näillä näkymin vko 39 olisi punktio suunnitteilla. Jännittää ja toisaalta ei malttaisi odottaa että päästäisiin alkamaan.
Olisin mielenkiinnosta kysellyt, että miksi toisillä on ns. jarruhoito alkuun(jos olen oikein ymmärtänyt ne sumuttelut) ja toisilla ei? Mulle ohjeena oli, että seuraavien menkkojen alettua käyn heti ultrassa ja sitten aletaan pistelemään Puregonia. Sain myös reseptin Organlutrasta, mutta en ole vielä selvillä, että missä vaiheessa sitä aletaan käyttämään. Olisin kiitollinen,jos joku viitsii valaista. Toki varmasti saan klinikaltakin tietoa sitten tarkemmin, kun tulee ajankohtaiseksi.
Täällä yksi tuleva ivf:läinen. Sinä näytätkin olevan jo vanha konkari näissä ivf-asioissa! Toivotaan että tässä hoidossa lykästää ja tyttösenne saa pikkusisaruksen : )
Ja hyvä että aloitit tämän pinon, vertaistuki on supertärkeää!
Meille tulossa ensimmäinen ivf, aiemmin tehty kolme inssiä joista kaikista negaa. Ensimmäistämme siis vasta yritämme (05/05 alkaen). Olemme tyksissä hoidoissa, ja toistaiseksi lapsettomuutemme syy on selittämätön (vaikka ultrassa / sisätutkimuksissa selviä viitteitä endosta).
Jarrun (Procren) pistän 8.8. ja näillä näkymin punktio ja siirto ajoittuisivat viikolle 36. Mulla on kolmen P:n hoito eli Procren+Puregon+Pregnyl (ja tietysti Luget).
Positiivisin terveisin
Jessica