mikä vikana, kun 7 vuotias lapsi " kusee" jopa 3 kertaa tunnissa housuunsa
tai sänkyynsä, vain koska on niin HAUSKAA! jos joku ohjelma on huvittava, se riittää, tai jos joku kertoo hauskan jutun, tai ilme on hassu, niin poika alkaa nauraa hohottaa ja kusee samantien housuunsa, jopa kolmesti tunnissa! alkaa jo huumorintaju loppua
Kommentit (8)
Miestenkin on hyvä treenata lantionpohjalihaksiaan. En tiedä, miten toimii 7 v mutta siellä ongelma kuulostaisi olevan.
Älä ainakaan moiti, älä tee mitään numeroa asiasta. Hyvin eleettömäst vaan sanot, että jaa, täytyy vaihtaa housut. Tee siitä tylsää. JOs tekee tahallaan niin lopettaa pian. Käytä pissakokeella, poissulje infektio.
Mä muistan, että mulla oli jossain vaiheessa kouluiässä sellainen ongelma, että multa lirahteli housuun. En tiedä oisiko ollut sitten joku piilevä tulehdus jonkin aikaa tai jotain, mutta se oli ihan tahatonta kyllä.
ei juo normaalia enempää, ja pissaa tulee sen verran kerralla, että housuissa on läikkä, ja pitää vaihtaa ja käydä alapesulla.
mutta alkaa hermo mennä, kun tunnin sisään saa kolmesti käydä vaihtamassa alushousut... tänään lorahti sängyssä, ja meni tippa lakanalle (ei sentään patjaan asti), kun oli niin hauskaa ja hauskat jutut pikkuveljellä .
tätä tapahtuu ainoastaan KOTONA, ei siis koskaan kylässä tai päiväkodissa tai muualla.
olen kyllä suhtautunut hermostuneesti, koska alkaa harmittamaan alituinen " kusiralli"
ja tarkoitin siis, ettei joka tunti pissaa sitä kolmea kertaa, vaan illalla esim, tunnin aikana se 2-3 krt tulee housuun läikkä.
sanokaa jotain