Lapsen on 9v ja asumme H:gin keskustassa. En vielä anna lapsen kulkea yksin puistoon, ystäville, kouluun...
Te jotka asutte kaupunkien keskustoissa ja lapsella on monta kadun ylitystä kulkiessaan jhkin niin annatteko kulkea yksin?
Liikenne on yksi mitä pelkään lapsen puolesta ja toinen " paha" ovat hörhöt. Huumeissa tai kännissä tai muuten vaan hullut.
Toivon asiallisia vastauksia.
Kommentit (4)
Tää on taas näitä hesalaisten omia juttuja...
kännykkä, jolla saa vanhempiin yhteyttä jos hätä tulee?
Lauttasaari ja Malmi) ja muutamille ystäville ja tutuille joiden kulkureitit ovat hyvin hallussa. 9-10-vuotiaana ovat saaneet itsenäisesti kulkea joka paikkaan, kunhan ensin ilmoittaa minne on menossa.
Tottakai keskustassa on paljon liikennettä, mutta onneksi on liikennevalot ja jalkakäytävät. Lasten kanssa on opeteltu liikkumista kaupungissa ja asuinalue on lapsille hyvin tuttu. Välillä törmää humalaisiin ym epämääräisiin, mutta ei heitä tarvitse edes katsella, jatkaa vaan matkaa ja menee sinne missä on muitakin ihmisiä (tarvittaessa huutaa apua).
t. 1v, 3v, 9v, 11v, 13v ja 14v lasten citymutsi
Jotkut nyt pitävät keskusta-asumisesta ja lapsi ei varmasti traumatisoidu siitä.