Poikatrio koossa ja nimet annettu!
Pitkällisten pohdintojen jälkeen Emilin ja Erikin pikkuveli sai nimekseen Aron. Kiitoksia aikanaan täällä nimiä kanssani pohtineille. Taisipa tuo Aron silloin täälläkin jonkun ehdotus olla.
Kolmikon koko nimet:
Emil Anssi Aleksanteri
Erik Urho Aukusti
Aron Onni Oskar
Saa kommentoida vapaasti.
ps. Terkkuja tutuille! :-)
Kommentit (2)
Vanhanaikaiset, miehekkäät nimet, loistovalinta! Kiva että vaihdoitte alkukirjainta vielä kolmannen kohdalla, eivät mene niin helposti sekaisin. Pienenpieni miinus nimien kokonaispituudesta.
Meillä on Erik pojan toisena nimenä, olisi voinut olla kutsumanimikin ellei liippaisi aivan liian läheltä omaa nimeäni. Augustia ja Alexanderia olen yrittänyt kaupata miehelle mutta ne ovat hänelle vain kaverin nimi sekä veljen toinen nimi, ei kelpaa.
Ihan sellaiset, että voisin itsekin valita. Yksi Oskar meiltä löytyykin, Aukusti voisi olla toisena nimenä, ellei siskolta jo sen nimistä poikaa löytyisi. Oskar Onni Ihana oli jo tekonimenä :) sen jälkeen siunaantunut Iida-tyttönen ja nyt ristiäiset valmisteilla kolmoselle, jolla harkinnassa olivat myöskin Emil ja Aaron -nimet. Eipä oikein hänelle tuntuneet istuvan nuo vaikka niistä kovasti tykkäänkin. Iisak tulee pojasta.