Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

vauvoja jotka käyttää jauhekorvikkeita?

07.07.2007 |

meillä siis maitoallergia ja nyt juodaan soija maitoa. Mitein kun ollaan ensi viikkoa matkailuautoilemassa, niin voiko kun tehdään päiväretkiä niin laittaa valmiiksi keitettyä vettä tuttipulloon ja sen sellaiseen " kylmälaukkuun" johon mahtuu yksi tuttipullo. ja sitten kun tulee aika antaa maitoa niin sinne vaan vesi sekaan? näin esim. fisher prisella sellaisen johon mahtuu kaksi pulloa. Vai onko parempi ostaa sitten pullovettä?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä käytetään Almiron pepti-jauhetta ja matkalle kanssa lähdössä - tekisin ennemmin pulloveteen:=)



terveisin,

mooli

Vierailija
2/8 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

me kyllä säilytettiin keitetty vesi esim. yön junamatkalla ihan normaalisti huoneenlämmössä - mun mielestä sellainen 12h on ihan ok samaa vettä säilyttää.



-mooli

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle on neuvottu etta pullovesikin pitaa keittaa.. joten mina ainakin kuljettaisin veden tuttipullossa ja tuttipullo sitten sinne " kylmalaukkuun" jotta se pysyisi lampimana/kuumana. (siis jos teidan jauhe vaatii kuuman lampiman veden)

Vierailija
4/8 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että pulloveteen on ehkä kaikkein helpoin, kun nyt ihan perus huvipuisto yms. meiningillä mennään, niin sitä on helppo ostaa paikan päällä. ja onhan joissain sitten lastenhoitohuone jossa veden voi ottaa suoraan hanasta pulloon. vauva on jo kuitenkin 10kk. Eikös pullovesi ole kuitenkin " puhdasta" ?

Vierailija
5/8 |
07.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Laitoin termospulloon kiehuvaa vettä ja tavalliseen juomapulloon tai tuttipulloon kylmää vettä ja titrasin siitä sitten sopivan seoksen jauheen sekaan perillä. Toinen vaihtoehto jos perillä on mikro on ottaa pelkkää kylmää vettä ja lämmittää sitten perillä. Ja kolmas ja paras vaihtoehto on sitten se jos periltä löytyy kunnollista hanavettä jolloin ei tarvitse kanniskella vettä mukanaan.



Meillä tosin käytettiin ihan tavallista NAN-jauhetta joka liukenee minkä lämpöiseen veteen tahansa. Kokemusta on parin kuukauden ajan myöskin Peptidi Tuttelista ja sehän on paljon vaikeampaa kun vaatii kuuman veden liuetakseen.



Pullovesi ei ole sen puhtaampaa kuin kraanavesikään - itse asiassahan esim. Helsingin kaupungin kraanavesi on voittanut tutkimuksissa lähes järjestään kaikki pullovedet. Mutta tietysti jos sitä kraanavettä laittaa likaiseen pulloon niin siinä voivat alkaa pöpöt kasvaa varsinkin jos säilytetään sellaista haalean lämmintä vettä.



Jos haluaa veden säilyvän varmasti mahdollisimman pitkään niin vesi pitäisi pitää joko yli 72-asteisena tai sitten kylmänä. Tuossa 20-72 asteessa ne pöpöt lisääntyvät kaikkein parhaiten. Ja pullohan on puhtain jos se on pesty huolellisesti ja kuivatettu sen jälkeen tai vaihtoehtoisesti keitetty juuri ennen veden lisäämistä. Sormin ei pitäisi mennä koskemaan pullon tai korkin sisäpinnalle tai kierteisiin eikä tietty siihen veteen... Käytännössä kyllä pelkässä vedessä ei vuorokaudessa ehdi kovin kummoisia määriä pöpöjä lisääntyä kunhan et laita sitä jauhetta etukäteen sekaan koska valmis maito sitten kyllä pilaantuu.

Vierailija
6/8 |
08.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mekin lämmintä vettä kannetaan mukana :) Mä laitan termariin valmiiksi aavistuksen kuumempaa kuin mitä normaalisti juo, vesi sitten aina ehtii vähän jäähtyä reissun päällä sopivaksi. Jos on kohteessa mikro, otan vaan jäähdytettyä keitettyä vettä mukaan.



Mulla on kotona 1l vesipullo jonka täytän kerran päivässä, otan sieltä tuttipulloon tarvittavan määrän vettä ja lämmitän mikrossa.



Hyviä vinkkejä korvikkeiden suhteen löytyy Korvikemutsit-keskustelupalstalta:



http://www.phpbbplanet.com/forum/korvikemutsit.html

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
08.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mitä järkeä on keittää vesi ja sitten jäähdyttää ja seisottaa koko päivä pullossa?



Tottakai jos tarvitsee KUUMAA vettä niin kannattaa keittää vesi ja laittaa kiehuvana termariin, mutta kyllähän kylmän veden voi laittaa suoraan kraanasta puhtaaseen pulloon.



Ja jos paikan päällä on hanavesi niin ihan taatusti suoraan hanasta laskettu kylmä ja puhdas vesi on puhtaampaa kuin koko päivän lämpimässä pullossa seisotettu joskus aikaisemmin keitetty vesi jossa pöpöt on ehtineet lisääntyä koko päivän...



Ei vauvan vettä tarvitse keittää kuin poikkeustapauksessa (likainen kaivovesi, tutkimaton kaivovesi, ulkomailla..)

Vierailija
8/8 |
08.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja reissun päällä sitten otetaan kahvilasta sitten hanavettä. Pullovesi tietenkin voi olla ihan hyvä vaihtoehto olla varalla jos ei kahvilaa osu nenän eteen.. Eihän enää 10 kuiselle vesiä keitetä muutenkaan.



silloin pienempänä, kun tykkäs juoda lämpimämpänä niin keitin veden ja laitoin foliota pullon ympäri (kun en omistanut pientä termaria). Pysyi yllättävän pitkään lämpimänä pakkasellakin.