Otatteko lapset mukaan häihin?
Meidän sukulaisilla parin viikon päästä häät, joihin lapsetkin on kutsuttu, hääpari ja muut vieraat ovat suurin osa aika viinanmeneviä ja illan mittaan todennäköisesti aika humalassa, eli ei ehkä lasten katsottavaa ;)
Meillä 1 ja 4 vuotiaat lapset ja mietitään että jätetäänkö heidät suosiolla mummolaan hoitoon ja lähdetään kahdestaan juhlimaan, vai mennäänkö koko porukka häihin ja lähdetään sieltä hyvissä ajoin pois. Häissä on muutamia muitakin lapsia jotka kaikki tietääkseni haetaan pois ja vanhemmat jäävät bilettämään..Meille ei tämä kuvio sovi koska mummola on ihan toisessa kaupungissa.
Onko teillä ollut lapset mukana häissä? Miten on toiminut? Nään jo edessäni miten koko juhla on yhtä sähläystä mm. ruokapöydässä istuminen, toisaalta on taas kiva ottaa lapset mukaan juhlimaan..Vanhemmalle lapselle olen jo sanonut että ollaan menossa häihin, en tiedä tulisiko pettymys jos ei pääsisikään.
Onko häät teidän mielestänne lasten paikka? Nämäkin juhlat alkavat vasta klo 16.
Kommentit (21)
Molempiin lähtee lapsi (8kk) mukaan. Toisista lähdetään porukalla ajoissa pois (kun ei paljon kiinnosta!) ja toisista lapsi lähtee mummon ja ukin mukaan yökylään.
Eikö se nyt ole kuitenkin ihan vanhempien päätettävissä oleva asia ottavatko lapset mukaan (edellyttäen että lapset osaavat käyttäytyä tai vanhemmat ovat valmiita lähtemään aiemmin pois väsähtäneen pikku juhlijan kanssa). Syrjintää se on tuommoinenkin minusta, ja todella ahdasmielistä ajattelua hääparilta.
Joskus vain on pakko karsia jostain päästä vieraita, jos tila on rajallinen ja jotkut ratkaisevat ongelman niin, että häihin ei haluta lapsia.
Itse en ota 2-vuotiastani mukaan häihin. Ei pysy hetkeäkään paikallaan, enkä aio juosta perässä koko aikaa. Mukavampaa ilman.
Olisin kyllä jättänyt kotiin, jos olisi vaan ollut joku hoitopaikka! Ei siinä päässyt itse paljon juhlista nauttimaan, kun poika riehui sekä kirkossa että juhlapaikassa minkä ehti, huoh...
Mutta ei olla yömyöhään vaan lähdetään siinä lasten nukkumaanmenoajan kieppeillä tai kun ihmiset alkaa humaltua. Kirkkoon mennään ja syödään hyvin jne.
Nyt vaihtoehtoina on että otamme lapset mukaan ja lähdemme heidän kanssaan hyvissä ajoin pois, tai mummo joka on myös häissä vie lähtee lasten kanssa aikaisemmin pois (me kävisimme heidät nukuttamassa, joka kuulostaa myös turhan hankalalta olla häistä pois pari tuntia nukuttamassa ja tulla sitten takaisin...)
Mieheni jos sanoi että toisaalta harmittaa kun harvoin on koko suku (hänen sukunsa siis ;) koolla..
Jaa, saapa nähdä mitä tehdään. Kiva että näin moni on kommentoinut ja kertonut omista kokemuksistaan!
ap
niin paljon, että aina kun mahdollista menen ilman lapsia. Niitä lastenjuhliakin on ihan tarpeeksi.
" No mitkä on sitten lasten juhlia, jos ei häät? Kyllä meillä on lapsi ollut ihan kaikissa perhejuhlissa mukana (ristiäiset, häät, hautajaiset). Eri asia olis, jos kyseessä olis vaikka väitöskaronkka. "
Ei kyllä hautajaisia voi juhliksi sanoa, ennenminkin tilaisuus, eikö?
Meillä ei edes olisi muita vaihtoehtoja kun ei ole mitään hoitopaikkoja.
jos sellainen kutsu tulisi, jäätäisiin todennäköisesti kotiin, koska minnekäs me ne meidän lapset oikein laitettaisiin.
Ensimmäisiin otetaan lapset mukaan ja lähdetään pois sitten, kun lapset väsyvät. Ei oo mitenkään läheisen ihmisen häät.
Toiset on serkun häät tässä lähellä. Koko suku on paikalla, joten hoitopaikkoja ei ole, kun kaikki ovat siellä häissä. Otetaan sinne vaunut mukaan ja yritetään nukuttaa lapset vaunuihin tai autoon, jotta voidaan viipyä vähän pidempään.
Kolmannet häät on vielä lähempänä, mihin ei oo meidän sukulaisia kutsuttu, kun ne on kaverin häät. Sieltä aateltiin viedä lapset mummille neljän kilometrin päähän hääpaikasta. Tosin yksivuotias ei vielä nuku öitä läpi, ja toivon että oppii häihin mennessä nukkumaan. Jos ei silloinkaan vielä nuku, niin sitten harkitsen uudelleen, uskallanko viedä yökylään. Mutta jos onnistuu, niin sitten juhlitaan loppuilta ilman lapsia.
Klo 16 ei ole edes myöhä ajankohta.
Jos kerran on sanottu, että lähdetään häihin, niin tottakai otatte mukaan.
No mitkä on sitten lasten juhlia, jos ei häät? Kyllä meillä on lapsi ollut ihan kaikissa perhejuhlissa mukana (ristiäiset, häät, hautajaiset). Eri asia olis, jos kyseessä olis vaikka väitöskaronkka.
Jos juhlat rupeaa liian villeiltä näyttämään, niin sitten lähtisin pois ja muutenkin ennen kuin lapset liiaksi väsähtää.
Meidänkin häihin yksi pari ihmetteli, että miksi lapset kutsuttiin ja me saimme rautalangasta vääntää, että haluamme lapset paikalle ;-) Ketkäpä sitä niin hyvin tunnelmaa häihin toisi kuin lapset? Niin paitsi ehkä sen yhden viimekesäisen satuhäiden morsiamen mielestä, jonka helman se suloinen pikkutyttö talloi. Mitähän morsian tuumasi, kun telkkarista asian näki? Jotenkin tuntui, että hän ei sitä siinä tilanteessa huomannut.
koska meille tulee harvoin kutsuja häihin ja jos tulee, niin mennään miehen kanssa kaksin, joka meille luksusta. Lapset on pieniä ( 1 ja 3v) ja niitä saisi vaan kaitsea ja jäisi omat safkat syömättä ja drinksut juomatta. Meidän mielestä aikuiset saa pitää hauskaa kerran kesässä ilman muksuja
Kyllä häissä ehtii käymään isompanakin ja etiketin samaan silti haltuun.
Raivostuttavaa. Joka viestin jälkeen saa rekkautua uudestaan.
Luultavasti emme menisi ollenkaan häihin joihin ei lapsia haluttaisi mukaan.
Meidän tilanteemme: Syyskuun alussa olemme menossa kaverien häihin tuohon lähistölle. Isovanhemmat asuvat lähistöllä, ja hoitavat mielellään lapsiamme (3,5 v * 2 ja 1 v).
Koska häät ovat lähellä, vaihtoehdot ovat:
- Otamme lapset häihin mukaan, isovanhemmat hakevat lapset alkuillasta luokseen nukkumaan ja vanhemmat jäävät juhliin.
- Emme ota lapsia mukaan ollenkaan, vaan jätämme heidät suoraan hoitoon.
Minä itse olen ensimmäisen vaihtoehdon kannalla, mutta voisin veikata (ei olla vielä ehditty asiasta puhua kun tuota aikaakin häihin on) että miehelle mieleisempi olisi kakkosvaihtoehto. Häihin tuskin tulee paljon muita lapsia, kuin meidän lapsemme (jos tulevat) ja hääparin tuolloin 1,5-vuotias lapsi.
Mitä te tekisitte tässä tilanteessa? Viihtyvätkö tuon ikäiset lapset häissä, vai olisiko parempi vaihtoehto vielä tänä kesänä jättää lapset pois matkasta?