Te kenen asunnon arvo on yli 400 000 euroa, oletteko saaneet perintöä vai millä olette asuntonne rahoittaneet?
Pääkaupunkiseudulla suuri osa isommista perheasunnoista maksaa vähintään 400 000 euroa. Me olemme melko hyvätuloisia, mutta silti vain unelmoimme noin kalliista asunnosta. Siksi ihmettelenkin, kuinka nuorilla lapsiperheillä on varaa ostaa tuollaisia asuntoja. Onko kaikki saaneet perintöä vai onko asuntolainat 300 000 euron luokkaa?
Kommentit (24)
Heillä siihen varaa, eli en pode huonoa omatuntoa.
Ostimme asuntomme vuonna 1995, jolloin asuntojen hinnat olivat pohjalukemissa. Maksoimme siitä jotain 160 000 euroa. Emme ole siis perineet paljoakaan.
Mutta kyllä sinäkin siihen vielä pääset. Usko pois vain, niin ensi vuonna hinnat ovat taas erilaiset.
tuon perityn asunnon myyntirahoilla sekä säästöillä (osa perittyä). Meillä ei ole lainaa ja asunto maksoi yli miljoonan.
Olemme kummatkin hyvin varattomista oloista, mutta opiskelulla ja kovalla työllä olemme saaneet hyväpalkkaiset työpaikat. Ensin säästettiin monta vuotta ja sitten otettiin lainaa n. 180 000.
Asunnon arvo ei ole ihan tuota 400.000, vaan noin 350.000, maksoimme tästä 1996 110.000.
Nyt vain odotellaan neliöhintojen laskua, niin pääsisimme samalla alueella suurempaan pienemmällä välirahalla.
Tosin täytyy sanoa, että useimmat heistä ovat myös hyvin säästäväisiä ja taloudellisia ihmisiä.
Nyt, 42-vuotiaina, asutaan uudessa, isossa omakotitalossa ja lainaa on 120 000.
(ikää n. 30), ovat menneet aika erilaisia reittejä. Taustalla on joskus perintöä tai jossain vaiheessa otettu jättimäinen asuntolaina (toki tulojakin maksella sitä), mutta joillakin vain yhdistelmä hyviä asuntokauppoja, hyviä tuloja ja säästäväisyyttä.
Ei olla saatu perintöjä (molemmilla molemmat vanhemmat vielä elossa ym.)
Ollaan hyvä tuloisia(korkeakoulutus) ja sillä ollaan talo rahoitettu. Ei ole lainaa, ja nyt aloitamme mökinrakentamisen.
Tämä on iso 2006 valmistunut okt Espoon " arvoalueella" .
tuo summa koossa kolmikymppisenä?
2006 valmistunut iso okt Espoon arvoalueella maksaa lähemmäs miljoonan tai enemmän.
siitä sitten olemme edenneet. Nyt on talo, noin 650 000, ei velkaa.
Erona muihin on se, että olen kahden lapsen yh, minulla ei ole koskaan ollut ketään jakamassa asuntolainaa.
Lisäksi miehellä perintönä saatu mökki, joka myytiin hyvällä rahalla pois. Eli hyvää tuuria (asuntojen hinnan nousu) että suht rikkaat isovanhemmat, joilta riitti omaisuutta lastenlapsillekin (omat vanhempamme sentään vielä elossa).
mies sai aikoinaan perinnöksi kaksion helsingin keskustasta. asuttiin siinä 10 vuotta ja arvo ehti nousta sinä aikana joten kun asunto myytiin niin siitä sai hyvät rahat.
okt ostettiin helsingin laitamilta niin että puolet rahoituksesta tuli kaksion myynnistä ja puolet otettiin asuntolainaa. 3v asumisen aikana talon arvo on noussut suurinpiirtein 100 000e.
meillä ei ikimaailmassa olisi ollut varaa omakotitaloon pk-seudulla ellei tuota perintöä olisi ollut. tienaamme miehen kanssa molemmat himpun alle keskiansion joten näillä tuloilla olisi täältä ostettu korkeintaan joku rivarinpätkä huonohkolta alueelta. nyt meillä on asuntolainaa kerrostalokolmion verran mutta asutaan kuitenkin omakotitalossa :)
huono puoli tässä on se, että kun kaikki tietävät nykyisen hintatason niin asumisemme herättää uusissa tuttavuuksissa kovasti ihmetystä kun kuulevat ammattimme. aina ei jaksa eikä halua selitellä perinnöistä joillekin leikkipuistotutuille joten en tiedä mitä hämäriä bisneksiä he kuvittelevat meillä olevan...
Meillä on perittyä varallisuutta minun mummoni keskusta-asunto ja mies on hyvätuloinen (vuositulot yli 100 000¿). Lainaa tällä hetkellä n.180 000¿. Saatuja voittoja aiemmista asunnoista melkein 200 000¿.
osakkeista suurinpiirtein 25% nousi
Joten nyt ollaan ne myyty ja asutaan talossa.
muuten ihan tavallisia pulliaisia ilman hienoja palkkoja