@ISOJEN ENSKOJEN LOPPUVIIKKO@
Kommentit (17)
tyttö oli niin ihana äsken, ku ei malttanut jäädä yksin nukkumaan vaan halus syliin ja sit köllittiin sängyllä. Hetken leikki mun hiuksilla ja sit tuli tissitarve ja niin kauan lutkutti, että nukahti... reppis ei saanut puuroa alas, kun päivällinen vähän myöhästyi joten tais yrittää kuitenkin tankata yötä varten. Jotenkin mä aina ihmettelen, et miks mun pitäis olla pienelle niin raaka ja " opettaa" tuonne omaan sänkyyn, jos kerran mun läheisyys on se, mitä toinen kaipaa... mut kai se on niin, että pitää olla sekä näitä läheisyysiltoja että niitä nukahdan itse -iltoja sopivassa suhteessa.
Mies ei taaskaan nähnyt tänään tyttöä hereillä lainkaan, jossain tuo huitelee pyörälenkillä edelleen, jo neljättä tuntia. Vähän kyrsii, vaikka tiedän, että kyllä sekin joskus tarttee ns. omaa aikaa. Äsryttää lähinnä se, että mä en osaa ottaa sitä omaa aikaa, kun mä vaan haluisin olla miehen ja tytön kanssa yhdessä. Eilen kyllä palo hihat, ku mies rannalla sanoi jotain et hänenkö tässä pitää tyttöä syöttää. No, onneksi tajus itsekin, et oli vähän pöljä. :)
Jaa ei kai mulla sit mitään muuta asiaa ollut. tai siis asiaa oikeestaan ollenkaan... :D
Mieskin tuli, kai sitä pitää mennä jututtaan.
-Osse ja typykkä ihan pian 7kk
[color=maroon]Kiva kuulla että Karssulilla jo parempi olo. Mutta tosi harmi ettet saanut neuvolasta enempiä apuja, mielestäni olisivat saaneet tarttua huoleesi vähän paremmin. Kyllähän heillä varmaan siellä kiire on ollut, mutta silti.. Muista kuitenkin ettet jää asian kanssa yksin, jos vähänkään vielä alkaa tuntua olo huonolta.
MiaMik, ainakaan vielä (*koputtaa puuta*) ei ole tullut possusta oireita, ja koska nyt jo neljäs päivä menossa, varovasti jo tuuletan ettei taida tullakaan. Neuvolassa tätsy sanoikin tänään, että allergiavauvat yleensä kasvaa ihan hyvin, vaikka vain muutama ruoka-aine repertuaarissa - lähinnä äidit haluaisi että saisi antaa yhtä sun toista vaikka tosiasiassa vauva pärjää hyvinkin. Tämä huojensi omaa mieltä, ei siis ole mitään kiirettä löytää uusia sopivia ruokia, näilläkin pärjää.
Ossen neidille onnittelut ekasta hampista :)
Emmihän oli mahtavat yöunet vetäissyt, vau! Toivotaan tälle suuntaukselle jatkoa :) Kysyit jo aiemmin, enkä muistanut vastata, tuosta mun painoasiasta. Tosiaan aluksi oli melkoinen laskusuhdanne, 10 kg meni alle sen mitä ennen raskautta painoin, mutta nyt on onneksi paino pysynyt tässä samassa jo hyvän aikaa. No, täytyy myöntää että ihan kivahan se on olla näin hoikkeli kun saa pukeutua morsiuspukuun eikä tarvi viime hetken laihdutteluja ;) Mutta oikeasti kyllähän vähän lihaakin saisi olla luitten ympärillä, nyt taidan olla jo alipainon puolella. Tosin ihan varmaan kun imetys loppuu niin kilot tulee takaisin ja korkojen kanssa :D
Iitukallahan oli ollut vauhdikas yö. Meillä harjoitellaan edelleen sitä kääntymistä unissaan ja odotan kauhulla mitä sitten kun uusia taitoja opitaan..
Aleksi harjoittelee nykyään tosi ahkeraan konttausasentoa, lähes kaiken lattiallaoloaikansa keikkuu siinä, mutta ei tiedä mitä sitten pitäisi tehdä. Ja pakki edelleen vain löytyy.
Neuvolassa tosiaan oltiin tänään, eipä siellä erikoisia, poitsu kasvaa hyvin edelleen jne. Nyt siis 9900g ja 74cm.
Joops mutta jos vielä jotain kaivaisi ruokakaapista. Ikinä en muuten oo syöny niin paljon Ballerina-keksejä ja After eight suklaata kuin nyt " maidottomalla kaudella" . Ja musta tuntuu etten sen jälkeen tuu ihan heti syömäänkään... :P
Viipero & Aleksi tänään 7kk[/color]
Ida ei meinannut millään malttaa nukahtaa tuonne itsekseen. Vähän väliä alkoi itkemään, milloin oli polvillaan, konttausasennossa väärinpäin, selällään tai istumassa. Loppujen lopuksi tissitainnutus auttoi :) Eli ei oteta Osse stressiä vaikkei nää pallerot aina niin omatoimisia ole ;)
Mies on ollut nyt tämän viikon yövuorossa ja mua on kyllä ärsyttänyt joka päivä kun mies vain haluaisi nukkua. Oon väkisin herättänyt sen klo 17-18 aikaan kun haluan edes jonkun aterian syödä silleen ettei joku roiku mun lahkeessa. Kuten Ossen mieskin niin munkin mies tänään sanoi että ai miksi hänen pitäisi se iltapuuro syöttää? Aijaa, miksiköhän. Mä kyllä räjähdin siinä vaiheessa (ei ole eka kerta tässäkään asiassa). Mies sanoi sanovansa sen vitsillä, mulla vaan ei riitä tuossa asiassa huumorintaju kun oon neidin ensin ruokkinut 6kk ja senkin jälkeen melkein kaikki soseet :D
Hyvä että Aleksille sopii se possu, pääsitte lihan makuun :)
No ei mulla kai muuta nyt ollutkaan...
täällä taas vaihteeks väsymys pinnassa kun parina viime yönä tyttö on taas heräilly yli kymmentä kertaa yössä,,taitaa toi helle olla syypää,meillä on meinaan yläkerranmakkareissa ihan järkky kuumuus!
Miamik,joo kyllä mäkin oon lähihoitaja:)Meillä liia on samanlainen nipistelijä/läpsijä öisin kun yritän nukkua..
Q:meillä tyttö on maistellu maitotuotteista vasta vaniljajätskiä;)
Osse: meillä toi jako menee niin että miehelle löytyy jotenkin kummassa aina sitä " omaa aikaa" mutta mulle ei koskaan, kun mulla ei oo tarvetta ja halua lähteä mihinkään,tahtoisin vaikka vaan lukea tunnin lehteä terassilla ihan itsekseni mutta aina se jää muiden juttujen jalkoihin:(
tälläkään viikolla ei oo ollu hetkeäkään omaa aikaa lukuunottamatta niitä muutamia vartteja mitä liia on iltaisin nukkunut yksin heräämättä.Tänään sitten mies lähtee töistä suoraan sählyturnaukseen ja sieltä ammattiliiton juhlaan,eli tulee joskus yöllä ja me ollaan koko päivän tytön kanssa kahdestaan..ärsyttää.Eilen mulla piti taas kerran olla sitä omaa aikaa mutta kuinkas taas kävikään, käytiin kaupassa ja siivottiin miehen töiden jälkeen,sitten miehen piti tehdä joku " tosi tärkeä" juttu koneella ja etsiä juhlavaatteitaan,ajella hiuksiaan ym. tätä päivää varten ja sitten se olikin ilta ja mun piti jo mennä nukuttamaan tyttöä.Eipä jäänyt mulle hetkeäkään ei..valivali..
Nyt meidän neiti saa lattialla mahtiraivareita joten täytynee lopettaa, raapiiko muiden vauvat suuttuessaan?
meillä tyttö nykyään hermostuessaan iskee kiinni lähimpään ihmiseen,yleensä siis muhun ja alkaa raapia kiukkuisena tai lyö ihan nyrkillä, öisin jos ketään ei ole lähellä niin kynsii oman päänsä kiukuissaan..mikäköhän raivotar tuosta kasvaa:D Olen kyllä aina napakasti kieltänyt mutta kun meillä nuo raivarit on aika mahtavia niin ei tyhttö niiden aikana oikeen äidin kieltoja kuuntele.
No nyt pitää tosiaan mennä känkkäränkkää viihdyttämään!
Queen ja tyttö kohta 10kk
[color=deeppink]VIIPERO, me ollaan tulossa mummulaan eepeelle ilmeisesti viikolla 25 (eli juhannusviikolla), jos oot maisemissa, niin haluaisitko tavata? :) Siis silloin viikolla, en tiedä ollaanko juhannuksen yli siellä...
Han ja Sampo 4kk[/color]
Ja jälleen laiska ilmoittautuu..
Hoitovapaalla ollaan ja töihin menosta vielä tietoakaan :) Kelan kanssa asiat meni kuitenkin tällä erää suht kivuttomasti, vaikka sainkin hoputella taas!! Olen nyt kesälomalla ja hoitovapaalla yhtäaikaa ja saan kuitenkin kelalta perus osan ja kaupunkilisän, Lomarahojen lisäksi.. mulle oli tää ihan yllätys!! Mutta ei haittaa yhtään että muutama satanen tulikin lisää tälle kuulle :)
Nähtävästi en ole ainut äiti joka saa hoitaa kaikki syötöt.. Mies kyllä lupas että kun Aino alkaa syödä kiinteää niin hänkin sitten syöttää!! No niin tässä vaan on pian 7kk mennyt ja aika harvoin isi on syöttänyt tyttöä..
Se on meillä vähän niin että kun ite on tytön kanssa koko ajan ja hoitaa päivällä kaikki syötöt niin tyttö ei sit illalla isiltä malta syödä!! Isi sitten tuumaa että ei se kuitenkaan onnistu.. Monesti vaan laitan tytön syöttikseen ja ruuan isin käteen niin tajuaa mistä on kyse ;) Yleensä saan kuitenkin vielä parsia sitä syömistä sit isin jälkeen..
Meillä neiti on tässä parin kuukauden aikana oppinut konttaamaan, menemään ite istumaan, nousemaan tukea vasten ja alkanut ottamaan askelia sohvaa vasten.. Välillä jää hetkeksi seisomaan ilman tukea ja sit pyllähtää :) Ja tällä viikolla puhkes kolmas hammas, eka ylös!
Kovasti kurottelee koko ajan ylemmäs ja ylemmäs.. pöytien reunoille ei voi jättää yhtään mitään jos haluaa että pysyy ehjänä :)
Selviä sanoja äitin,isin ja tissin lisäksi ei muuta vielä ole oppinut.. Mutta kissaa tarkoittaa kun suhisee pelkkää sssss äännettä ;)
Meillä on täällä kotona ihan liian lämmin taas.. tyttö nukkuukin nyt vaunuissa eteisessä kun se puoli talosta on varjon puolella niin on edes vähän parempi nukkua!
Mulla vauva kuume on pysynyt ihan kohtuudessa nyt ja päätettiinkin että vasta ens kesänä jätän pillerit pois! Meillä tulee nyt syksyllä asunnon myynti ja uuden etsintä alkaa olla ajankohtaista ja halutaan olla asettuneita uuteen kotiin ennen kakkosta.. Uusi koti kun saataa olla jossain muulla paikkakunnalla!
Maanantaina meillä onkin jo 10kk neuvola. Viikkoa etuajassa, ilmeisesti lomien takia!! Saas nähdä kuin iso meidän neiti on.. 80cm vaattet kun alkaa olla jo kovastikkin sopivia :)
Valmis ruuista oli jollain viikolla puhetta.. Meillä neiti ei ole tykännyt ollenkaan valmiista ja ollaankin vasta nyt alettu kokeilemaan jos maistuis kun saa olla jo enempi makua ruuassa! Bona ja piltti ei maistu.. Mutta Muksun ruuat menee! Semperiä ei olla kokeiltu ruuissa, mutta hedelmäsoseet uppoaa parhaiten kun on semperiltä ;)
kotimainen vaan ei maistu.. Muksut tehdään puolassa ja semperit tuossa rajan takana!
Muksun 12kk ruokia olen varovasti antanut (joissa ei suolaa) ja isoimmasta 250g purkista meillä syödään 2-3 kertaa! Pienempiä purkkeja (8kk) ei olla vielä maisteltu.. Mies kun on kaupassa töissä niin sai ostaa 10c hintaan noita isoja 12kk purkkeja jo talvella kun esittelijä oli jättänyt maisteltavaksi ;)
Olenkin vähän ihmeessä nyt kun ollaan lähdössä reissuun ja pitäis ottaa valmiit ruuat mukaan.. Uskaltaako sitä tarjota jo avatusta ruokapurkista uudelleen kun on säilytetty kylmälaukussa! (laukku verkkovirrassa/autossa tup.sytyttimestä virta) Pilttipiirin lehdessä kyllä neuvottiin että voi antaa jos ei pääse missään vaiheessa lämpenemään.. Että kai sitä uskaltaa!
Meillä on huomenna pihakirppis taloyhtiössä ja oon tässä viikon laitellut tavaroita myynti kuntoon.. toivottavasti tulee väkeä!!
No joo.. nyt lopetan romaanin ja painun syömään!!
Haukaa viikonloppua kaikille :)
Niamey ja Aino 10pv vajaa 10kk
Meinaan meidän neidin koko yön nukkuminen. Viime yönä mentiin sitten jo perinteisemmin: neiti nukahti itse sänkyyn 20 yli kahdeksan, itkeä tihrusti joskus ennen yhtä ja neljän aikaan oli sitten muka nälkä. Söi kuitenkin vain jonkun 50 ml maitoa. Uni ei meinannut siitä tulla, mutta nukahti mun syliin ja kun sain likan sänkyyn, niin unta riittikin yli kasiin aamulla. Ei siis kuitenkaan paha tämäkään.
Mies kävi eilen salilla ja tuli tosi nopeesti kotiin. Huuteli tuolta ovelta, että viittitkö tulla auttamaan. Se oli muljauttanut selkänsä tosi pahasti eikä kunnolla pystynyt kävelemään, mutta kiukulla oli polkenut fillarilla salilta kotiin. Meni käymään töissä tänään ja sitten lääkäriin. Kuulemma voi ihan hyvin ajaa autoa, kun on automaatti ja cruise ja moottoritie on aika suoraa. On se pöhkö! Tuttua juttua tuo selän pragaaminen sille on, mutta harmittaa ihan vietävästi, kun tänään on viimeinen työpäivä ennen vanhempainvapaata ja reilun viikon päästä pitäis lähteä sinne Dubliniin. Toivottavasti kuntoutuu siihen mennessä!
Ja tuosta päästäänkin tuohon oma-aika -keskusteluun. mä olin suunnitellut, mitä kaikkea mä saankaan tehtyä jo ensi viikolla, kun ukko vois olla Emmin kanssa. Mutta katin villat siitä vissiin mitän tule... Mulla olis parturikin maanantaina. Joudunkohan ottamaan likan mukaan? =S Mä oon omaa aikaa ottanut nyt muutaman viikon ajan ratsastustunnin merkeissä. Sillä reissulla mulla menee kolmisen tuntia ja siellä ei kyllä kerkee miettimään kotiaisoita. Ja hyvin nuo kaksi ovat selvinneet täällä. Alkuaikoinahan Emmi alkoi huutaa oikeastaan samalla hetkellä ku mä laitoin oven kiinni.
Kuumuus on muuten vaikuttanut Emminkin syömiseen, ihan kute pikku-quullakin. Ei meinaa lämmin ruoka maistua. Oon kanssa sitten tarjonnut hedelmäsosetta ja jugurttisysteemejä, jotta edes jotain menis. Onneksi maito maistuu. Nykyään menee iltapäivälläkin lämmitettyä maitoa pullosta. ei siis enää pelkoa, ettei sais tarpeeks maitoa vuorokaudessa.
Jaa-has, josko taas menis tekemään jotain järkevää tai edes huilaamaan, kun likka vielä nukkuu...
Mukavaa viikonloppua kaikille! Ja hei: megatreffeihin on enää viikon verran... =)
-Amy ja Emmi 7,5kk
Viime yönä nukuttiin taas kuin tukit. Mahtokohan Iitukka herätä toissayönä kuumuuden takia touhuamaan? Viime yönä neiti nukkui pelkkä vaippa päällä ja jalkojen päälle vedin vähän lakanaa. Puol kasi syötiin ja ylös noustiin klo 9.45 :)
Käytiin aamupäivällä jo kärryttelemässä, samalla haettiin postista fuzzit ja Patapum. Tuolla pesukone jo pesee niitä että päästään pian kokeilemaan :) Meillähän oli täällä jo aikaisemmin puhetta ettei fuzzeja saisi rumpukuivata? Niissä on ainakin sellainen merkki että saisi? Oletteko muuten käyttäneet lisäimuna jotain lisäksi yhdessä mikroinsertin kanssa?
Päikkäreiden jälkeen neiti vetäisi ison purkin lohi-sosetta. Ilmeiden perusteella ei maistunut ihan niin hyvin kuin minun tekemä lohisose :)
Amy, eihän tuokaan yö nyt niin pahalta kuulostanut :)
Nyt ei ehdi taas enempää. Neiti kolautti päänsä taas johonkin...
en ehkä ehdi tänään muuta, mutta tämä osui silmiin...
eli meillä on microinsertin kanssa lisäimuina jopa kaksi bamboo doubleria. Ei vähempi riitä tolla megapissaajakakkamaakarilla:)
-Q- ja -q- tänään 10kk
Me kotiuduttiin tossa n. pari tuntia sitten Hankiksen & Jyväskylän reissulta ja neiti on nyt nukkumassa (pinniksessään) ja nyt oottelen malttamattomana ukkoa iltavuorosta kotiin (tulee tunnin päästä). Ihana nähä sitä " pitkästä" aikaa!! ;)
Tampereen treffiläisille harmittelut... Tai siis semmoset jotku. Kun siis mua niin harmitti, että en sit teitä nähny, mut mitäs läksin reissulle. Se oli tosiaan semmonen pikajuttu -> iskä soitti että ottaa meidät kyytiin tunnin päästä jos lähdetään... No ei siinä auttanu ku lähtee kun olin jo aikasemmin haaveillu pääseväni sinne. :)
Me mentiin eilen mun siskolle JKL:ään ja oltiin siellä yötä... Käytiin vähän shoppailemassa jne.. Oli ihan kivaa! Harmittaa vaan, kun asutaan tälleen " kaukana" toisistamme. Olis niin ihana nähä niitä (siskoo ja sen miestä) useemmin, mutta hymh. Varsinkin kun mulla ei oo paljoo kavereita täällä tampereella, ni siinäki mielessä olis kiva jos asuttais lähempänä.
Voi äh. Musta tuntuu ihan oudolta, kun ihan ku olisin ollu pitempäänki täältä pois. Ihan ku olisin vieraantunu täältä. Noh. Kiva että ne megatreffit on tulossa,ni näkee ennennäkemättömiä enskoja. =)
Taidanpa lopetella... Emmä osaa ees kommentoida mitään, ku oon vähän pihalla. Tai no sen mä huomasin tossa, että joku onnitteli Ossen typyä ekasta hampaasta! :) Jee! hienoa, tulihan se sieltä vihdoin läpi! :)
Burde ja Heidi 8kk
VIIPERO, pistän vielä tännekin tuon mailiosoitteen (han_som_reiste_@hotmail.com), niin voit mailata ja voidaan sopia sen välityksellä tarkemmin siitä tapaamisesta :)
huhuilen täältä isoistakin ettei kellään sattumoisin ois tarvetta/halua lähteä selloon? miehellä ois koulutus klo 13-16 niin se aika mitä hänellä sit menee ton lisäks matkoihin kilosta niin oltais.
terkuin tikru ja rontti
Tulin teitäkin moikkaamaan välillä kun saatiin vihdoin kone huollosta... Mä oon ihan pihalla kaikkien kuulumisista kun ei oikein osaa vielä käydä lukemassa kolmea (tai edes kahta...) pinoa. Taaperopuolella on vielä kovin hiljaista mutta loppukesää kohti teitä alkaa sinnekin tiputella lisää =) Jee jee!!
Meille ei kuulu oikein mitään uutta. Yöt menee taas ihan päin peetä... mun hampaaton lapseni sai ihan peräkkäin ne molemmat yläetuhampaat ja nyt on ilmeisesti tulossa molemmat alaetuhampaat. Viimeiset kaks yötä on herätty taas tunnin välein. =/
Mitäs vielä... musta tuli toiseen kertaan täti kun isoveljelle syntyi viime maanantaina ihana pieni poika <3
Lauantaina sitten nähdään monen kanssa!!! Tän päivän ennustus ainakin vielä lupaa aurinkoa lauantaille!
Koitanpa skarpata teidänkin kuulumisten lukemisessa taas niin pysyn vähän mukana menossa.
pikku-milli & Akseli 1v1kk
Tässä vielä uusia kuvia
http://irc-galleria.net/archive.php?nick=millipilli&album_id=634106
mistään en mitään muista, ollaan oltu viikonloppu reissussa ja palattiin just kotiin. Tyttö tuolla syö iltapuuroa isin kanssa, saa nähdä tuleeko ensi yöstä parempi ku viime yöstä... meillä kans heräiltiin 1-2 tunnin välein ja ähistiin ja itkettiin. Toinen alahammas pullottaa, muttei oo läpi. Aamulla typy heräs kuudelta kakkaamaan, ja sitä sitten riittikin - mies vaihtoi kolmet kakkavaipat peräkkäin. Ja mä sit loppupäivän aikana toiset kolme. En oikein tiedä, mitä tuosta pitäis ajatella, koska ruoka maistuu normaalisti eikä puklaile, joten vissiin vaan jostain syystä tulee löysää kakkaa hulluna. Tyttö kyllä imas eilen mun pirtelöstä maistiaiset, joten voiskohan se olla pistänyt mahan sekasi??
Jaahas, täytyy mennä.. kohtahan tuo alkaa uusi viikkokin, ni palataan sitten asiaan.
-Osse ja kakka-typykkä 7kk
mistään en mitään muista, ollaan oltu viikonloppu reissussa ja palattiin just kotiin. Tyttö tuolla syö iltapuuroa isin kanssa, saa nähdä tuleeko ensi yöstä parempi ku viime yöstä... meillä kans heräiltiin 1-2 tunnin välein ja ähistiin ja itkettiin. Toinen alahammas pullottaa, muttei oo läpi. Aamulla typy heräs kuudelta kakkaamaan, ja sitä sitten riittikin - mies vaihtoi kolmet kakkavaipat peräkkäin. Ja mä sit loppupäivän aikana toiset kolme. En oikein tiedä, mitä tuosta pitäis ajatella, koska ruoka maistuu normaalisti eikä puklaile, joten vissiin vaan jostain syystä tulee löysää kakkaa hulluna. Tyttö kyllä imas eilen mun pirtelöstä maistiaiset, joten voiskohan se olla pistänyt mahan sekasi??
Jaahas, täytyy mennä.. kohtahan tuo alkaa uusi viikkokin, ni palataan sitten asiaan.
-Osse ja kakka-typykkä 7kk
Meillä herättiin tänään klo 10.20. Voi olla että Idan yöllisellä jumppatunnilla klo 1-2 olisi asiaan jotain vaikutusta. Syömään heräsi klo 7.30. Tämä jumppatunti sisälsi konttausharjoittelua ja istumaan nousua. Kun nostin neidin viereen niin neiti vain läpsi ja nipisteli mua. Lensi kyllä kuin leppäkeihäs takaisin omaan sänkyyn :D Minä siinä samalla torkahtelin mutta vähän väliä heräsin kun neiti päätti kokeilla äänihuuliaankin ;) Toivottavasti ei ota tavaksi tälläistä yöllistä harjoittelua...
quiero, meillä on sisällä aika viileetä. Siksi varmaan Ida syö hyvin näilläkin keleillä :)
Queen, etkös sinäkin ole lähihoitaja? Näin niinkuin asiasta moottorisahaan mietin tässä yksi päivä ;)
Amyn typy oli nukkunut ilman syömisiä yöllä, hienoa! Nyt peukut pystyyn ettei ollut " vahinko" :)
MiaMik ja Ida 8kk+