Kysyisin ilmastointilaitteista!?!?
Onko kenelläkään kerrostaloasunnossa sellaista siirrettävää ilmastointilaitetta käytössä? Minne olette laittaneet poistoputken jota pitkin kuuma ilma suodatetaan pois asunnosta?
Harkitsen tällaisen kapistuksen ostoa, mutta haluasin kuulla teidän mielipiteitä..on aika kalliita hankkia jos osoittautuukin epäkäytännölliseksi! Kiitti:)
Kommentit (4)
poistoputki laitettiin ulos pikkuikkunasta. kyllä siihen rakoa jää reilusti, mutta silti laite on tehokas. On paljon viileämpää sisällä. Mutta on aika kovaääninen kyllä. Samaa luokka kuin astianpesukone
Meillä oli... meni exän mukana toisaalle. Brezza Piu oli ja putki meni parvekkeen oven lasiin tehdystä reiästä (parvekkeen lasioven alaosaan siis tehtiin uusi lasi, johon teetätettiin sopiva reikä). Mies (eli ex) tykkäsi kovasti, minä taas astmasena en niin paljon. Pudotti varmaan vaan pari astetta lämpöä, joten eipä se nyt hirveän paljolta tunnu, jos oli 30 asteen sijaan olikin vain 28 astetta, mutta tämä asunto on kyllä niin kuuma, että toisaalta välillä käy mielessä että pitäisikö ostaa uusi. Monissa on sellainen tyhjennettävä vesisäiliö, mut tuossa Brezza Piussa ei ollut, joten voi jättää viilentämään siksi aikaa kun on itse poissa ja toimii sillä aikaa. Aika äänekäskin se tietty on.
tuuletusikkunan muu osa täytyy topata tiiviisti kiinni, muuten teho ei ole niin kovin suuri.