Miehen kanssa molemmat tiedämme, että ero olisi varmasti oikea ratkaisu. Kummastakaan ei ole tekemään sitä päätöstä.
Ongelmana on luottamus. Mies on sekoillut muiden naisten kanssa, nauttii kauniiden naisten katselusta ja siitä että häneen ihastutaan, sen seurauksena naisia on juossut perässä aina ja yrittänyt meidän väliin. Tai, luullut olevansa meidän välissä.
Minä taas ylipainoisena ja pitkäaikaissairaana olen menettänyt itseluottamukseni tuon takia. Olen ollut joskus sairaalloisen mustasukkainen, tosin siitä päässyt pitkälti yli. Nykyään en kerro juuri mitään mustasukkaisia ajatuksiani miehelle, enkä epäile häntä ääneen. Pidän asiat sisälläni. Hän ei kestä mustasukkaisuutta, vaikka onkin sen itse aiheuttanut. Toisaalta taas, hän kiehuu itse mustasukkaisuudesta, jos vaikka joku mies flirttailee minulle, tai vanha kaveri viestittää ja kysyy kuulumisia. Mies ei missään nimessä sallisi minulle samoja asioita, mitä itse on tehnyt ja tekee.
Viimeksi tuli riitaa kun katsottiin elokuvaa ja mies selasi samalla kännykästä IG reelsejä, isorintaisista naisista keimailemassa vähissä vaatteissa. Lapsellista tai ei, tuo loukkasi minua. Että istuu vieressäni, ja selailee tuollaisia. Mies sanoi ettei voi sille mitään, koska niitä tulee ihan koko ajan hänen feediinsä 😂 Niinpä niin, mitäköhän johtuu. Myönsi myös jälleen, että hänestä on vaan niin mukavaa katsella niitä. Minusta tuo on loukkaavaa ja olin aivan raivoissani, miten edes kehtaa. Ja tunnen, etten riitä hänelle ollenkaan.
Nyt taas mietitään eroa. Järkeni sanoo, ettei tässä ole mitään järkeä. Mieskin siinä mielessä, ettei kestä mustasukkaisuutta ja näitä riitoja. Niin, joita ei tulisi, jos hän ei käyttäytyisi niin että naiset soittelee kotiin ja selailisi videoita vieressäni. Hän ei erota haluaisi mutta tiedän, ettei hän tuosta muuksi muutu. Hän on muuten hyvä mies, mutta on tosi vaikea hyväksyä tuota piirrettä hänessä ja ajatella, että minä olisin hänelle tärkein. Mitä ihmettä tässä voi tehdä? Ja kyllä, aivan tosissani kysyn. Asiallisia vastauksia siksi, kiitos.
Kommentit (9)
Kuten itsekin totesit, että mies ei muutu, niin sullehan se kapula jää, että jatkatko tuollaisen kanssa, joka ei näytä kunnioittavan sinua vai lähdetkö suhteesta.
Potku perseelle ja pitkälle pellonpäähän.
Miehet eroaa vasta sitten, kun on uusi katsottuna. Muuten eivät saa aikaan. Sun pitää itse jättää se lapanen.
Vierailija kirjoitti:
Kuten itsekin totesit, että mies ei muutu, niin sullehan se kapula jää, että jatkatko tuollaisen kanssa, joka ei näytä kunnioittavan sinua vai lähdetkö suhteesta.
Niinhän se on. Tuossa ei kuitenkaan ole koko totuus, kun sitten taas mies tekee muuten arjessa kaikkensa meidän eteen, huolehtii etten rehki liikaa, kehuu ja kiittää, viettää kanssani kaiken vapaa-aikansa. Sanoo rakastavansa, on läheisyyttä ym. Arvostusta on ja ei ole. Ap
Sun pitää vain miettiä, kestätkö miehessäsi tuon piirteen. Ei hän tule muuttumaan.
Kehoittaisin sinua myös hankkimaan ihan omia kiinnostavia harrastuksia ja mielenkiinnon kohteita, joiden parissa viettäisit aikaasi. Kun saat etäisyyttä parisuhteeseesi, näet selvemmin ja päätöksenteko helpottuu.
EI helvetti mikä mies, kannattaa erota. EI MIKÄÄN IHME, että olet masassa etkä jaksaa pitää huolta itsestäsi, samassa tilanteessa joskus ollut. Repäise itsesi irti ja ala elämään omaa elämääsi. Tulet huomaamaan miten upea nainen sinusta kuoriutuu ja tahdot pitää jäleen huolta itsestäsi. On kuitenkin täysin vääjäämätöntä, että alat seisomaan itsesi puolella etkä pienennä itseäsi ja tukahduta tuota tärkeää vihaasi.
Laihduta.