Kierukan laittaminen
Voiko kierukan vielä laittaa, jos jälkitarkastus on tehty viikko sitten ja kuukautiset eivät ilmeisesti ole vielä alkaneet (lääkäri ei ollut asiasta aivan varma - enkä kyllä minäkään, koska jälkivuoto kestää aina vaan vaihtelevalla määrällä)? Synnytyksestä on nyt 7 viikkoa ja jälkivuotoa tulee siis edelleen. En ollut jälkitarkastukseen mennessäni vielä ehtinyt (!!) miettiä ehkäisyä, joten kierukan laitattaminen meni vähän ohi siinä tilanteessa...
Kommentit (15)
laitettiin kierukka jälkitarkastuksessa. Kuukautiset eivät olleet vielä alkaneet. Eikä sitten alkaneetkaan ollenkaan, koska minulle laitettiin hormoonikierukka ja se vaikutti niin että menkkoja ei tullut eikä ole tullut ollenkaan.
On ilmeisesti lääkärikohtaista tuo laittamisen ajankohta. Osa lääkäreistä ei laita kierukkaa, jos ei ole menkat vielä alkaneet, mutta ei sille kyllä pitäisi käsittääseni mitään estettä olla.
Ennen kuukautisten alkamista lääkärin pitää olla ammattitaitoinen kierukan laittaja, siksi sitä ei kaikki laita. (vaikeampi laittaa kun kohtu on vielä hauras.
Möhköfantti84:
Ennen kuukautisten alkamista lääkärin pitää olla ammattitaitoinen kierukan laittaja, siksi sitä ei kaikki laita. (vaikeampi laittaa kun kohtu on vielä hauras.
Minulle laittoi opiskelija, tai yritti, mutta lääkäri joutui sitten auttamaan häntä, kun ei ottanut onnistuakseen.
Se kierukan laitto kävi muuten aivan sairaan kipeää. En tiedä sitten johtuiko osin siitäkin kun ei ollut menkat, kuulemma paikat ovat silloin pehmeämmät, tai sitten siitä, että synnytykseni päätyi sektioon eli en ole synnyttänyt alakautta. Särkylääke minkä sain ennen kierukan laittoa ei auttanut yhtään. Oli kyllä kamala kipu.
Näin mulle lääkäri selitti! Tietysti olihan siinä se lääkärikin, mutta jännä että opiskelija yritti laittaa.. Kivusta en tiedä kun ekaa kertaa meen laitattamaan, mutta voihan se vaikuttaa kun on huono laittaja ja kuukautiset ei ole alkanut?
Mulle laitettiin kuparikierukka jälkitarkastuksessa. Sanoivat neuvolassa, että synnytyksestä pitää olla kulunut vähintään 8 viikkoa ennen kuin voi laittaa. Kokenut lääkäri laittoi, eikä sattunut yhtään. Korkeintaan nipisti hieman, mutta mielestäni papa-näytteen ottaminen tuntuu enemmän. Kuukautisten ei tarvitse olla alkaneet, minullakaan eivät ole. Saa nähdä miten kierukka sitten sopii kun ne menkat tulevat, kun tuo kuparinen kuulemma lisää vuodon määrää...
t. Pöppelö
olen kuulemma tuolta sisuksista sen mallinen, että kieukka oli hankala laittaa....
miten erilaista tietoa annetaan. Mulle jälkitarkastuksessa lääkäri sanoi, että mitä nopeammin synnytyksen jälkeen kierukka laitetaan sen parempi. Ja ehdottomasti ennen kuukautisten alkamista. Ja sitten kuukautisten alettua pitää vaan käydä tarkistuttamassa tilanne. Onko siis kierukka varmasti pysynyt paikallaan jne.
ja tenttasin häneltä mikä ideaalisin aika laittaa kierukka, en itse asettanut muita rajaehtoja kuin että ajankohta on sellainen, että hormonikierukan asennus mahdollisimman helppoa ja menestyksekästä.
Kierukka laitettiin n. 2 kk synnytyksestä, jälkitarkastuksen jälkeen.
Oikein hyvin tuntuu onnistuneen, nyt kierukka on ollut vähän reilut 2 kk paikoillaan, mm. imetys toimii oikein loistavasti.
Minulle laitettiin kuparikierukka noin neljä kuukautta synnytyksen jälkeen. Koska kuukautiset eivät olleet alkaneet, piti ensin käydä tekemässä raskaustesti labrassa.
Minulle lääkäri sanoi, että kohtuni oli aktiivisen imetyksen seuraksena erittäin supistuneessa tilassa, eikä hormoonikierukan laittaminen olisi vielä tuossa vaiheessa onnistunut, kuparikierukkakin oli rajoilla (hormoonikierukka ilmeisesti vaatii pikkuisen enemmän tilaa).
kuukautiset alkoivat 11 kk synnytyksestä, joten aika kauan olisi kierukkaa joutunut odottamaan, jos olisi pitänyt kuukautisia odotella.
Minulle on laitettu 2 kertaa ilman kuukautisia. Eka 9 viikkoa synnytyksestä (kuparikierukka ehkäisyneuvolassa, Tre), toinen 3kk synnytyksestä (hormonikierukka yksityisellä, Kangasala). Tokan laittamista piti siirtää parilla viikolla, koska limakalvot olivat vielä huonossa kunnossa, mutta periaatteessa kuukautisten poissaolo ei ole mikään este kierukalle.
Minäkin imetin tuolloin tietysti aktiivisesti, koska vauva oli vielä pieni.
Tosin imetän vieläkin, mutta poika jo yli vuoden, eikä se nyt enää vaikuta mihinkään....
Mulle laitettiin hormoonikierukka jälkitarkastuksen yhteydessä (tosin omalla gynellä). Raskaustesti piti tehdä ennen laittoa. Mulle sanottiin että kohdun pitää olla vaan riittävän supistunut, jotta voidaan laittaa. Eikä sattunut enempää kun normaalistikaan.
Mulle sanottii jälkitarkastuksessa etten saa kierukkaa (kumpaakaan mallia) ennenkuin puoli vuotta section jälkeen, tämä siksi että kohtu on hauras ja vast' ikään revitty auki, ja kierukan laitossa on kohdun puhkeamisen vaara..
Lääkäri sano sen olevan uusi suositus sektion jälkeen..
Onko kukaan muu törmänny tähän vai eikö lääkäri muuten vaan halunnu sitä mulle laittaa??
Tappert ja Leevi 2,5kk
ja kierukka laitettiin jälkitarkastuksessa. Mistään tuollaisesta ei sanottu mitään, mitä sinulle Tappert.
Raskaustestiä ei tehty, koska aloitimme seksielämän vasta jälkitarkastuksen jälkeen.
Minulle laitetaan kierukka, vaikka kuukautiset eivät ole alkaneet, koska muu ehkäisy ei minulle sovi. Yleensä kai pitäisi olla kuukautisten alkanut, mutta voi siis laittaa vaikka ei olisikaan. Soittele ehkäisyneuvolaan, sieltä osaavat parhaiten neuvoa ehkäisyasiossa ja siellähän se kierukkakin asennetaan.