|===-INE-visa===|
As-visa on jo loppusuoralla, joten laitetaanpa toinen rinnalle.
Etsitään harvinaista nimeä, josta löytyy INE. Tiedän, että tällainen visa on ennenkin ollut, mutta eiköhän näitä INE-nimiä löydy useampaankin visaan.
Eikun visailemaan.
- Cheine
Kommentit (13)
Tämähän lähti vauhdikkaasti käyntiin. Sen verran lisävinkkiä, että nimestä löytyy tuplakonsonantti.
- Chey
Jos ei löydy enempää, niin tulen antamaan täsmävinkkiä vielä tänään.
Siis nimestä löytyy INE ja tuplakonsonantti.
Ja se on vähän niinkuin versio yhdestä -ine, -yne tai yn-päätteisestä nimestä.
Sieltähän Saanamaria sen löysi, oliko vaikeaa löytää?
Palkinnoksi sinulle tutustumista Ranskan upeisiin linnoihin, vaikkapa tähän Josseliniin :)
http://www.linternaute.com/sortir/chateau-france/bretagne-normandie/jos…
Onnea SaanaMaria.
Hienoja nimiä löytyi taas kosolti, toivottavasti visa poiki listalta puuttuviakin. Kiitokset osanottajille taas kerran.
-Chey
Olipa hieno linna, kiitos palkinnosta!
Visa oli loppumetreillä melko haastava. Kokeilin lopulta kirjain kirjaimelta alkuun kaikki mahdolliset vaihtoehdot ( Ma-, Me, Me- ja sitä rataa ;)) Mukava visa, kiitos siitä!
SaaMa
Tuo Josselin on kyllä 2m. Oli pakko tarkastaa, koska tunnen yhden ranskalaisen Josselinin (mies), joka on asunut tai asuu yhä Suomessa.
Josseline on kyllä Ranskassakin naisen nimi, se löytyy kalenterista (kuten myös tuo Josselin).
Mulla menee välillä ämmät ja ännät sekaisin, varsinkin jos nopeasti käy vain katsomassa luvun ja jos ajattelee samalla jotain muuta. Ja sitten kun tuo Josseline oli naisen nimi.
Mutta hienoa aina, jos tietää/tuntee omakohtaisesti jonkun harvinaisen nimen omaavan. Vaikka Ranskassa tuo on vähän yleisempi, kun sieltä on tosiaan lähtöisin.
- Chey
Voin kyllä perata itsekin huomenna, kun täällä kuitenkin pyörin.
mutta ajattelin laittaa kaikki kerralla tuon Ti-visan kanssa, kun saan sen ruodittua.
Tässä tämän visan uudet. Ei löytynyt kuin yksi uusi näiden Josselin-nimien lisäksi :) Ilmeisesti nämä inet oli siis jo aika koluttuja.
- Chey
Christinne 1n - SaanaMaria 26.05. 13:05
Josselin 2m
Josseline 1n - SaanaMaria 26.05. 22:32
ja hyvski yöski