Riikka Purra huolehtii 400 asukkaan Puu-Myllypuron hienostoalueen lasten koulunkäynnistä, etteivät joudu ukrainalaisten seuraan
Riikka Purra antoi huutia Itä-Helsingin ukrainalais-, venäläis- ja virolaisperheiden S2-lapsille
Riikka Purra otti kantaa Hesarin kolumniin jossa kerrottiin Itä-Helsingin tilanteesta. Jatkossa esimerkiksi Puu-Myllypuron omakotialueelta mentäisiin Itäkeskuksen kouluun, jossa on "vähäinen määrä suomea äidinkielenään puhuvia" oppilaita. Kehoittaako Purra 400 hengen Puu-Myllypuron asukkaita nyt välttämään kyseistä koulua.
Oikeasti heitä on lähes 45 prosenttia Ylen koululistan mukaan, https://yle.fi/a/74-20018233
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012171015.html
Kommentit (4)
Marharyta, 15, ja Davyd, 14, muuttivat Helsinkiin viime vuonna Ukrainasta, sodan vuoksi. Marharytan mielestä suomalainen koulu stressaa vähemmän kuin ukrainalainen.
– Täällä opiskeleminen tuntuu mukavalta ja kiireettömältä.
Yhdysvalloista kotoisin oleva Kai, 14, komppaa. Amerikassa oli enemmän koulutyötä, läksyjä ja stressiä. Lorraine, 15, kehuu opettajia, sillä he auttavat ja kohtelevat Suomeen muuttaneita kuten muitakin oppilaita. Hänen kotimaassaan Filippiineillä oli paljon isommat ryhmät, 30–40 oppilasta samassa luokassa.
https://www.hel.fi/fi/uutiset/koko-koulu-vahvistaa-suomen-oppimista-nai…
Asuuko itä-helsingissä myöskin somaaleja?
Älä puhu son taa.Suurin osa näistä on kyllä muuta kuin ukrainalaisia tai virolaisia.Kaikki järkevät välttävät Itäkeskuksen kouluja,ei kukaan halua lasta maaaamu jen kouluun.
Jos näen afrikkalaisen sanon hänelle ota vastuusi