!!!!!!!!!!!!ELOISAT keskellä viikkoa!!!!!!!!!!!!!!
Kommentit (13)
Tää jengi on jo käynyt tälle aamulle ottamassa kulttuurikylvyn ;D Kävimme paikallisessa teatterissa katsomassa lastennäytelmän Hupinalle. Lapset käyttäytyivät oikein moitteettomasti, hieno homma. Jaakko se kuiten väsähti kesken esityksen, muttei onneksi nostanut metakkaa pystyyn :)
Jamssa:hienoa, että saitte sitten tuon ravintoterapeutti ajan näinkin pian :)
k.h.p. voimia sinne masiksen keskelle, sitähän tää välistä on itsekullakin.
pubullako oli se oskutauti, huispois sellaset!
Nallu! ihania työpäiviä sinne! Sitten kun tuleepi töistä kotiin, niin on tosi ihana paneutua taas äidin rooliin :) Kyllä ne ukot pärjää, miten se nyt menikään: kyllä se omena putoaa tikanpojan suuhun... ;)
Eloepulle olin vallan unohtanut synttärionnittelut laittaa, joten tääääältä tulee. ONNEA!!!!
Pikkuiset eloiset olivat oppineet uusia taitoja, nyt en vaan muista kuka mitäkin, mutta onnea kaikille uutta oppineille!
Pantoufleko se oli reissuun lähdössä: mukavaa ja rentouttavaa matkaa!
Vieterin tyttelille oli putket laitettu, ihan meni kyllä myötätunnosta kylmät väreet, kun kerroit että tyttö oli sinne jouduttu nukutettuna jättämään,hui. Onneksi homma oli pian ohi ja toivottavasti ne putkitukset auttaavat :)
Nyt tähän tuli kaksikappaletta natiaisia ja jompikumpi haesoo kakalle, joten huispois Eria tästä.
sinne meni-----------> *släm*
Tulempa lukasemaan elovauvojen ja äitien kuulumiset ja kertomaan terveisiä täältä etelän lämmöstä, ihan kuitenkin Suomesta, ettei ulkomailta=)
Viimeksi käväisin semmoiseen aikaan kun täällä käytiin kiivasta keskustelua jostain, enkä viitsinyt silloin kommentoida kun olen niin vähän kirjoitellut.
Niin, meillä poika täyttää viikon sisään 10kk ja täällä syödään jo välipalaksi viiliä ja jogurttia, muroja niiden kanssa jne.
Ihan terveitä on oltu onneksi ja infektioilta on vältytty vaikka niitä ympärillä on ollut.
Täällä otettiin ekoja askeleita eilen, se se vasta kammottavaa katseltavaa onkin, ei mitään järkevää touhua, vaan pöydän ääressä seistään ja huomataan tavara toisella puolella huonetta ja sinne...paitsi että kahden askeleen jälkeen ei muista enää mikä jalka sitte menikään ja pam.
Pientä huutoa siis väliin ilmassa.
Yöllä nukutaan hyvin, 21-7.30 ja yllättävää että mökillä meri-ilma taitaa väsyttää, viikonloput menneet siellä aamulla nukkuen 9 asti, äitin poika on, minä se vetelisin vaikka kuinka pitkään.
Juuri vein kotihoidontulihakemuksen, eli kohathan sitä tulot on vajaat 300 kuussa, eli sitte pitää alkaa katsoa mihin sen kaiken laittaisi=) Meinaan jäädä pariksi vuodeksi kotiin ja käydä välillä virkistämässä töissä muistia tekemällä yhden päivän silloin tällöin kun isi on kotona.
Nyt herättiin, joten pitää jatkaa myöhemmin=)
mun mies on päälle neljänkymmenen, ja luulee vieläki et meillä asuu joku halvatun kotitonttu tai joku, joka laittaa tyhjät maito-, mehu- ym.tölkit tiskipöydältä pois!!! Se oikein keräilee sitä tonttua varten nuita tölkkejä tohon pöydälle! Hassua, eikö totta?
Täytyy varmaan paljastaa sille karu totuus kunhan tulee kotiin, siis ettei niitä tonttuja oikeesti oo olemassa..
Calathea
Hermot menee!! Huoltomies ajelee tollasella päälläistuttavalla John Deere-vehkeellään eestaas meiän aidan ohi ja kas kas, Peppihän se koittaa siellä nukkua! Kait se kohta suhaa tossa Oliverin ikkunan alla niin saa senkin tuolta herätettyä. Onhan se kiva, että nurmikko tulee kuntoon, mutta mikä ihme siinä on että aina meiän lasten päikkäriaikaan tossa pörryytellään. Taloyhtiö on sen verran iso, että jos vähääkään välähtäs niin kävis ainakin ensteks ajeleen kaikki muut paikat ja palais sit tohon vaunujen viereen suhaamaan. Ai niin, kuski on mies! Taisin pyytää liiikoja:))
No nyt se sit tuli se uusi auto. Tai siis mies käy tänään hakeen sen! On sit varmaan ukko meinaan pikkasen mehuissaan kun lähtee kohti kotia ajelemaan;) Saas nähä keretäänkö " neitsyt" ajolle tänään vielä koko konkkaronkka.
Mitäs sitten vielä! Peppi ottaa jo kovasti konttausasentoa ja ihan muutaman kerran on kontannu muutaman sentin kunnes todennut, että maha maahan ja eikun menoks - nopeempi tyyli miellyttää:) Kaikkee vasen punkee pystyyn mutta onneksi vielä vaan polvilleen, jalat sen verran huterat että kuuluis varmasti iso MUKS jos niille koittais. Kauheesti touhuu kaikkee ja suuhunsa tunkee kaiken pienen mitä lattialle on unohtunut. Oliverin kanssa painivat välillä oikein kunnolla, Peppi ryömii Oliverin yli kun makoilee lattialla jne. Niin se vaan neiti kasvaa ja kehittyy. Liian nopsaan kasvaa on äidin mielipide. Vaikka toisaalta paljon helpompaahan tää nyt on kun neiti jo touhuu vähän omiaankin.
Ei vaan, kai noi pyykit tarttis laittaa ja edelliset silitellä kaappiin, plaah!
Vieteri
Calathea: seihminenjokaasuumeillä uskoo myös sellaisiin kotitonttuihin ja muihin hengettäriin, pyykit peseytyy issekseen ja pinoutuvat kaappiin, leivänmurut käy syömässä joku mökkiharkka tuolta pöydiltä, ruoan laittelee se lieden henki jne jne.
Tulipas tuossa mieleen, kun Jamssa jo tuon huhuilun aloitteli, että josko jokainen jotakuta " kadonnutta" eloista kutsuhuutelisi, niin minä huhuilen Villaa!
Eria
Kiitos Jamssa!
Täällä yksi kuraan kuollut kuttu, umpiväsyneenä, rättipoikki kaluttuna...Nyt mää ooooon niiiin väsynyt,huoh...Mies lähtee taas vaihteeksi kalareissulle illalla ja mä en nyt vaan jaksais...Nyt olisi hyvä olla sellainen pistoke,josta saisi mammaan ladattua tuota vaihtovirtaa oikein roppakaupalla. Masista mulla ei ole,mutta tuo fysiikka on aika kovilla. Vaikka kuinka lappaisi sapuskaa niin tuntuu ettei paino vaan nouse ja alan vähitellen muistuttaa vinttikoiraa...
CALATHEA: Meilläkin asuu aika monta sellaista jotka uskovat että meillä on palkattu piika siivoamassa...Voi jukupätkä kun välillä korpee...
JAMSSA: Tosi hienoa,että pääsitte sinne rav.terapeutille. Meillä alkaa kaikilla kolmella pikku-ukkelilla maidon kotialtistus tuossa runsaan viikon kuluttua,jippii....
Kiva kun moni taustailija on käynyt kertomassa kuulumisiaan:)
Minä huhuilen PEEVELIÄ ja PUMPELSSONIA ja HUHTIA!
Ope ja riekkuva Leevi
Opemammalle jaksamista rutkasti. Onko sulta testattu esim kilpirauhasen toiminta? Entä uusi raskaus? Olisiko se mahdollista? Mulla ennen leikkausta kun oli kilpparin liikatoiminta, niin minähän lapoin kaksin käsin ruokaa suuhuni, söin pussin sipsejä ja levyn suklaata päivässä + vähintään 3 lämmintä (!) ateriaa + kaikki muut aamu- ja iltapalat, ja silti painoin alimmillaan vain 49kg (olen 168 pitkä). Olin ihan anorektisen näköinen silloin. Mitä muuten ei ikinä nyt uskoisi kun painoa on 15kg enemmän ;D
Saimme tuloksen verikokeesta. Tytsyllä oli tulehdusarvo ihan huimat 1. Että parannellaan vaan ilman lääkkehiä.
Pitää poistua syöttämään pikkuista ennen kuin lähdetään pihakirppikselle katselemaan.
Jamssa
Jamssalle tuosta äippärahakauden päättymisestä että minua hiukan pelottaa tuo rahan riittäminen kun tipahtaa kotihoidontuelle. Vielä yksi erä tuota äippärahaa tulossa ja sit on kaput.
Eria; kuulosti teidän kulttuurikäynti hienolta! Mä koen aina säännöllisin väliajoin huono äiti -syndroomaa kun en käytä lapsia teatterissa. Esikoisen kanssa käytiin katsomassa Kaunotar ja Hirviö helmikuussa ja se oli kyllä ihana. Mutta nuo pienet lapset ovat ihan teatterittomia tähän asti...
Calathea; tääl kans mies joka on sekoittaa mut aina välillä esimerkiksi tarjoilijaan tai siivoojaan. Kamat jää justiinsa niille sijoilleen. Vissiin ollu liikaa työmatkoilla nauttimassa hotellipalveluista. Ai että ottaa joskus kupoliin mut muuten on kyl oikein hyvä mies.
k.h.p. piristyssäteitä sinne lähettelen
Opemamma; lEi varmaan tuo miehen kalareissu tunnu kivalta jos on sinulla ihan tööt olo. Toivottavasti saat pian energiat ylös ja painonkin nousemaan.
Ja sitten ommoo nappoo...sisältää valitusta joten skipatkaa jos ette jaksa lukea.
Voisin minäkin johonkin virtalähteeseen tökkäistä sormeni nimittäin en ole vissiin ollu synnytyksen jälkeen näin väsyneessä tilassa. Meillä on ollut tuo Elisan virtsatieinfektio josta onneksi selvittiin ok mutta univelkaa jäi siitä. Sitten on ollut isompien lasten ykätautia sunnuntaina, kaikista isoin vielä kuumeessa kaks päivää, tänään Elisa kuumeessa ja Jorvin kautta kotiin (ei onneksi ollut virtsateissä mitään ja verikokeessakin hyvät arvot), äsken oksensi pikkukakkonen uudestaan olohuoneessa oikein jymy-ykät pitkin lasten teltan lattiaa, mattoa, portaikkoa...huoh.
Ja lopuksi vielä täit joita löytyi esikoisen tukasta pari viikkoa sitten ovat edelleen sitkeästi vaikkakin vähentyneenä joukkona tytön päässä ja nyt niitä löytyi pari iltaa sitten minun ja pikkukakkosen hiuksista. Ja eikun pyykkikone laulaa illat pitkät. Nyt riittää!
Silti, kiitollinen olen että ei ole mitään vakavaa kellään, näistä kyllä selvitään =)
kiitos ja anteeksi ja vointeja kaikille toivottaa
Tuuli ja Elisanderi 8kk ja risat
Huiskuttelee Erialle ja muillekin kaksin käpälin!
Täällä ollaan juu kotona taas kun molempien ANOPPIEN luona oltu viime aikoina ja muuta reissun tynkää ja menoa on riittänyt.
(tämä viimonen elokuinen) Poikakin kävi sitten maanantaina 8kk neuvolassa ja mittoja oli tullut jonkin verran. Yllätys oli, että pituutta oli vain 72,5 (6kk 70,9) ja painoa kuitenkin paljon eli 9600, viimeeks tais olla 8260. Käsittämätöntä, että lääkäri alkoi heti selostamaan että tutkimuksii pitäs mennä ku pituutta tullut niin huolestuttavan vähän. Onhan tuota pituutta tullut vähemmän ku edellisillä kerroilla, mutta eiköhän niitä hidastuksia saa tullakin puolen vuoden tienoilla rintamaitovauvoille normaalistikin?!? Vai mitä ootte mieltä kanssasisaret?? Lääkäri mulkoilee vain pituuskäyrää, kun on ollut syntymäpituus 2plussalla, ku oli niin kovin pitkä. Nyt meni pituuskäyrä tasan nollaan. Jos kerran painoa tulee reilusti niin miks ihmeessä pitäs huolestua?! Puhui jopa tutkimuksiin menosta! Olin ihan huuli pyöreenä!
Taidoista; Poju osannut reilun viikon kontata, ja SEISOA tukea vasten :S ... valitettavasti nousee ja kupsahtelee.. Puheisiin tullut TÄTÄTÄN lisäks mm.BABBABBAAA ja PÖRRRRinäää! Pinsettiote tehtiin neuvolassa hienosti, tosin se tuli jo 6kk iässä. Nyt on in se, et osotetaa kaikkea sormella ja näprätää. Etusormi ojossa koko ajan...! Hassu pieni mies.
Calathealle; joo tölkit tiskipöydällä raivostuttaa toisinaan täälläkin...! :S Muuten saitko mailia ku laitoin, et oo vastannu?!
LILLI76, kiva kuulla susta, olenkin sua huhuillut kauan aikaa sitten! :)
Huhuilua kun tääl kerta pitäs laitella niin pistämpä mie täältä huhuilut vaikkapa TEIPILLE ja PEEVELILLE ja MYRYLLE ja K.H.P:lle ja sekä ELLERGISILLE!!! En oo ihan tarkkaa pinoja seuraillu, että en tiedä ketkä kaikki on kirjoitellu?!
Nyt pitää juosta.. taas tuolla seistään ja huojutaan!
Villa ja poitsu 100906
VILLA: puutun tuohon pituuskasvukyssäriin. Siis, mä en sinuna huolestuisi yhden mittauksen takia - voihan olla että 6kk mittaus on ollut yläkanttiin ja 8kk alakanttiin. Toisaalta taas on tyypillistä että just rm:lla kasvavilla tulee kasvuun notkahdus ja myös allergisilla kasvukäyrät tuppaa alenemaan. Meillähän on jonkin verran huonompi tilanne, sillä Onni huitelee kohta -2 käyrällä (oli alussa +1) ja käyrä on ollut täysin laskusuuntainen jo monta kuukautta. Silti lääkäri ei viimeksi lastenpolilla puuttunut tähän, sanoi vain että ei Onnista odotetakaan mitään pluskäyräläistä (kun me vanhemmat ollaa suht lyhyitä). Ja tietysti Onnin käyrää laskee se, että kiinteitä ruokia ei olla saatu ruokavalioon. Vertailun vuoksi, Onni oli 6kk 68cm ja 8,5kk 70cm eli pituutta ei tosiaan ole tullut paljoa (paino menee tasaisemmalla käyrällä).
Mä huhuilen vaikkapa IKARUSTA JA KERUTUSTA? Kuis pyyhkii? Muisti pätkii kyllä niin pahasti, että ei jää juurikaan mieleen kuka milloinkin on kirjoitellut.
Eipähän sit muuta. Täytyy lähteä kotiin lapsia hoitamaan kun mies on flunssassa. NALLULLE hyvää ekaa työpäivää! Kyllä ne pojat pärjää kotona (pakko tunnustaa, että meinasin kerran kääntyä työmatkalla takas kotiin selvittämään miehelle, että pistä Onnille kunnolla vaatetta kun ulkona on niin kylmä. Järki voitti ja tajusin, että ehkäpä mies kuitenkin ymmärtää sen verran itsekin :D).
KK
Etsintäkuulutus: Missä on se povattu lämmin kesäpäivä?
Normaalia hiljaisempaa on ollut elokuisten pinossa, mutta voin myös katsoa omaankin peiliin, aikaa ei vain ole riittänyt. Eelin karttuneet liikkumistaidot, hartaat ylösnousemukset ja karkailu on pitäneet silmät poissa tietokoneelta. Nyt lämpimällä kun takaovea on pidetty auki, poika yrittää kerta toisensa jälkeen karata maailmalle. Musta hän on vielä liian pieni. Toinen himopaikka on kylpyhuone, ja vanha hitti vessa myös edelleen kelpaa, jos joku vaan on vahingossa jättänyt oven rakosalleen. Jääkapin ovi kun käy niin se ei jää kolmelta tyypiltä huomaamatta, kahdelta koiralta ja yhdeltä nelivetoiselta pojalta. Jääkaapin ovenrakoon on kiva mennä seisomaan ja vetää alahyllyltä tavaroita alas, jos vaan ehtii.
Keskarilla on rahahuolia. Aikaisin ne alkaa, kun ikää kuitenkin tulee vasta 2 ja ½ kohta mittariin. Ollaan puhuttu, että ensi kuussa mennään katsomaan Muumeja. Yhtenä päivänä pojat näki telkkarissa Mikki Hiiren, ja keksivät heti, että mennään kattomaa myös Mikkiä. Me Miähen kanssa selitimme, että ei tänä kesänä, Mikki asuu kaukana eikä meillä ole rahaa lentolippuihin kaikille 5:lle perheenjäsenelle. On meillä, pojat toteaa yhteen ääneen. Poikanen osoittaa keittiössä olevaa hilukippoa, johon olemme heittäneet kolikoita. Myönnän kyllä ruokkivani kolikoillani Helsingin pysäköintilippuautomaattia useammin kuin tuota kippoa. Hilut ei riitä Mikin luo matkaan, pitää saada lisää. Isi painelee nappeja kaupalla, sieltä saadaan rahaa, Keskari keksii. Pankkiautomaatista siis. Lopulta pojat jäivät mielikuvaan, että meillä ei ole rahaa, pitää saada lisää. Tätä lausetta Keskari nyt on sitten hokenut päivät pitkät, rahahuolet painaa. Toissailtana nukkumaan mennessä kyseli, mistä saadaan lisää rahaa ja aamulla ensimmäinen kysymys oli, onko meillä lisää rahaa. Äitinikin jo luuli meillä olevan jonkun kamalan rahahuolen, kun Keskarin juttuja kuunteli.
Tuulille vielä voimia taistella kahta inhoäklökkiä vastaan, sekä täitä että oksuja. Noista täistä tiedän työvuosiltani muutaman nyrkkisäännön, kun epidemioita kuitenkin silloin tällöin tuli.
- kaikki perheenjäsenet hoidetaan samalla kertaa. Muuten tartutatte toinen toisianne koko ajan, kuten varmaan nyt kävi. Saivarit " itää" pari vkoa, joten yksikin saivari (jota ei ole löydetty) kuoriutuu täiksi pesemättömässä päässä. Siksi kaikki yhtaikaa pestävä.
- täit ja saivarit ei kuole pesukoneessa. Kaikki tekstiilit, pehmolelut jne. joko saunaan tai pakastimeen.
- elävät täit kuolevat ravinnon puutteeseen, eli jos pystyy olemaan pois kotoa viikonlopun yli, on sohvatekstiilien jne. pinnat " puhdistuneet" . Kamalaahan täiden kanssa on se, missä kaikkialla niitä voikaan olla, ei siis ainoastaan hiuksissa, vaatteissa ja petivaatteissa, vaan myös muissa kodintekstiileissä, joihin hiukset kulkeutuu / pää nojaa.
Minä olen kopkop aina välttynyt tartunnalta töissä, mutta hillittömän luulotaudinhan nuo aina saavat aikaan ja kyllä kerrankin löytyy meikälälisestä siivousintoa. En ole sitten vuoden 1997, jolloin eka täiapidemia tuli vastaan, nojannut julkisissa junissa tms. päätyynyihin =) Mutta vielä tsemiä Tuulille!!
PITUUSKASVUSTA: En kyllä ole ollut huolissani minäkään, vaikka jotain pituusnotkahduksia on meilläkin ollut. Eelikin oli jossain, muistaakseni 5kk:n paikkeilla, kasvanut vain 1cm/kk ja ukaasi oli, että tutkimuksiin, mikäli ei tule lisää pituutta suhteessa painoon (jota riitti). No olihan se kasvanut.
OPELLE toivon pikaisia tutkimuksia tuohon painonputoamiseen ja väsymykseen!
Nyt pitää lopettaa, palaan jos ehdin.
Pumpuli
KANSALAISOPISTON KURSSEJA MIEHILLE:
Kevään 2007 kansalaisopiston uudet kurssit miehille, vielä muutama paikka jäljellä, älä jätä tilaisuutta käyttämättä!
*Kurssi 1
Kuinka jääpalakotelo täytetään.
Kurssilla käydään lävitse jokainen työvaihe diakuvien avulla.
*Kurssi 2
WC-paperi. Onko totta että wc-paperi ei kasva wc-paperitelineessä?
Keskusteluryhmä.
*Kurssi 3
Onko mahdollista nostaa wc:n istuinrengas ennen virtsaamisen aloittamista?
Paljon käytännön harjoituksia.
*Kurssi 4
Päivällisen jälkeen: Lentävätkö likaiset astiat itsestään tiskikoneeseen tai tiskialtaaseen?
Ratkaisuja ja esimerkkejä videolta.
*Kurssi 5
Opi löytämään tavaroita, aloita asettamalla niitä oikeisiin paikkoihin, sen sijaan että karjut ja sekoitat koko huushollin ylösalaisin.
Avoin foorumi.
*Kurssi 6
Kukkien antaminen vaimolle/tyttöystävälle ei vahingoita terveyttäsi.
Kuvia ja äänitteitä
*Kurssi 7
Oikeat miehet kysyvät tietä, kun ovat eksyksissä.
Tarinoita tosielämästä.
*Kurssi 8
Onko geneettisesti mahdotonta istua hiljaa, kun vaimo ajaa autoa?
Ajosimulaatio.
*Kurssi 9
Äidin ja vaimon eroavaisuudet
Roolipeli.
*Kurssi 10
Kuinka tullaan täydelliseksi shoppailuystäväksi?
Hengitysharjoituksia, meditaatiota ja mielikuvaharjoituksia
Tänään on ensimmäinen päivä " kotiäitinä" ts vanhempainrahakausi päättyi eiliseen. Keskimmäinenkin päätti hoidon eilispäivään. Meinasin että sillekin on kiva pitää pitkä 3 kk kesäloma. Vaikka eipä tuo ole nytkään ollut hoidossa kuin 2-3 kertaa viikossa.
Tuli kiva yllätys. Mies ilmoitti, että pääseekin ehkä jo huomenna kotiin (viikonlopun sijasta).
Vitsit että tuon vauvan rytmit on kummalliset. Joskus se nukkuu jopa puoli kasiin aamulla, sitten taas tänä aamuna kukkui jo viidestä lähtien. Mä julmasti makuutin sitä vieressäni kuuteen, sitten nousin itsekin. Ja eikös tää sitten mennyt ekoille päiväunille jo heti seitsemältä. Jäi vissiin unet vähän vähiin yöllä, kun meni nukkumaankin vasta lähempänä kymmentä normaalin puoli yhdeksän - yhdeksän sijaan.
Pitiköhän jotain vielä? HAUSKAA ja AURINKOISTA päivää jokaiselle!!!
Jamssa + tytsy 9kk