Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

HS: Herttoniemen liikuntapuiston kenttä ja rata suunniteltiin tarkoituksella kalteviksi.

Vierailija
25.07.2026 |

Näin Helsingissä menetellään ja heitetään miljoonia taivaan tuuliin. Ks. https://www.hs.fi/helsinki/art-2000012159140.html

Asiaa on käsitelty lautakunnassa, ks. https://paatokset.hel.fi/fi/asia/hel-2022-005306 ja kuultavana olivat projektinjohtaja Camilla Lindroth ja projektipäällikkö Hannu Airola.    

Viime kädessä poliittiset päättäjät ovat vastuussa että on rakennettu vino urheilukenttä. Kummallista että kukaan ei huomaa mitään eli voisiko päättäjät korvata vaikka tekoälyllä.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
25.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seuraava kysymys on pitääkö kenttä rakentaa uudestaan ja kuka sen maksaa. Miljoonia euroja menee ja laatu on tunnetusti suomalaista paskaa. Pätee myös asuinrakennuksiin ja moneen muuhun asiaan. Helsinkiläisenä veronmaksajana vtuttaa virkamiesten ja päättäjien luokaton toiminta.

Vierailija
2/6 |
25.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulisi että kentän suunnittelussa on yleisesti tunnetut normit niin että ei tarvitse yrittää keksiä pyörää uudestaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
25.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öööhhh

Vierailija
4/6 |
25.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri niin!

Vierailija
5/6 |
25.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin runtattu ja junailtu poliitikoilta Nyt urakoitsija saa tuplamaksun korjauksesta ja poliitikot tietenkin oman osuutensa voitosta.

Vierailija
6/6 |
25.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tälläkään kertaa kukaan kaupungin puolelta asioista vastannut kovapalkkainen virkaläski ei varmasti saa kenkää. Yli 4 miltsiä meni tunaroinnin takia hukkaan.


SUUNNITELMISTA ilmenee, että pituussuunnassa 100 metrin juoksuradan profiili nousee ensin 50 senttimetriä ja sitten laskee saman verran. Käytännössä radalla juostaan ensin puoliväliin asti ylämäkeä ja sitten loppumatka alamäkeä.

Hyvä rata olisi pituussuunnassa tasainen, sanoo kilpailupäällikkö Mika Muukka Suomen urheiluliitosta. Liitto ei ole ollut mukana liikuntapuiston rakennusprosessissa ja Muukka kommentoi aihetta HS:n pyynnöstä. Sama pätee Palloliittoon.

Sivuttaista kaltevuutta juoksuradalla on noin 10 senttimetriä. Hyvällä radalla sitä olisi sisäreunaa kohti korkeintaan 1 senttimetri metriä kohden.

”En ole missään päin koko maailmassa nähnyt tällaista juoksurataa”, Muukka sanoo.

Kaupungin suunnitelmassa Herttoniemen tekonurmikentän maalialue on vino.

Lisäksi tekonurmikentän pitkistä sivuista toinen on 1,10 metriä korkeammalla kuin toinen.

”Poikittain pelatessa toinen pitkä sivu on näin huomattavasti korkeammalla kuin toinen”, Auvinen sanoo.

AUVISEN mukaan kenttä ei ole vaarallinen pelaajille, mutta tasaisella juoksemisen sijaan kentällä juostaan silkkaa ala- ja ylämäkeä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan yksi