Kesän pisin helleputki elokuun 10. päivän jälkeen?
Povaamme että monin paikoin Suomessa tämän kesän pisin helleputki alkaa elokuun alkupuolella, viimeistään ehkä 11. päivän. Tuo perustuu ainakin pariin erityiseen seikkaan:
1. ns. kuun vaihteen ilmiö, joka usein tulee kuitenkin melkoisella viipeellä. Jos kuluvan kuun sää on pitkään ollut tietyntyyppistä valtaosassa Suomea, alkavan kuukauden sää muuttuu usein viimeistään 7. pvä täysin toisentyyppiseksi. Perustuu lähinnä ns. kollektiiviseen tietoisuuteen eli kansan useimmiten alitajuiseen uskoon siihen että kuun vaihde jotenkin olennaisesti vaikuttaa moniin elon ja olon olennaisiin parametreihin, siitä huolimatta että käyttämässämme kalenterissa kuukauden vaihtumisella ei ole juuri mitään yhteyttä kuun vaiheisiin. Esimerkiksi täydenkuun päivä voi olla mikä tahansa päivä kuukaudesta.
2. elokuun loppupuolella useimmat ovat jo pitäneet lomansa ja esimerkiksi istuvat tylsistyneinä tietsikan näytön edessä jotain excel-taulukkoa selaamassa. Silloin useimmat vähintäänkin tuntevat ärtymystä siitä jos ulkona on heidän mielestään mitä parhaat lomakelit tai ainakin läyhäset työssäolosäät. Negatiivisten tunteiden vallassa ihmisten toiveiden toteutuminen on heikkoa; usein ne jopa toteuttavat oman vastakohtansa, eli jos toivoo vähän viileämpää keliä ettei olisi niin turhauttavaa tehdä tylsää hommaa elantonsa ansaitsemiseksi, Sään Haltijat reagoivat "piruuttaan" tuohon järjestämällä juurikin vastakohtaisen kelin.
En tuota kehtaisi eponyymisti kirjoittaa; anonyymistikkin se on hiinä ja hiinä.. :D