Perussuomalaiset tulisi kieltää samoin perustein kuin Pohjoismainen vastarintaliike
Perussuomalaiset tulisi kieltää äärijärjestönä samoin perustein, joilla myös Pohjoismainen vastarintaliike kiellettiin.
Kommentit (5)
Tottakai pitäisi. Nuo ovat perustuslakimme ja sitoumustemme vastaisia antidemokraattisia fasistijärjestöjä, joita ei saisi olla olemassa.
Käy ihmeessä allekirjoittamassa ja levitä linkkiä. Jännää että fasistin* moderoima alusta ei salli linkittää suoraan oikeusministeriön omaan lailliseen demokratiapalveluun, vai mitä?
*Utopia analytics, pääomistaja Tom Packalen (PS)
Ps, Sinimustat, mitä näitä ihmisiä potkivia ja vainoavia paskiaisjärjestöjä nyt on.
Vierailija kirjoitti:
Ps, Sinimustat, mitä näitä ihmisiä potkivia ja vainoavia paskiaisjärjestöjä nyt on.
Paitsi etteivät ole. Eivät kannata väkivaltaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ps, Sinimustat, mitä näitä ihmisiä potkivia ja vainoavia paskiaisjärjestöjä nyt on.
Paitsi etteivät ole. Eivät kannata väkivaltaa.
Jep. Vain vassarit kannattaa väkivaltaa ja sananvapauden rajoittamista.
"Suomessa on viimeisinä vuosikymmeninä noussut esiin lukuisia fasistisia järjestöjä. Viimeksi tällaisten järjestöjen esiintyminen Tampereella 1.5.2026 johti useisiin väkivallantekoihin. Myös aiemmin näiden liikkeiden toiminnan yhteydessä on esiintynyt raakaa väkivaltaa.
Fasismi poliittisena liikkeenä on Euroopan historiassa jo koeteltu. Katuväkivallan ohella se johti 1900-luvulla mantereen tuhoisimpaan konfliktiin, toiseen maailmansotaan, ja kymmenien miljoonien viattomien ihmisten tarpeettomaan kuolemaan, mukaanlukien kuuden miljoonaan juutalaisen järjestelmällinen joukkotuhonta. Näistä syistä Suomessa fasististen järjestöjen toiminta valtion alueella kiellettiin toisen maailmansodan jälkeen täysimääräisesti Pariisin rauhansopimuksessa 1947.
Sopimuksessa todettiin fasististista organisaatioista: "Suomi, joka välirauhansopimuksen mukaisesti on ryhtynyt toimenpiteisiin hajoittaakseen kaikki Suomen alueella toimivat fascisminluontoiset poliittiset, sotilaalliset tai sotilaallisluontoiset järjestöt ... sitoutuu olemaan vastaisuudessa sallimatta senluontoisten järjestöjen olemassaoloa ja toimintaa..."
Tätä kieltoa Suomessa myös noudatettiin. Vasta viimeisten vuosikymmenien aikana kiellosta on ruvettu luistamaan, ja fasististen järjestöjen toiminta on jälleen de facto sallittu, vaikka laki Pariisin rauhansopimuksesta on edelleen voimassa."
https://www.Cansalaisaloite.fi/fi/aloite/17364
C---> k