Mieheni on pettanyt minua lukemattomia kertoja, mutta en aio jattaa hanta. Avioliittomme jatkuu, eika kukaan saa tietaa, mita on tapahtunut.
Kommentit (35)
Vierailija:
Paheksutko valintaani?
Miksi pitäisi? Valinta on sinun ja sinä itse elät päätöksesi ja miehesi kanssa. Voisin kuvitella, että itsekin tekisin samoin enkä siltikään kokisi olevani säälittävä pikkuvaimo, joka ei pysty elämään ilman miestä. Kukaan ei voi lukea ajatuksiani, joten syyni miksi jäisin, olisivat vain minun tietoisuudessa. Näinkö sinulla? Vai rakkaudestako jäät? Tai lasten vuoksi?
Säälin lähinnä.
En tiedä miksi katsot läpi miehesi pettämistä, vai luuletko että hän muuttuu, mutta niin tai näin, mikään vaihtoehto ei liene kovin onnellinen.
Mieheni syrjähypyt ovat olleet pelkkää kylmää seksiä; hän ei edes tiedä kaikkien nimiä. -ap
Mitäköhän lapsesi sinusta ajattelevat? Saatko kaupunpäälle vielä turpaankin?
tulevaisuudessakin. Tietysti haluan, että mieheni jättää syrjähypyt nyt kokonaan, kun tiedän asiasta. -ap
Tuosta olen kyllä eri mieltä, että miehesi olisi sinua kohtaan ihana, romanttinen ja huomaavainen! Todella romanttista ja huomaavaista käydä jyystämässä muita naisia! Varmasti sallisit senkin, jos mies toisi naisia kotiinne ja panisi heitä sängyssänne? Olisit vieressä kannustamassa ja huokailisit " ihanaa" ?
" En toden totta, vaan päinvastoin. Mieheni on ihana, romanttinen ja huomaavainen minua kohtaan." Ihanko totta siis? siis epttää ja on taivaallisen ihana? hänhän ei rakasta sinua, mitä väliä silloin on hänen hienoilla luonteenpiirteillään jos hän katsoo oikeudekseen talloa sinut , vaimonsa oletan siis, maan rakoon silloin kun se hänelle sopii.
Minun mieheni on myös ihana ja huomaavainen, eikä todellakaan pettäisi minua. Hänellä on elämänarvot kunnossa ja hän rakastaa minua oikeesti.
eli kuten sinä ap. Tosin on perustellut valintaansa myöhemmin myös sillä, että tuohon aikaan 50-60-luvuilla eroamiset olivat niin harvinaisia ja taloudellisilla syillä. Jokatapauksessa isoisäni petti häntä hamaan hautaan saakka. Vähitellen mukaan tuli myös liiallinen alkoholin käyttö ja isoisäni jopa humalassa kerskui mummolleni pettämisillään ja sillä kuinka hyviä nämä toiset naiset olivat. Mummoni kärsi koko ikänsä ja katkeroitui. Isoisäni hautajaisissa oli lähinnä helpottunut.
Tooooooooodella huomaavainen ja ihana mes.
Onhan se kivaa jos sinä rakastat (vaikka kuulostaa kyllä enemmän läheisriippuvuudelta), mutta mikset mielestäsi ansaitse vastarakkautta? Nimittäin tässä maailmassa voisi vielä löytyä sulle sellainenkin mies, joka rakastaisi sinua, eikä pettäisi jatkuvasti.
Eikö sinusta tunnu kamalalle lähteä kaupungille ja miettiä, että kenen kaikkien kanssa miehesi on pannut? Ootko miettinyt, ketkä naapureista ovat olleet miehesi kanssa? Entä ystävistäsi?
Seriously ap: ANSAITSET PAREMPAA!
minä en ymmärrä sinua. Taustalla on varmaan sama mikä minullakin aika ajoin nousee pintaan eli se että koen että en pärjää yksin niin parempi huononkin pettäjämiehen kanssa kun yksin ja että ehjä ois perhe ja eroaminen on jotenkin noloa...
ajattelee mitä sukulaiset ym.. sanoo ja aina kuvittelin että minä en halua kuulua eronneisiin.
Ja minäkin pidän miehestäni ja tykkään hänen kanssaan olla, minähän rakastan häntä!!!
Ja sattuu kun joudun hänestä eroamaan koska olen itselleni velkaa sen että en siedä tälläistä elämää
anna miehesi lukea tämä ketju. Kerro sitten meille, mitä hän sanoi.
Ja tuo ei mielestäni ole mikään syy miehen käytökselle, että on " vähän holtiton" . Ajatuksilleen ja haluilleen kukaan nyt ei mitään voi, mutta teoilleen voi. Pettäminen on aina tietoinen valinta, ja tuon kaltainen valinta kyllä osoittaa, että puolisoa ei kunnioiteta pätkän vertaa (puhumattakaan sitten rakkaudesta).
Asian selviäminen oli minulle aluksi shokki, mutta kestän sen. Uskon, että rakkaus ja seksi voivat olla aivan erilliset asiat miehelle(ni), kuten hän sanoo. -ap
kaltaisiasi. Tiedän myös muita. Yhdenkin mies on pettänyt ja jopa tehnyt lapsen toisen kanssa, eikä nainen silti halua erota. Musta yksikään mies ei ole sen arvoinen, että moista käytöstä katselisin.