Siideristä
tää on vähän väärä aihe kirjottaa tänne, mut kysympä kumminkin.
Elikkäs mulla on jääkaapissa (heinakuussa tulee vuosi täyteen ku on ostettu)ni kolme puolen litran siideriä, ja ne on menossa heinäkuussa muistaakseni vanhaksi et kuinka paljon uskaltas juoda siiderii? Et vaikuttaako se imettämiseen? Jossain oli et voi juoda vaikka pullon olutta ja imettää heti perään??!!! Onko tääl kellään kokemusta tosta asiasta.
En tarkota nyt sitä et joisin ne 3 tölkkii vaan jos joisin vaikka joskus yhden jne. Ja voisin vaik osan siit tölkist jättää juomattakin.
sadeye & pampale huomenna 6vkoa
Kommentit (11)
Kannattaa tosiaan käydä siellä imetystukilistan sivuilla lukemassa alkoholin vaikutuksesta.
Yksi siideri ei todellakaan haittaa vauvaa millään tavalla, voit juoda huoletta! Jos haluat ottaa varman päälle, niin voithan juoda sen siiderin iltaimetyksen jälkeen, jolloin vauva ei todennäköisesti halua imeä seuraavaan pariin tuntiin ainakaan.
Eikä maitoa todellakaan tarvitse lypsää pois!
Itse toimin näin poitsun ollessa pienempi, minä maistelin siideriä ekan kerran jo samana iltana kun tulin kotiin sairaalasta. Imetin illalla pojan ja join sen jälkeen siideriä. Poika heräsi vasta monen tunnin päästä yöllä syömään seuraavan kerran.
Maaria, Pahvi nimenomaan sanoi, aivan samoin kuin sinä, että äidin veren ja maidon alkoholipitoisuus on sama (esim. 1,5 promillen humala = 0,15%alkoholia veressä ja maidossa). Alkoholi myös poistuu maidosta samassa tahdissa kuin verestä. Tämä on mielestäni aivan yleistietoa. Ihmettelen, että täällä vielä joku pelottelee vauvan maksan " pilalle menolla" tms.
Summa summarum: aivan hyvin voi juoda siiderin ja toisenkin. Pakko ei tietenkään ole, eikä juoda montaa samana päivänä. Ketään en kehota vetämään kännejä imetysaikana, mutta kaikesta ei ole pakko kieltäytyä.
Asiasta on täällä keskusteltu lukuisia kertoja ennenkin ja aina on yhtä huuhaa tietoa ihmisillä!! Eli maidon alkoholipitoisuus on sama kuin verenkin ja ihan laskettavissa. Vauvan maksa ei todellakaan mene pilalle vaikka pari siideriä ottaisitkin ja imettäisit päälle! Ja yhden annoksen (0,33 l olut tai siideri, 12 cl viiniä tai 4 cl väkeviä) palamiseen menee pari tuntia ja samassa ajassa alkoholi poistuu maidostakin. Palamisnopeus on suunnilleen 1 g alkoholia / 10 painokiloa / tunti eli esimerkiksi 60 kiloisella äidillä 6 g tunnissa.
Ja siihen laskemiseen:
puolen litran siideri, jossa on 4.5 % alkoholia eli 0,045 * 500 g = 22,5 g. Palamisaika siis em. 60 kiloisella 22,5 g / 6 = 3,75 h. Ja äidin veressä alkoholipitoisuus nousee seuraavasti jos koko pullollisen tempaisee kerralla ja laskee koko alkoholimäärän imeytyvän kertaheitolla: 22,5 g / 60 000 g (äidin paino) = 0,000375 eli vajaat 0,4 promillea.
Kun vauva sitten juo tällaista maitoa vaikkapa 150 ml = 150 g, hän saa siitä alkoholia 0,05625 g, joka vauvan koko massaan suhteutettuna on todella vähän. Esimerkiksi vastasyntyneelle 3,5 kiloiselle (joka ei edes juo noin paljoa maitoa kerralla) tämä tekee vain 0,000016 eli vajaat 0,02 promillea. Kun kyseessä ei ole mikään kestokulutus tällä ei varmasti ole vauvan maksalle mitään haittavaikutuksia!
Ihan vertailun vuoksi esimerkiksi Jekovit D-vitamiinitipoissa on 81 mg 96% etanolia / ml tippoja eli millissä jekovitia on noin 77.8 mg puhdasta viinaa. Täysimetetylle vauvalle annetaan viisi tippaa vuorokaudessa, mikä vastaa noin 200 µl eli 0,2 ml. Tästä määrästä vauva saa siis noin 39 mg puhdasta etanolia, joka samaisella 3,5 kiloisella nostaa veren alkoholipitoisuuden 0,011 promilleen. Ja tämä annos siis annetaan vauvalle ihan joka päivä!!!
Eli jälleen kerran voidaan todeta että siiderin/oluen tai parin nauttiminen on imettävällekin ihan turvallista eikä missään nimessä ole syytä pumpata maitoja sen vuoksi ja heittää pois!
Nauti saunasiidereistäsi ennenkuin menevät pilalle :-)
olen niin otettu vastauksestazi, että ihan itkettää! täällä vauvapalstan mutu-tiedon, lääketieteellisen/biologisen/fysiologisen tiedon väärinymmärtämisen, kauhistelun, moralisoinnin ja omien varmaa tietoa-tulkintojen keskellä arvostan mielettömästi tällaista faktoihin perustuvaa ja asiantuntevaa vastausta.
oih miten iloiseksi tulinkaan. kiitos vauva0207!
amayta.
vauva0207 hienosti jo tiesikin kertoa että voit ottaa siiderin tai pari. Itelläni on nyt 4kk vauva ja kun imetin niin otin, tosin aina iltaimetyksen jälkeen, saunan kanssa siiderin tai pari. Sit kyl syötinkin yöllä jos ottamisesta oli kulunut n. 4-5h. Eli otin varman päälle eikä minun pikkuinen ikinä tullut hiprakkaan. Eli jos äidinmaidosta erittyisi alkoholi samassa suhteessa vauvaan kun äitiin niin meillä olisi vauva ollut pienessä hiprakassa aina välillä.
aattelin jos nyt uskaltas vaikka juoda sitten puolikkaan illal ku saa meen 6 vkosen nukkuun
Minä olen ihan surutta juonut, koska se alkoholin määrä maidossa on tosiaan häviävän pieni vaikka kaatokännissä. Joissain d-vitamiinitipoissakin on enemmän alkoholia. Toki tietenkin täytyy pysyä siinä kunnossa, että pystyy vauvaa hoitaa turvallisesti (tai on joku muu hoitamassa).
... tässä siemailen siideriä euroviisujen kunniaksi. Ja kaksi siideriä on vielä kylmässä odottamassa jos tekee mieli.
Tupakka ja alkoholi on eri asia imetyksen suhteen!
En nyt linkkejä jaksa kaivaa (mm alkon sivuilla kait oli tietoa ja myös tuolla imetystukilistan sivuilla), mutta rintamaidon alkoholipitoisuus on sama kun imettäjän veressä.
Siis jos juot kaikki 3 tölkkiä putkeen, niin ehkä veresi alkoholipitoisuus on 1,5 PROMILLEA (tai jotain, ei mulla ole hajuakaan, mutta känni kuitenkin), eli 0,15%. Tällöin myös rintamaidossa on sama pitoisuus, eli ei oikein mitään! Rintamaidon alkoholista EI ole mitään vaaraa lapselle!
Suurin vaara on alkoholin aiheuttama varomattomuus vauvan käsittelyssä, mutta eipä sekään vaivaa lasillisen jälkeen.
Siiderin hiilihappo yms voivat myös aiheuttaa vatsavaivoja vauvalle, mutta alkoholista ei ole siis haittaa.
Ja mun mielestä alkoholia on maidossa sen verran kuin äidin veressäkin, joskun pienellä viiveellä. Toisin kuin Pahvi-76väittää. Näin olen netistä + kirjasista lukenut. Eli juo max 1tölkki/pv. Tai sitten lypsä n.12tunnin ajan maidot pois ja heitä menemään. Anna pullosta korviketta se imetyskerta esim yöllä+aamulla siinä välissä, jotta alkoholi on varmasti lähtenyt.
Miksi turhaan ottaisit riskiä (muutaman euron takia), että vauvasi maksa menee pilalle koko loppuiäksi, muutaman siiderin tähden.
Kysy neuvolasta tarkemmin siitä montako tuntia yms alkoholi on maidossa. Minä ainakin sain ylläolevan kaltaiset ohjeet, ja näin olen kaikkien muidenkin tuttava äitien kuullut toimineen, eli lypsäneen alkoholimaidon pois...