Korvasta tulee veristä limaa, onko se puhjennut? Sairaanhoitajat!!
Minulla todettiin eilen sekä ulkokorvan että sisäkorvan tulehdus, johon annettiin antibiootit ja tippoja. Tipoissa lukee että ei saa laittaa jos on tärykalvo puhjennut. Aamulla korvasta tuli veristä limaa, uskallanko laittaa tippoja? Korva on todella kipeä
Kommentit (7)
Vaatiiko tuo puhjennut korva jotain muuta toimenpidettä. Jos jätän vain tipat laittamatta, kun lääkäri sanoikin että kirjoittaa ne vain varuiksi, koska luultavasti ulkokorvankin tulehdus lähtee antibiooteilla.
T. Ap
Tärykalvon puhkeamisen jälkeen korvasta valuu yleensä märkää, ei limaa. Tuo kuulostaa kyllä siltä, että voi tosiaan olla ihan korvakäytävästäkin peräisin olevaa eritettä + niitä tippoja. Mutta käy näyttämässä, niin tiedät voitko jatkaa vielä korvatippoja vai täytyykö vaihtaa toisiin.
että ulkokorva parantuisi, seuraile tilannetta ja mene sitten lääkäriin jos tuntuu että tipat pitäisi sittenkin aloittaa. t. lääkäri
Sinulla on jo antibiootti päällä, ja kuten itsekin ajattelit, se tippakuuri on siinä vähän " turha" (no, ei nyt ihan, mutta tablettikuuri ajaa kyllä saman asian). Sellaisiakin korvatippoja on, joita voi käyttää puhjenneeseen korvaan, mutta ei kannata jos antibiootti menee suun kauttakin. Niistä ei ole mitään lisähyötyä.
Eli sinuna jatkaisin tablettikuurin loppuun, ja jos eritteen valuminen korvasta ei lakkaa viimeistään viikonlopun aikana, sitten vasta näyttämään.
T. lääkäri
P.S. En ota kantaa siihen onko korva puhjennut vai ei, eritteen laadusta sitä on hyvin vaikeaa päätellä. Olen nähnyt tulehtuneen korvakäytävän erittävän ihan kaikenlaista laidasta laitaan.
Teen kuten neuvoitte eli syön nyt tuon kuurin loppuun ilman tippoja ja seuraan tilannetta.
T. Ap
ja ota kipulääkettä..