Miksi maailman ja elämän pitäisi olla joku työleiri, jotta toiset saavat kaiken maailman turhuuksia?
Paitsi tietenkin niille, joille valtava enemmistö maailman rahasta päätyy. On ruvennut kuvottamaan oikeistolaisuus enemmän ja enemmän. Miten kehdataan vaahdota siitä, että vailla työtä oleva tai sairas ihminen saa muiden työn hedelmiä sen verran, että pysyy inhimillisesti hengissä? Samaan aikaan tietty porukka ostelee luxusautoja, veneitä ja reissailee ympäri maailmaa toisten heille tahkoamilla rahoilla. Tässä ei ole olevinaan mitään väärää. Vihaa lietsotaan heikompia kohtaan, koska pikkusieluiset ja pahat ihmiset voivat sen avulla kokea olevansa parempia kuin jotkut muut.
Kommentit (6)
Samaa mieltä. En koe tippaakaan huonoa omaatuntoa siitä että tässä talousjärjestelmässä elän lainoilla, valtion korvauksilla ja pienillä perinnöillä. Töitä en tee enkä aio tehdä ja elämäni on muutenkin täysin yhdentekevä 100 vuoden päästä kuten jokaikisen tälle palstalle kirjoittavan.
Omassa tapauksessa menetin työkyvyn rakennustyömaalla 2003. Silti sain tuurilla (en ole pokeriammattilainen) isohkosta turnauksesta yli 100k alkupääomaa muutaman satasen panostuksella v. 2008 kun oli isoin buumi. Siihen en ole kajonnut ja siitä on tullut kiva pesämuna. En kyllä kaipaa työntekoa vaikka olisinkin liikuntakykyinen.
Koska kansat alistuneet eliitin kusetuksiin. Muistakaa helvetin lampaat että töitä ei pääasiassa tehdä että systeemit toimisivat kaikilla vaan rikastuttamaan eliittiä alle prosentin verran ihmisiä maapallolla. Tärkeimmät resurssit on eliitin hallinnassa ja tarkasti suunniteltu maksimihyödyt, jotta syöpäkasvain vain laajenisi valtaamaan yhä enemmän. Ihmiskunta on pyramidihuijaus.
Joutilaat kädet ovat paholaisen temmellyskenttä.
Pummit pitää aktivoida, jos ei muuten, niin kävelemään ympyrää ja laulamaan tahdissa reippaasti "Jänis istui maassa".
Ahne mieli on paholaisen temmellyskenttä. Tätä maailmaa hallitsevat pahat ihmiset.
Maailmassa on kolme tuhatta miljardööriä, eli 0,00004% väestöstä. Tämä minimaalinen porukka omistaa kuitenkin 4% KOKO MAAILMAN varallisuudesta. Maailman rikkain 0,001% ihmisistä taas omistaa kolme kertaa enemmän kuin köyhempi 50% maailman ihmisistä. Voiko joku sanoa, että tämä järjestelmä toimii?