Kuinka paljon alle kouluikäinen lapsesi liikkuu päivittäin?
MInä voisin sanoa, että meidän 4v. liikkuu ikäisekseen todella paljon. Aamuisin kävellään lähipuistoon tai metsään noin 1,5 km yhteen suuntaan eli 3 km yhteensä. Puistossa leikitään parisen tuntia ja lapsi juoksee, kiipeilee, keinuu...tai metsässä juoksentelee mättäillä, kiipeilee... Iltapäivästä ollaan omalla pihalla tai pyöräilemässä. Ulkoilua tulee siis vähintään 4 tuntia päivässä sekä arkisin, että viikonloppuisin.
Kommentit (4)
päiväkodissa ollessaan noin 2,5-3 tuntia siellä ja usein vielä kotona tunnin tuohon päälle eli 4 tunnin kieppeillä ollaan. Tuohon aikaan sisältyy hippaa, sählyä, jalkapalloa, pyöräilyä, potkulautailua, kiipeilyä, yleistä vouhotusta ja myös vähän hiekkalaatikkotouhuja.
Tarhassa saa liikuntaa. Huomennakin niillä on jumppaa ulkoiluiden lisäksi.
Tarhan jälkee leikkii vielä kavereiden kanssa ulkona.
Sisälläkin nuo liikkuvat.
Harva lapsi kai ihan paikallaan pysyy.
kuin teidän kaikkien lapset yhdessä!!!
Ja lapsenkin kanssa käydään joka ilta 12 km hikihölkkä jonka jälkeen SAINT-tyylinen kuntorata.
Kyllä uni maittaa.
viedään päivittäin vanhin lapsi eskariin, kilsan reissu, tullaan kotiin ja otetaan koira ja käydään vielä jonkimoinen lenkki. Kahtena päivänä viikossa on neljä vuotiaalla myös kerho eli viedään ensin vanhin eskariin, kävellään eri suuntaan (tai usein lapsi ajaa pyörällä sillon) kerhoon (n. 1km) ja parin tunnin päästä takas kotiin ja taas parin tunnin päästä hakee vanhin. Lisäksi lapset ovat usein ulkona meidän pihassa touhuamassa.
Eli yleensä ulkoilua tulee vähintään tunti-pari päivän aikaan + leikkiaika ulkona.