Sillä lailla! Menen nauramaan paskasta naurua kun pojaltani paikataan hampaat.
Kommentit (9)
katsella kamalaa ämmää jolla on naama norsunvitulla.
11-vuotias on vielä lapsi eikä hänen voi olettaa ymmärtävän todella asioitten kauaskantoisia seurauksia. Ja toisaalta taas hän on murkku joka haluaa testata mitkä vanhempien opettamista asioista ovat oikeasti tarpeellisia ja mitkä turhaa skeidaa.
Onneksi lapsesi hampaat tuskin ovat vielä tuosta hajonneet. Minäkin pesen hampaani joskus ja jouluna ja reikä on ollut viimeksi 20 vuotta sitten, silloin kun vielä pesin hampaani säännöllisesti.
kyllä munkin mielestä 11 vuotiaan pitäis osata itse pestä hampaansa ja kantaa vastuun siitä että ne on oikeesti pesty.
kun olin ollut kuukauden harjaamatta ja ihmettelin, että miksi suu maistuu niin oudolta, henki haisee ja hampaat kellastuu. Ikää 15v. Sen episodin jälkeen OLEN muistanut/ymmärtänyt pestä ne hampaat. En muistaisi enkä ymmärtäisi, jos äiti ja isi olisivat huolehtineet asiasta puolestani kuin pienellä tytöllä.
Vasta kun menivät hammaslääkäriin paljastui, että poika ei ollut käynyt kolmeen vuoteen hammaslääkärillä, oli vain väittänyt kotona käyneensä. Miksi koulu/hammashuolto ei ilmoittanut kotiin siitä, ettei poika tullut sovittuun takastukseen ?
ps. pojalle jouduttiin tekemään juurihoito kolmeen hampaaseen kun purukalusto oli jo niin kehnossa kunnossa...
Siis tuo kakara on hävittänyt harjansa jo kuukausi sitten. Kysyttäessä joka p...keleen ilta: onko hampaat pesty?? Vastaus on ollut: joo.
Ikää ipanalla 11 v
toivottavasti et ole oikeasti olemassa.
Illalla asia kiukutti ihan oikeasti kun selvisi että harjaa ei ole. Ja sen takia asia sapetti vielä enemmän että poika on ennemmin jättänyt hampaansa pesemättä kun että olisi sanonut harjansa kadonneen. Tänään käyn ostamassa parikymmentä hammasharjaa niin ei heti jää ilman. Kyllä minusta on huolestuttavaa jos hampaat jää tuon ikäisellä pesemättä noinkin pitkän aikaa, ei sillä että hampaat heti reikiintyy vaan siksi että 11 vuotias on otollisessa iässä vieraantua " rutiineista" . No kuitenkin, se siitä.