Missä vaiheessa pois muuttaneen lapsen pitäisi mielestänne omaksua sellainen vierailijan käytös vanhempien kodissa?
Että esim. ilmoittaa tulosta etukäteen eikä tule omilla avaimilla sisään?
Kommentit (32)
Sitten kun on oma kunnollinen koti missä vietetään myös vapaa-ajat. Viikonloppuisin kotona käyvä ja siellä loma-ajat asuva saa ilman muuta kulkea edelleen kuin kotonaan omilla avaimillaan.
Normaalisti Ihmiset keskustelevat, soittelevat, kertovat suunnitelmistaan. Itsekin nuorena saatoin tehdä niin että viikolla etukäteen ilmoitin, että tulen perjantaina ja lähden sunnuntaina ja että tulen siksi koska henkilön x juhlat ovat sillä suunnalla tai että menen ryhmän z kanssa jonnekin ja lähtöpaikka on se kotikaupunki. Monesti on sen ympäriinsä hajaantuneen kaveriporukan helpompi tulla kotikotiin ja lähteä siitä baanalle.
Ei missään, koti se on lapselle aina.
Ei minusta tarvi ollenkaan alkaa vieraaksi. Tänne saa tulla aina. Lapset ovat 25, 22 ja 20.
Muuttaessani pois kotoa 19-vuotiaana en ottanut kotiavaimia mukaan. Sovittiin aina etukäteen milloin tulen kylään.
Ei missään. Koti ei lakkaa olemasta heidän kotinsa eivätkä vanhemmat muutu vieraiksi.
Ei missään vaiheessa. Lapsuudenkoti on lapsuudenkoti. Jos vanhemmat eivät enää asu siinä asunnossa, jossa lapsi on lapsuutensa elänyt, se on silti vanhempien koti, johon pitää voida tulla kuin kotiin, koska lapset ovat aina tervetulleita (ainakin normaalisti)..
Onko kyseessä perhetyttö tai -poika?
Ap. taitaa olla hieman yksinkertainen tapaus?
Kun lapseni muuttaa omilleen, saa tulla myös tänne. Tämä on koti hänelle aina.
Muistan kun itse nuorena menin isäni luo( joka olikin joutunut lähtemään töihin nopeasti).
Ex -äitipuoleni pihalla:
- mitä SÄÄÄÄÄ täällä teet???
( omia kakaroitaan siellä kasvattanut 6 kpl, isäni kustannuksella).
Sitten kun on omaa perhettä eli tullaan puolison ja omien lasten kanssa.
Totta kai ilmoitin etukäteen milloin olisin tulossa ja ovatko vanhemmat kotona silloin. En ois mennyt lapsuudenkotiin, jos vanhemmat olivat jossain reissussa.
Vanhempani ovat jo muuttaneet parikin kertaa sen jälkeen kun lähdin kotoa, mutta minulla on edelleen avain heille. Sovitaan kyllä aina etukäteen milloin menen käymään, mutta en ole siellä vieraana. Esim. kun äiti alkaa laittaa ruokaa tai kahvia, menen auttamaan ihan samalla lailla kuin kotona asuessa.
No, itse haluan kyllä että opiskelemaan lähteneet lapset ilmoittavat, milloin ovat tulossa ja jos ovat pidempään kuin viikonlopun. Jo yksistään kaupassakäynnin takia. Kun asustelen itsekseni, niin ei mulla ole täällä välttämättä yhtäkkiä kolmelle ruokaa tai viidelle jos tyttö- ja poikaystävätkin tulevat.
Sen jälkeen kun vanhempien luota lähdin niin aina on sovittu etukäteen jos tulisin käymään. Vanhempien omakotitaloon mulla oli vielä avaimet, mutta kun muuttivat siitä pois niin ei ole ollut mulla enää sen jälkeisten asuntojen avaimia.
Rippuu tilanteesta ja minkä ikäisenä on lähtenyt. Mut ehk se haitari on joku 2-3 v siitä kun on lähtenyt. Toki jos hankkii heti kumppanin ja oman perheen niin sillon jätetään se lapsuudenkoti heti. Mut jos lähtee vaikka yläasteen jälkeen opiskelemasn naapurikaupunkiin ja jää sitten sinne adumaankin niin siinä vaiheessa palautellaan avaimet.
Muistan omasta nuoruudestani eräs tuttu likka, hänen aviomies ja 2 lasta (3-5 vuotiaat) ramppasi tän naisen vanhemmilla lähes joka viikonlopu, ehkä 1x kk olivat omassa kodissaan n 150 km päässä kaupungissa. He eli siis jotain teiniopiskelijaelämää vaikka olivat 4 henkinen perhe, tulivat täysylöspitoon iäkkäille vanhemmille. Vanhemmat oli kilttejä eivätkä kehdanneet kieltää. Miten joku ei tajua ettei noin voi tehdä kuin ehkä 2-3 x vuodessa. Kun on perhe sillon ollaan kotona, omassa kodissa ja hoidetaan kersat itse.
Kyllä mun mielestä on ihan tervettä että aikuinen kotoa muuttanut lapsi ei kulje lapsuudenkodissaan miten huvittaa omilla avaimilla. Minulla itselläni on erittäin lämpimät välit vanhempiini mutta ei tulisi mieleenikään pamahtaa ilmoittamatta paikalle. Onhan heilläkin oikeus olla kodissaan rauhassa eikä kokoajan olla valmiina siihen että aikuiset lapset pelmahtavat paikalle. En esimerkiksi haluaisi herättää vanhempiani päiväunilta tai vielä pahempaa, kesken romanttisen illanvieton.
Vierailija kirjoitti:
Ei missään vaiheessa. Lapsuudenkoti on lapsuudenkoti. Jos vanhemmat eivät enää asu siinä asunnossa, jossa lapsi on lapsuutensa elänyt, se on silti vanhempien koti, johon pitää voida tulla kuin kotiin, koska lapset ovat aina tervetulleita (ainakin normaalisti)..
Omat lapset ovat tervetulleita. Mutta ilmoittavat etukäteen koska tulevat. Ei he silti vieraita ole, vaikka etukäteen ilmoittavat tulostansa.
Tietysti hyvä ilmoitella tulosta ja muutenkin pitää yhteyttä mutta ihmettelen jos avaimet pitäisi jättää. Lapset ovat aina rakkaita lapsia, vaikka yöllä yllättäen kömpisivät vanhaan kotiin. No jos alkoholistista tai muusta hyväksikäyttäjästä kyse niin juttu voi olla eri
Avaimet jätetään muuttaessa.