Millä lailla sisustetusta lastenhuoneesta (tytön!) pidät?
Paljon näkee todella romanttisesti sisustettuja tytönhuoneita, paljon vaaleanpunaista, koristeellisuutta, herkkyyttä jne. Itse tykkään kirkkaista väreistä ja ns. " ikea" -tyylistä.
Kommentit (7)
Itseä ei innosta prinsessakatos sängyn päällä, mutta minä en ole huoneen pääasiallinen käyttäjä. Ei ole tietenkään kokonaan annettu lapsen päättää, mutta jos on ollut esim. pari sänkyvaihtoehtoa, on kysytty lapsenkin mielipidettä, mistä hän pitäisi.
Mutta tyttö pitää luonnonläheisistä väreistä,ja intiaanikoristeista!
Että niitä löytyy huoneesta.. Ja kasveja,kukkia,oksista tehtyjä koristeita..
Myös Ikeaa löytyy sopivasti yhdisteltynä uuteen, vanhaan, itsetehtyyn ja lapsenmielisiin juttuihin :)
eli sänkypeittona on tuollainen itsetehty tilkkutäkki,kuviona auringonkukka.
Vaatekaappina Ikean keltainen Robin,leluvarastona mummolasta pelastettu vanha senkki kunnostettuna ja verhoina ohuenohuet lumpeenkukankeltaiset yksiväriset verhot. Kattokruunana Cittarista ostettu valkoinen kynttilälamppukruunu lisättynä keltaisia ja valkoisia " kristalleja" (tiimarista). Leleut pysyy senkissä ja sängynaluslaatikossa (jaettu kolmeen osaan itse tehdyillä välilevyillä) ja kirjat parissa irtohyllyssä seinällä,koska meillä on paaaaaljon kirjoja niin hyllyissä on vain luetuimmat sillä hetkellä,kerran viikossa-parissa vaihdan kirjat,loput ovat vaatehuoneessa arkussa.
lisänä antiikinvalkoista ja ihan himppu vaaleanpunaista siellä täällä,todella vähän kuitenkin.
mutta meillä tyttöjen huone on aina niin sekaisin että en vielä hirveäti ole viitsinyt sisustaa kun mikään ei näytä miltään sekasotkussa.
tykkään pinkistä, lilasta, antiikinvalkoisesta yms... ja tytötkin tykkää :)