Alle euron lounaita/päivällisiä, joilla pysyy pitkään kylläisenä?
Mitä ruokia kannattaa tehdä lounaaksi ja päivälliseksi, kun ruokabudjetti on alle 2 € päivässä? Paikalliset seurakunnat järjestää aamiaistarjoiluja, joilla saa syödä ilmaiseksi niin paljon puuroa yms. kuin pystyy. Niistä saa hyvän alun päivälle, mutta eihän niillä millään pärjää koko päivää vaan muutakin on pakko syödä. Mutta mitä? Plussaa terveellisyydestä, mutta tärkeintä on että maha tulee täyteen ja nälkä pysyy pitkään loitolla.
Kommentit (44)
Vierailija kirjoitti:
Saat menojen jälkeen vähintään 595€/kk. Ruokaan siitä menee noin 300€/kk eli kympin verran päivä. Jos sinulla on velkoja, päästä ne ulosottoon, sillä ne huomioidaan toimeentulotuessa menoina. Ei tarvitse nähdä nälkää.
Mistä sä ap tulot ja menot tiedät? Oletat ap:n elävän toimeentulotuella, mutta eihän asia välttämättä niin ole.
On mullakin tiukkaa kun maksan yksin omakotitalon kuluja n.1400€:n tuloilla. Kyllä saa miettiä tarkkaan mitä ruokakaupasta ostaa. Autoonkin pitää välillä saada bensaa.
Halpaa ruokaa reseptejä jopa alle 1 €/annos
Halpaan perusmättöön ei tarvita muuta kuin punaisia linssejä, tummaa sarvimakaronia, sipulia, suolaa ja öljyä. Intialaistyyppiset mausteet tekee ruuasta maukasta ja muitakin mausteita voi kokeilla, mitä nyt kaapista löytyy. Tuolla budjetilla ei kannata paljoa mausteita ostella...
Alle 2 euroa päivässä on liian pieni ruokabudjetti. Ei sillä pysy terveenä millään. Kannattaa muuttaa jotain muuta esim. asuntoa, luopua autosta tms.
Vierailija kirjoitti:
Halpaan perusmättöön ei tarvita muuta kuin punaisia linssejä, tummaa sarvimakaronia, sipulia, suolaa ja öljyä. Intialaistyyppiset mausteet tekee ruuasta maukasta ja muitakin mausteita voi kokeilla, mitä nyt kaapista löytyy. Tuolla budjetilla ei kannata paljoa mausteita ostella...
Toivottavasti APlla on mausteita kaapissa ennestään. Niillä saa vaikka kengänpohjan maistumaan.
Ostan aina mausteet ennenkuin pääsee loppumaan silloin kun on rahaa paremmin.
Kananmunia ja vihanneksia pitää nälkää pitkälle ja hyvin.
Onko kukaan koittanut muusia/muhennosta perunasta,porkkanasta ja linsseistä? 🤔
Yritä yhdistellä riisiä ja papuja. Näillä oli yhdistettynä ominaisuuksia mitä kummallakaan ei ole erikseen, ovat huomattavasti täyttävämpää ruokaa (selitys pitää lukea jostain tiedelehdestä).
Vierailija kirjoitti:
Alle 2 euroa päivässä on liian pieni ruokabudjetti. Ei sillä pysy terveenä millään. Kannattaa muuttaa jotain muuta esim. asuntoa, luopua autosta tms.
No ei loputtomiin. Mutta väliaikaisesti täytyy joskus vaan pärjätä ja on parempi olla kylläinen kuin nälissään....
Iso kattilallinen keittoa, vaikka jauheliha keittoa sillä menee useampi päivä.
Vierailija kirjoitti:
No vaikeahan tuo on, koska ihminen tarvitsee rasvaa ja/tai proteiinia jotta nälkä pysyisi pois. Osta lidlistä halvinta margariinia ja jostain tarjouksesta halpoja kananmunua ja lisää niitä makaronin tai puuron lisukkeeksi.
Jep. 1 g rasvaa ja protskua per rasvaton painokilo on aivan minimi. Sen alle menevillä määrillä lähteee terveys.
Halvinta rasvaa löytyy öljypullosta. Halvin sapuskan kaltainen aine lienee kaurapuuuro. Halvinta protskua lienee maito.
Jos jakaa maitolitran kahteen aamuun, niin kasvirasva, kaurahiutale, maito kombolla pitäisi saada alle eurolla per aamu täyttävä, halpa ja terveellinen aamupala
Monet on nyt k*sessa koska omistusasuja ei saa enää mitään tukea ja asuntojen hinnat romahtaneet. Asunnon myyminen voisi johtaa siihen että ei ole enää asuntoa, mutta asuntovelkaa on. Ja koska sitä velkaa ei huomioida tuissa, tilanne vain jatkuisi jatkumistaan.
Itse en pääse ruokajonoon koska olen juuri silloin matalapalkatussa osa-aikatyössä.
Vierailija kirjoitti:
Iso kattilallinen keittoa, vaikka jauheliha keittoa sillä menee useampi päivä.
Padaksi se kannatta tehdä. Sitä on helpompi laimentaa myöhemmin lämmittäessä keitoksi kuin päinvastoin.
Ihan järkyttäviä kommentteja, tosin yksi ja sama varmasti tehtaillut useampia. En osaa vinkata muuta kuin noita jo mainittuja, mutta tsemppiä ap ja toivon sydämeni pohjasta, että tilanteesi helpottaa.
1 kilon pussi maapähkinöitä maksaa 3,85 euroa. Siinä on 5510 kaloria (100 grammassa 551 kaloria) ja runsaasti proteiinia ja hyviä rasvoja, joten pienelläkin pähkinämäärällä lähtee nälkä. Ja on halpaa.
Mulla oli joskus kokeilu, et ruokabudjetti minimiin kuukaudeksi. Meni 30e siinä kuussa ruokaan. Muuten joku 50-60e on ihan normaalia.
Ei meillä kaikilla ole mahdollisuutta viljellä perunaa tai onkia,eikä se onkiminenkaan aina tulosta tuo.