Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minullakin on nälkä, miksi kuntauttavassa ei tarjota edes jouluateriaa?

Vierailija
04.12.2025 |

Maksaako se liian paljon?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on aina pois herrojen siankielto-pidoista.

Vierailija
2/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

 

Nälkä vaan siirtyy, pitää miettiä miten se elämä paranee oikeasti. Mitä osaat itse tehdä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siksi että oot siellä sossulassa ja uskot sellaiseen. Muualla vois olla.

Vierailija
4/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saat kuntouttavasta palkkaa 9 euroa päivässä. Vehnäjauho maksaa kaupassa 0,45 euroa/kilo. Päiväpalkallasi voit siis ostaa 20 kiloa vehnäjauhoa. Jos et sillä määrällä saa nälkää lähtemään niin huonosti on asiat.

Vierailija
5/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Saat kuntouttavasta palkkaa 9 euroa päivässä. Vehnäjauho maksaa kaupassa 0,45 euroa/kilo. Päiväpalkallasi voit siis ostaa 20 kiloa vehnäjauhoa. Jos et sillä määrällä saa nälkää lähtemään niin huonosti on asiat.

ihminen ei elä pelkästä leivästä. 

Vierailija
6/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota pomosi nakki suuhun

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Se on aina pois herrojen siankielto-pidoista.

Kelan pääjohtaja tarvitsee poropaistinsa. Ja 800 euroa postimerkkeihinsä. Verorahoilla kustannettua lystiä, röh röh. Kokoomuksen ja persujen valitsema johtaja.

Mutta kuntouttavassa työtoiminnassa saavat raataa nälkäpalkalla. Nälkä vissiin kuntouttaa hallituksen mielestä.

Vierailija
8/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pro tip kulinaristille: Mene buffetiin syömään jouluateria. Nuo ei maksa paljoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko jossain köyhässä yhdistyksessä? Silloin se on mahdollista että ei ole vaan varaa muutenkaan.

Jos olet isommassa yrityksessä ja vakityöntekijät saa jouluruuan ja kuntoutettavat ei, kirjoittaisin paikallislehden lukijanpalstalle siitä kiitokset. Nimimerkillä ilmainen työ kyllä yritykseen kelpaa mutteivat edes jouluateriaa tarjoa.

Ihan oikeasti ap kirjoituksesi vihlaisi sydämessä.

Vierailija
10/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Saat kuntouttavasta palkkaa 9 euroa päivässä. Vehnäjauho maksaa kaupassa 0,45 euroa/kilo. Päiväpalkallasi voit siis ostaa 20 kiloa vehnäjauhoa. Jos et sillä määrällä saa nälkää lähtemään niin huonosti on asiat.

en pysty syömään kotimaisia viljoja, joten ihan se ja sama paljonko vehnäjauho maksaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Saat kuntouttavasta palkkaa 9 euroa päivässä. Vehnäjauho maksaa kaupassa 0,45 euroa/kilo. Päiväpalkallasi voit siis ostaa 20 kiloa vehnäjauhoa. Jos et sillä määrällä saa nälkää lähtemään niin huonosti on asiat.

ihminen ei elä pelkästä leivästä. 

Ei tietenkään, mutta 9 euroa on silti aivan riittävä ruokabudjetti yhdelle päivälle. Voi ostaa leivän valmiina, aitoa voita ja vaikka kokolihaleikkelettäkin.

Vierailija
12/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Saat kuntouttavasta palkkaa 9 euroa päivässä. Vehnäjauho maksaa kaupassa 0,45 euroa/kilo. Päiväpalkallasi voit siis ostaa 20 kiloa vehnäjauhoa. Jos et sillä määrällä saa nälkää lähtemään niin huonosti on asiat.

en pysty syömään kotimaisia viljoja, joten ihan se ja sama paljonko vehnäjauho maksaa.

No eivät ne muutkaan jauhot varsinaisesti kalliita ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
04.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuissa ei ole huomioitu sitä, että työttömät syövät valmisruokia. Esimerkiksi pakastepitsat ovat nykyisin todella kalliita, ja niitä pitää syödä ainakin 3-4 joka päivä jotta nälkä pysyy loitolla. Joskus saattaa myös haluta kylkeen salaatin, ja yksi pieni salaattirasia maksaa jo 6 euroa.