Sensuuri Priden ympärillä yltyy!
Helsinki Priden työntekijät ovat ajautuneet riitoihin, kertoo Helsingin Sanomat.
HS:n lähteet kritisoivat toiminnanjohtaja Annu Kemppaisen ja puheenjohtaja Senni Moilasen johtamistapaa epäasialliseksi ja autoritääriseksi. Lähteet kritisoivat myös rahankäyttöä, kun yrityskumppaneilta saatuja rahoja ei lähteen mukaan käytetty juurikaan järjestön sosiaali- tai nuorisotyöhön.
HS:n jutussa entinen järjestön työntekijä Mikaela Leuschel kertoo, kuinka työskentely järjestössä oli stressaavaa ja järjestö oli muotoutunut eriarvoiseksi. Hänen mukaansa järjestössä keskityttiin liikaa Helsinki Pride -tapahtuman järjestämiseen ja hän kuvailee työpaikan tuntuneen tapahtumatoimistolta ihmisoikeusjärjestön sijaan.
Järjestön puheenjohtaja Senni Moilainen kertoi eroavansa tehtävästään HS:n jutunteon aikana. Jutussa hän kertoo, ettei tunnista puheita järjestön huonosta ilmapiiristä tai johtamisesta. Moilasen ja Kemppaisen mukaan heihin kohdistuvissa syytöksissä on naisvihan piirteitä.
Helsinki Pride on tunnettu vuosittain järjestettävästä Pride-kulkueesta ja suurtapahtumasta Helsingin keskustassa. Tänä vuonna heinäkuussa Helsingissä järjestettyyn tapahtumaan osallistui arviolta 100000 ihmistä.
Viime vuoden tapahtuma keräsi osakseen myös kritiikkiä. Osa osallistujista koki, että esimerkiksi esteettömiä kulkuneuvoja oli tapahtumassa liian vähän. Järjestö pyysi jäseniltään anteeksi ja pahoitteli puutteellista esteettömyyttä.
Jokavuotisen tapahtuman lisäksi Helsinki Pride tarjoaa muun muassa nuorisotyötä ja tukea sateenkaarinuorille sekä seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kuuluville t u r v a p a i k anhakijoille.
Kommentit (11)
Jos joku kritisoi mitä tahansa naisten tekemiä huonoja valintoja, se on "naisvihaa".
Jos joku kritisoi aakkosväen edesottamuksia ja huonoja päätöksiä, se on "antigenderiä".
Hevon kuuseen jo koko pride.
Ällöttävä tapahtuma.
miksi mainostat prideä? Olin jo unohtanut että sellainen on.
Vierailija kirjoitti:
Lesbot ovat niin leppoisia. :D
Ei nuo ole lesboja.
Vierailija kirjoitti:
Lesbot ovat niin leppoisia. :D
lihavat lespot varsinkin🤣
Vierailija kirjoitti:
Lesbot ovat niin leppoisia. :D
Tätä ei ainakaan tue tutkimukset, jossa lesbojen keskisissä avioliitoissa on kaikista eniten väkivaltaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lesbot ovat niin leppoisia. :D
Tätä ei ainakaan tue tutkimukset, jossa lesbojen keskisissä avioliitoissa on kaikista eniten väkivaltaa.
Tuo tutkimus johon viittaat on jo lukemattomia kertoja debunkattu, mutta milloinpa faktat olisivat idioottien vihaa hillinneet.
Vierailija kirjoitti:
Jos joku kritisoi mitä tahansa naisten tekemiä huonoja valintoja, se on "naisvihaa".
Jos joku kritisoi aakkosväen edesottamuksia ja huonoja päätöksiä, se on "antigenderiä".
Näitä maagisia koodisanoja "pahoille toisille" on vaikka miten paljon. Putinisti kuuluu tukevasti joukkoon.
Sääliksi käy tuota käsinkosketeltavaa epätoivoa mikä näistä leimoista huokuu.
Yksi miestuttu on ollut parisuhteessa toisen miehen kanssa jo 90-luvulta asti ja hän sanoi ettei jaksa enää olla tekemisissä näiden järjestöjen kanssa, kun keski-ikäinen valkoinen homomies on nuorille idealisteille jo melkein yhtä paha ja etuoikeutettu kuin keski-ikäinen valkoinen heteromies.
Identiteettiväki ilmiantaa manian vallassa jokaisen aloituksen aiheesta! Jokaiseen aloitukseen tulee myös se pakollinen persukommentti joka ei kuitenkaan siirrä keskustelua sallttuun vihankohteeseen jostain syystä.