Olenko julma, kun 3v vetkuttelutilanteessa toimin näin ja se tehosi.
Lapsi ei meinannut millään pukea kerhosta hakiessa, heittäytyi kuuroksi ja alkoi pitää älämölöä ja kieriä lattioita. Vauva alkoi myös itkeä ja mulla nousta kylmä hiki niskaan, kun isompi vaan nauraa ja mölisee eikä muka kuule.
Sanoi: Tulen uudelleen hakemaan sitten, kun on valmis lähtemään. Me lähdemme nyt vauvan kanssa ulos odottamaan, ettei meille tule hiki. Moikka.
Lapselle iski hätä, parkaisi tulevansa mukaan ja alkoi vauhdilla pukea.
Oliko julmaa vai voinko käyttää samaa uudelleen?
Kommentit (5)
Tosin sanon myös, ettei äiti ikinä sua oikeasti jätä.
Mutta nämä 3-vuotiaat osaa olla NIIIIN hankalia, erityisesti juuri lähtötilanteissa että on pakko välillä uhkailla....
Meillä ei välitä paskaakaan vaan on vaan tyytyväinen.
Tosin sanon myös, ettei äiti ikinä sua oikeasti jätä.
Mutta nämä 3-vuotiaat osaa olla NIIIIN hankalia, erityisesti juuri lähtötilanteissa että on pakko välillä uhkailla....
tyyliin "Me mennään nyt vauvan kanssa kotiin" vaan sanoi että menevät pihalle ettei tule kuuma.
on mielestäni ok. Mutta niin ei voi sanoa, että mä lähden nyt, heippa. Olen kyllä itsekin joskus hätäpäissäni sanonut että mä meen nyt, tuletko mukaan? Vaikka tosiasiassa ei olekaan mahdollista jättää sitä lasta, eikä sellaisella saa uhata.
mutta kyllä mä käytän tota. Tosin JOKA KERTA sanon lapselle, että ei äiti sua koskaan jättäis. Joten eiköhän toi keinokin menetä tehokkuutensa jossain vaiheessa... ;)