Aika yleistä toi mielialalääkkeiden käyttö nykyisin...
Kommentit (6)
tiedän useammankin tapauksen, missä ihan normaalielämäntilanteen muutoksesta selviämiseksi....tyyliin poikakaveri jätti....lääkäri kirjoitti ensimmäiseksi reseptin mielialalääkkeestä...kun ei muutakaan kait osanut sanoa.
Lääkäreiltäkin tuntuu nykyään puutuvan monelta täysin normaali terve järki, ja sellai asenne että puheellakin voisi tehdä jotain potilaan eteen olla mutiakin keinoja kuin turrutus. Ensimmäiseksi annetaan pilleriä mihin tahansa hätään. Jämäkkyyttä, ja sellaisia vanhan kunnon ajan suoria lääkäreitä, mitä vielä silloin tällöin näkee.
Näin kävi minullekin. Lääkkeet vaan kouraan ja kiitos näkemiin, kun lähete uudelle terapeutille meni puihin. Kyllähän sitä neuvolassa surkuteltiin, mutta kukaan ei tehnyt yhtään mitään ja antoivat vähän ymmärtää ettei asiaan ole tulossa muutosta.
Tunteiden vaihteluja ei enää hyväksytä.. pienikin alakulo täytyy heti saada pois lääkkeiden voimalla..
Itse vedän masennuslääkkeitä. Vihdoinkin on pitkästä aikaa
normaali
olo. Ei siis aina hauskaa, vaan normaalia alakuloa ja normaalia mukavaakin oloa. Ennen oli
koko ajan
ihan kamala olo.
En tiedä, syökö näitä joku muka turhaan. Ehkä se silloin on turhaa, jos niistä ei ole mitään apua, mutta muuten vaikea kuvitella.
Kaikkia masennuksesta tai ahdistuksesta kärsiviä ei vaan voida ja ehditä tutkia paremmin, eikä ole varoja tarjota terapiaa. Sen lisäksi esim kaikki terveyskeskuslääkärit eivät ole kovin valveutuneita masennuksesta jne, joten helpoin ja " paras" tapa on vain määrätä resepti. Olen itse aiheesta kirjoittanut yhteen lehteen ja arvatkaa oliko vaikeaa saada lääkäreitä kommentoimaan mitään tästä mielialalääkkeiden määräämisestä.
Masennus sairautenahan on vähentynyt, kiitos tehokkaiden hoitojen se uusiutuu harvemmin kuin ennen.