Kyllähän kaikenlaista voidaan ehdottaa syntyvyyden lisäämiseksi..
...Mutta mikään ei toimi, jos ei edes ymmärretä mistä syntyvyyden lasku johtuu.
Ei siinä mikään muutama kymppi lapsilisää auta, jos koko kulttuuri on muuttunut täysin toisenlaiseksi.
Monet eivät tee lapsia siitä syystä, että eivät halua, lapsia ei ole enää mikään pakko saada, voi valita toisin. Tähän on syynä individualismi. Lapsiperheen elämä nähdään raskaana ja rajoittavana.
Toinen syy on se, että ihmisillä ei ole luottamusta tulevaisuuteen, työpaikkoihin ja elantoonsa. Media rummuttaa jatkuvassa syötöllä kauhukuvia ilmastonmuutoksesta, sodista ja talouskriisistä. Ei ihme jos lapsia ei näistä syistä uskalleta tehdä.
Alin esimerkki on korjattavissa, vapaaehtoisesti lapsetonta ei kyllä yleensä saa millään kannustimilla lisääntymään. Ehkä kuitenkin voitaisiin lisätä yhteiskunnan lapsimyönteisyyttä ja myös erilaisia helpotuksia lapsiperheille, kuten perheverotus, sen sijaan että työttömiltä viedään lapsikorotukset.
Kommentit (2)
Ei olekaan kyse muutamasta kympistä, tarvitaan merkittäviä muutoksia esim verotuksen avulla. Mikään lapsilisän satanen ei asiaa muuta. Älä kuitenkaan koskaan väheksy taloudellisten kannustimien voimaa ja merkittävyyttä ihmisten ratkaisuissa. Jos asiaa korjattaisiin vaikkapa perheverotuksella, kuten esim Keski-Euroopassa, olisi tällä jo vaikutuksia syntyvyyteen, kuten sielläkin on ollut.
Up