~♥ TAMMENTERHOT viikonloppu ♥~
Kommentit (47)
[color=darkviolet]Vaippa siis valu yli äyräitten tavaraa :/ uh mikä katku oli makkarissa. Hirmusesti on nyt piereskelly muutenki, mut ei näytä kipristelevän. Kauemman aikaa oli panttausjaksoja, nyt on tullu *hmm* melkeen kolmena päivänä peräkkäin isot satsit.
Että ehkä sääaihe ois nätimpi, kuten [b]Pupinalla[/b] mut mie käyn suoraan asiaan :D
Joten Kossin pesin sit khheen altaassa kirjaimellisesti niskaa myöten. Tai no ei ihan, mut selässä oli paksu kerros :O
Akka sai toisen joulun sitten eilen. Synttärilahjaksi sai mm. muumi-askartelusalkun, pöydän + kaks tuolia (puuta), farkkulaukun minkä voi ite koristella ja helmiä korujen tekoon (mukana nauhaa). Että pitäs sitte alkaa järkkään neitin huonetta. Sen takia haetaanki ukko töistä ja käyään ostamassa laatikoita. Leluja järjestää ja pakata varastolaatikoihin. Saa sitten vaihtaa järkevästi leluja aika ajoin ettei kaikki oo aina saatavilla.
Ens yöstä alkaen siirtyy miekkonen kopasta nukkumaan pinnasänkyyn. Katotaan tuoko se mitään muutoksia tullessaan uniin. Vaikka en nyt valita, koska välillä menty jo kahella herätyksellä. Useimmin kyllä se kolme kertaa taitaa olla *hmm*. Aamuyön sekavat tunnit menee mielessä sekasi, ku kelloon ei usein tuu katottua. En voi sietää kellojen raksutusta, joten meillä ei makkarissa oo kelloa seinällä. Puhelin on jossai sängyn lähettyvillä, joten sitä ei kovin usein tuu yöllä tiirailtua.
Jahas akka kutsuu. .
On tää tätä. Nyt sit poju on kauheessa yskässä, eikä syö kunnolla. Soitin tonne terveysasemalle, ja sain ajan iltapäiväksi. Virustautihan se varmaan on, mutta kun on noin pienestä kyse niin saanpahan mielenrauhan viikonlopuksi. Viime yönä itki kahentoista jälkeen varttitunnin eka kertaa elämässään yöllä. En tiedä mitä itki, nälkäkään ei oikein ollut. Piereskeli kyllä ennen huutoa, jospa mahaa sitten väänsi. Voi ..kele, jos tuo erityiskorvike ei sitten käykään. Onneksi reseptillä on vielä toisenkin merkkistä, mutta niitä kun ei viittis " kokeeksi" ostaa kun ovat niin kalliita.
ZATU: meillä kans poika pitää käsissään ja naamallaan harsoa ennen nukahtamista. Esikoisella vieläkin harso unirättinä (vieköön vaikka kouluun sen..). Rätti oli hyvä korvike, kun tutista luovuttiin. Niin ja huidotaan kyllä kovasti, on kuin helikopteri välillä.
BIEN: Samaa mieltä kun Monttu allergiaepäilyistä. Eli iho-oireet voi olla merkki allergiasta tai sitten ei. Ymmärsin lääkärin puheesta, että jos lapsi oireilee ihollaan allergiasta, niin ne oireet on yleensä tosi pahat. Iho siis voi olla kuiva/ atooppinen ilman allergiaakin. Mutta jos teilläkin on niitä suolisto-oireita lisäksi. Kysy neuvolasta; jospa teillä osataan enemmän auttaa.
Palaan paremmalla ajalla!
-pinus-
Jos mä jatkan tuolla kakka-aiheella, millä Zatu aloitti =)
Meillähän neiti kakkaa tosi harvoin, mutta sitten kun se kakkauspäivä koittaa,niin neiti kakkaa ensin vaippaan vähän ja sit kun ollaan hoitoalustalla ja vaippa otetaan pois (tai avataan ensin), niin sit sitä kakkaa alkaa tulemaan, ja sitä riittää. Yleensä siinä ei riitä enää yhdet kädet sen sotkun siivoamiseen, onneksi useimmiten mieskin on ollut kotona silloin, mutta kyllä olen joskus joutunut tosissani miettimään, että miten selviän, kun neiti pitää pestä ja kaikki muutkin paikat ;) Mutta tämäkin kestää aikansa ja tasoittuu sitten (kokemusta esikoisen ajalta).
Mä olen kerrankin ollut tosi energinen heti aamusta, olen pessyt vessan, laittanut pyykit pesuun, tiskikone on jo kerran pessyt (eilisiltaiset astiat) ja toinen satsi astioitakin on jo menossa, kun heti herättyäni tein ruokaa ja leivoin, joten tuli uudet tiskit. Sit olen järkkäillyt muutenkin paikkoja ja tarkoitus olis vielä imuroida lasten huoneet, kun ne jäi eilen välistä (siellä vallinneen kaaoksen takia). Ja kaikki on tehtävä aamusta jo senkin takia, että tänään mun pitää tämän katraan kanssa lähteä sit hakemaan mies töistä, kun on viimeinen päivä vanhassa paikassa ja ei varmaan saa sit enää firman autolla tulla kotiin =) Mutta nyt voin hyvällä mielellä ja omallatunnolla istua tässä, kun olen saanut kerrankin jo aamusta paljon tehtyä..
Mutta nyt tais pikkuneiti hermostua, ei nukkunutkaan vielä ;/
-äitiliini ja pikkulikka 3kk1vko
Jatkanpa minäkin kakkajutuilla näin perjantain kunniaksi. Eli meillä kakataan edelleen pitkin päivää. Määrät eivät näin ollen ole kovin suuria kerrallaan. Yöt ovat onneksi yleensä kakkavapaata-aikaa.
HUITOMIS-G: Meillä kanssa poika näyttää lentoonlähetevältä usein. Imettäessä kädet taas tarraa kovasti muhun kiinni. Ihan kuin varmistaisi, ettei ruoka lähde karkuun.
ITKU-G: Meillä edelleen, vaikka koliikista ollaan päästy eroon, niin näytetään tunteita varsin voimakkaasti. Silloin kun harmittaa niin harmittaa niin vietävästi. Jos on nälkä, väsy, kyllästyminen tai muu harmittava juttu niin poika saattaa hetkessä huutaa kuin palosireeni, jollei äiti toimi tarpeeksi nopeasti.. Toisaalta onneksi hymykin on hyvin herkässä. Sitä kyllä jaetaan auliisti lähes aina kun pikkumiehen kanssa jaksaa touhuta.
Ongelmaa muodostaakin välillä, ettei poika oikein viihdy yksinään yhtään. Sitteri tai lattia kelpaa jos on viihdyttäjä paikalla. Sylissäkin usein hermostuu ellei näe kasvoja tai syli liiku. Sitä on niin hankala tehdä mitään kotitöitäkään, kun poikaa pitäisi viihdyttää. Eilen ruokaa laittaessa rupesi oikein harmittamaan, kun mistään ei meinannut tulla mitään. Laitin aluksi pojan sitteriin seuraamaan mun toimia, mutta eihän ne kauaa jaksaneet kiinnostaa... Jotenkin sain ruuan valmiiksi, mutta kaikki keinot oli käytössä. Siitä muistinkin, että miksi en ole tehnyt kuin pari kertaa ruokaa pojan synnyttyä. Onkin menny kaikenlaiseksi naposteluksi mun syöminen ellei illalla tehdä jotain kun mieskin on kotona. Lisäksi kun päiväunia ei meillä pahemmin nukuta. Ehkä kolme puolen tunnin pätkää päivän mittaan. Näistä yksi on meneillään nyt... Ja täällä koneella senkin käytän... No saa olla tyytyväinen, että huutomaratonit ovat ohi ja yöt rauhoittuneet huomattavasti.
Mukavaa vkoloppua kaikille!!!
Jaahas, että sinappiuutisilla sään sijaan alkaa sitten tää viikonloppu...;)
Meilläkin yks päivä poitsu vetäs elämänsä ekat melkein niska-kakat!
Sen verran levis sekä pohjoiseen että itään ja länteen että piti body riisua alakautta.... ja pyykkikone lauloi!
Sama täällä kun oliko ÄITILIINILLÄ että jos kakkaa harvemmin niin sitä sitten tulee...ja tulee....ja tulee!
Ja joinakin päivinä (yleensä siis) kakkaa 3-4 krt päivässä, ehkä kerran viikossa käy niin että 1-2 krt ja silloin määräkin on suurempi!
No, se siitä, nyt olen minäkin osallistunut " sääkeskusteluun" ....!
Kävin just viettämässä " laatuaikaa" Prismassa kun laitoin poitsun ekaks vaunuihin nukkumaan ja mies jäi vahtimaan. Oli pikkuraukka niin väsy että nukahti ysin maissa tissille eikä edes herännyt kun puin ulkovaatteet ja laitoin ulos ja siellä nukkunut parilla heräilyllä nyt kohta 3 tuntia! Paitsi että nyt heräs....
Taitaa olla univajetta kun ei eilen malttanut nukkua yksiäkään pitkiä päikkäreitä vaan tunnin jaksoissa kolmet koko päivän aikana! Yleensä nukkuu näihin aikoihin sen 3-4 h!
Mutta hyväntuulinen ja hymyilevä jässikkä on kaikesta huolimatta, sehän on pääasia.
Tänään lähetään taas viettämään iltapäivää systerin ja faijan luo kun mies lähtee iltavuoroon, ompi juttuseuraa samalla kun vaunuillaan pojan kanssa!
Mutta nyt taitaa olla maitobaarille kysyntää, voikaahan hyvin!
Pupina & nälkäinen poitsu s. 15.1
rättipäivät alko eilen! mies vitsaili, että nyt sisarusta tekemään.. la olis sitten 17.1. jos heti tärppäis. niin varmaan!
itkuG: meillä vedetään korkeelta ja kovaa.. tunteella vedetään myös. pahimpina päivinä tuntuu, että itkee jatkuen valveilla ollessaan. typyllä tuntuu olevan muutenkin herkkä ja temperamenttinen luonne ja vähänkin jos jokin harmittaa, niin sitten siitä huudetaan ja pidetään mökää. mies sanoo hänen tulleensa äitiinsä.. niin just.
täällä on nyt sitten taas vaihteeksi itketty eilisestä lähtien. vähänkö itselläkin melonit nenässä asiasta, kun on väsynyt ja kaikensa tehnyt, että tytön olisi hyvä olla. miehellä oli eilen rankkaa, kun minäkin sitten päivän päätteeksi tirautin kunnon itkut ja valitin elämän kurjuutta koliikkivauvan kanssa.. :/ en ihan tällaiseksi ajatellut vauva-arkeani. (oikeastaan en edes tehnyt mitään kunnollista mielikuvaa raskaana ollessa, minkälaista arki olisi vauvan synnyttyä). että pienoinen shokki sitten tuli!
eilen koitin pukea tytölle yöasua kokoa 56! heh.. ei sitten ihan mennyt päälle. en kattonut kokoa, kun aloin pukea sitä :)
cec ja pirpanella 10+1
Ystävä soitti aamulla ja pyysi meitä lähtemään pullakahveille kahvilaan. Samalla kertaa kierreltiin kaupoissa ja tuli shoppailtua lastenvaatteita tosi edullisesti, kun KappAhlissa oli alennetuista vaatteista vielä -50%. Esikoisella oli seuraa ystävämme samanikäisestä lapsesta ja oma vauva nukkui koko reissun, kerran heräsi syömään ja jatkaa edelleen unia. Ihana fiilis kun sai vaihtelua!
Huomenna olenkin sitten on koko päivän poissa, kun on ystävän polttarit. Tai tulen illalla klo 20 aikoihin kotiin, kun polttarit päättyvät (sankari raskaana)
Itkug: itkee vain tarvittaessa, mutta silloin sitäkin äänekkäämpänä.
Kesälomag: Toivotaan että olemme löytäneet itsellemme jo siihen mennessä mökin. Jolloin olemme koko miehen kesäloman mökillä.
Edelleen siis etsintä jatkuu. Varmasti kohta puoli vuotta ollaan etsitty sitä " oikeaa" mökkiä ja nyt niitä alkaisi olla, mutta joko ne on hitusen liian kalliita tai sitten ne ostetaan meidän nenän edestä *murisee kiukkuisena*
jaa, nyt vaunuista kuuluu kutsuhuuto!
Hyvää viikonloppua!
Taneli ja poitsu 3kk ja risat
... tietääkö kukaan kauanko tiheän imun kausi voi kestää??? Meillähän on täysimetys sujunut tosi hyvin tähän asti enkä oo edes ajatellut etteikö maito riittäisi tms. Nyt on kuitenkin jo kohta viikko imetty ihan_koko_ajan ja vaan kitistään ja kitistään!! Yöt meni pitkään yhdellä syötöllä, nyt syöttöjä on 2-4, mutta päivät ne vasta raskaiksi on mennyt. Entisten pitkien unien tilalle on tullut pieniä tirsoja, aamupäivällä ehkä max 1,5h ja sen jälkeen ei oikeastaan mitään koko päivänä. Että kyllä meilläkin sitä itkua ja kitinää on nyt viime päivinä riittänyt, kun poika on ihan yliväsy :( Voinkohan mä luottaa, että maitomäärä siitä kasvaa vai oisko sen jo pitänyt kasvaa? Ja onkohan tää edes nälkää vai jotain muuta? Oon ihan ymmälläni, kun kaikki oli jo tosi hienosti. Ja oon kyllä ihan väsy :(
CECILIAH teilläpä on hyvällä maulla valittu nimi, blogista kurkkasin :) Meillä kun esikko on samanniminen, se oli mun haave jo lukioajoista lähtien.
UNIHARSO: Meillä myös käytössä. Tutti on viskattu nurkkaan eikä sitä todellakaan huolita vaikka alku näytti jo niin lupaavalta. Mut harso naamalle, niin kyllä uni tulee.
Piti varmaan kirjoittaa vaikka mitä muutakin, mut olen jotenkin ihan poikki. Mies on vielä viikonlopun vaihteeks reissussa, joten täytyy vaan tätä arkea yrittää pyörittää...
väsynyt ariella ja tunnin välein syövä j melkein 3 kk
... meidän esikoinen oppi kolmessa päivässä päiväkuivaksi, kun vaan jätettiin vaippa pois! Että jotain positiivistakin tänne risukasaan :)
ariella
Meillä kakataan joka toinen tai joka kolmas päivä ja tiukkaa tekee. Puksu yleensä itkee vähän aikaa pää punaisena ja sitten rusahtaa vaippa ja joskus bodykin täyteen. Pelkään, että tämä tapahtuu tulevalla lomallamme juuri lentokoneessa, heh heh!
Kiitos teille, jotka otitte kantaa kuvailemaani Puksun ihottumaan. Taidan maananaina soittaa neuvolaan. Itse käytän maitotuotteita hyvin säästelijäästi, laktoosi-intolerantikko kun olen, mutta korvikettahan Puksu on lisämaitona saanut lähes koko pikkuisen elämänsä. Siinä voisi siis syypää ihottumaan olla. Te muut joilla vastaavia ongelmia on ollut, oletteko saaneet apua neuvola lääkäristä/terveyskeskuksesta vai oletteko käyneet yksityisellä?
Zatu kyseli vauvan lääkärineuvoloista. Meillä on ollut yksi lääkärineuvola 2kk iässä ja toinen on 4kk eli seuraava neuvolakerta
Puksulla.
Työkaverini soitti juuri. Ovat tulossa porukalla Puksua katsomaan ensi viikolla. Pitäisi miettiä jotain suolaista tarjottavaa, sillä he lupasivat tuoda makeaa kahvileipää mukanaan.
Toivottavasti viikonlopun sääennusteet toteutuvat ja luvassa olisi lämmiä ilmoja.
t: bien ja puksu
ARIELLA: Onnea esikoisen vaipattomuudesta. Helpottaa varmaan päiviä sekin.
Musta tuntuu, et meillä kesti melkein pari viikkoa tuota tiheän imun kautta ja tissit oli ihan kuivat rupsakat iltaisin. Olin jo todella huolissani maidon riittävyydestä, mutta sit yks kaunis aamu tarjonta vastasi kysyntään ja nyt on taas täydemmät utareet. Riittää jopa pumpattavaksi asti.
BIEN: Jos syöt hyla-tuotteita, ne on maitoallergikolle yhtä pahoja kuin tavalliset maitotuotteet. Eli ruokavaliosta pitäisi poistaa nekin, jos haluat tarkkailla johtuuko iho-ongelmat siitä.
KAKKAG: Meillä tulee tavaraa edelleen monta kertaa päivässä ja silti voi tulla niskakakkoja. Tänä aamunakin sain tytölle vaatteet päälle ja pääsimme olohuoneeseen asti ku perä rutisi niin kovaa, et u-käännös ja vaatteet pesuun :( Ja Bien, meillä ainakin tuli niskakakka myös lentokoneessa ja paniikki iski niin tytölle kuin äidille ku yritimme siistiytyä siellä ahtaassa vessassa.
Noin, tulipa tuohon alkuun laitettua noita juttuja, ettei unohdu...
Hei oikeesti, Vau-kirja muisti meitä tänään paketilla jossa oli odotus ja synnytysjuttuja :o) New born-vaippoja ja synnytyskirja sekä muuta sälää. Me ollaan jo kertaalleen kyseisestä kirjakerhosta ehditty jo erotakin.
ZATU: Äsken oltiin siellä vauvabiccissä. Siellä oli puolet äiteistä ilman vauvoja (huomattavasti helpompaa) eikä siellä käytettykään vauvoja painoina. Eli normaalia jumppaa, mut vauvoja liikuskeli jaloissa ja välillä joku imetti. Ihan kivaa oli kuitenkin. Jännästi käsiä ku tehtiin painoilla, niin ei paljoa tuntunut, mut jalat on ihan hyytelöinä enkä oikein jaksanut tehdä jalkasarjoja kokonaan. Taitaa vauvan kanniskelusta olla hyötyä hauiksellekin.
Eilen kerroin, et pimu kääntyi vatsalta selälle neuvolassa, niin ei ollut vain vahinko, koska on tehnyt sen nyt pari kertaa uudestaan. Tosin se onnistuu vasta ilman housuja =)
Nyt taas siirryn takavasemmalle ja toivotan hauskat viikonloput!
Katsku ja H 5.1.
Eilen oli jasminin neuvola ja tytöllä oli painoa 5195g ja pituutta 59cm,ja hän sai myös ekan rokotteen..tänään sain kuulla että yx mun kaveri oli eilen tippunut kanaliin ja nyt tänään hän on sitte aivokuollut:(
Tää on kyllä outoa kun lämpöä on 36.8-37.2 vaihtelevasti ja etominen senkun vaa jatkuu edelleen,niinku hikoilu ja kylmät väreet,mut outoa tästä tekee sen kun mulla alko viikko sitte menkat vaikka sillo yx pv sain sen haamun ja silti ne vaan alko..voisko noi olla jotku valemenkat vai mitä tää nyt sitte on??
Tänää mä kävin tyttöjen kaa keskustas ja tulee aivan hirvee olo bussissa,rupes tekee tosi pahaa ihan yhtäkkiä..pitäs koittaa jaksaa myydä kaikki turhat roinat pois kun sitä on kertynyt niin paljon ja kun niillä ei edes tee yhtää mitään..mut hyvää viikonloppua kaikille!!
mansemamma ja Jasmin 10.01.07
Mistäs sitä aloittais...kai mäkin osallistun tähän kakkagalluppiin, eli meillä kans sitä meininkiä, että kakataan pitkin päivää ja yleensä pieniä määriä kerralla, mutta usein tulee myös näitä niskakakkoja, että on ollut sitten kaikki paikat kakassa niskaa myöten. Asiaa on vähän auttanut suurempi vaippakoko, ettei ihan tarvi vaatteitakin vaihtaa. Yöllä harvemmin on kakat vaipassa ja aika usein on myös vaippa kuivana, mitä olen ihmetellyt. Nukkuuhan toi jäbä sentäs kuutisen tuntia putkeen.
Eilen oli 3kk neuvola ja mitat 7780g/63cm/43,5cm että aikas iso pikkumies. Täysimetyksellä siis jatketaan kun noin hienosti on tuota painoakin ja pituuskin ihan ok.
Esikoinen lähti tänään mummolaan yökylään, aikoivat mennä huomenna uimahalliin ja siitäkös hän oli tosi innoissaan. Itsellä on vaan outo olo, kun toinen poikasista on pois kotoa, vaikka täytyy myöntää että salaa vähän nautinkin hengähdysviikonlopusta, kun meillä kans on ollut sitä tahtojen taistelua viime ajat. Jännä juttu, että silloin kun toi vanhempi poika tuossa oikeen rassaa kujeillaan, niin toivois että sais hetken rauhaa, mutta nyt kun se on pois niin on jo kova ikävä.
Mitäs muuta, ei oikeen ajatus toimi kun meinaa päänuppia särkee. Jospa toi pikkujäbä nukahtais tänään vähän aiemmin, että pääsis itsekin nukkuun. Palaan asiaan kirkkaimmilla ajatuksilla.
F ja vauvaherra (5.1)
auttakaa minua! Nyt on hiukka surupuserossa ja mieli maassa... en enää tiedä mitä tekisin pikkuherran suhteen kun tuntuu ettei mun maito oo enää riittävää. Tätä tiheää imuttelua (päivin ja öin 2t välein) on nyt jatkunut kuukauden päivät, välillä kummatkin rinnat imetään kuiviin ja silti jää nälkä. Eniten minua surettaa pojan puolesta kun nälkä herättää kesken unienkin eikä pitkiä jaksoja siksi kykene nukkumaan. Kysymykseni kuuluukin, siirtyäkkö tuhdimpaan ruokaan esim. velliin vai yritänkö vielä jollain konstilla saada rintamaidosta tuhdimpaa tai sen määrä kasvamaan?
Jostain syystä tunnen itseni epäonnistuneeksi äidiksi jos pitää tuhdimpiin ruokiin siirtyä vaikka järki kyllä kertoo ettei se niin ole. En edes tiedä miksi tunteet kuitenkin on niin vastaan, vai onko se vaan sitä " luopumisen" tuskaa... Ja kun tuo tissittely on vaan niin helppoo, aina on ruoka matkassa ja sopivan lämpöstä :)
Että sellainen vuodatus tähän alkuun.
Muuten mukava päivä takana, opiskelujuttuja tein taas aimo annoksen ja koulun päätös siintää entistä todellisempana edessä. Huomenna minäkin aloitan urheilijan elämän ja lähden harrastamaan liikuntaa, saas nähdä sotkeennunko jalkoihini ja millaiset askelkuviot saan aikaiseksi. kuitenkin vain törmäilen anteeksi pyydelleen muihin simpsakoihin naisiin joiden lanteet vatkaa juuri oikein rytmeihin =D
Toivotaan että viikonlopun ilmat tulee oleen niin lämpimät kuin luvattiin!
-rainy
Pitää ihan tulla vielä näin iltasella pistäytymään, miestä oottelen kotiin iltavuorosta, poitsu simahti reilu puolisen tuntia sitten!
Tais olla rankka päivä pojalla, eka oltiin systerin ja isäni luona päivällä (toisaalta nukkui vaunuissa syömistä lukuunottamatta koko ajan!) ja sitten raahasin vielä raukan Ikeaan (piti ostaa niitä froteisia ruokalappuja ku kuolaa niin paljon!) mutta tykkäs olla ku näki rattaista ulos, ihme ja kumma! Vasta kotimatkalla töräytti pienet itkut ennenku simahti kaukaloon....
Eli uskaltaudun lähteä sittenkin kun poitsu on hereillä johonki, pelkään aina että rupee huutamaan eikä lopeta.... Kun ei kovin kauaa ainakaan ulkona viihdy vaunuissa, mutta eri asia kai kun näki kokoajan ympärilleen matkarattaissa! (ja siitä kurkistusikkunasta myös!)
Sori nyt en muista kenelle muulle oli tullut se Vau-kirjan paketti, sama täällä! Postilaatikkoon putkahti tosiaan new born-vaippanäytteitä, raskausajan/synnytys kirja sekä onnittelut ja toivotukset loppuraskaudelle sekä synnytykseen! Eikä tullut kun muutaman kuukauden myöhässä....
Nyt en muista onko täällä ollut VAIPPA GALLUPIA mutta tässä tulis:
eli mitä vaippoja käytätte pienokaisillenne ja kertokaapas miksi olette juuri päätyneet niihin!
Me käytämme Pampersia, Baby dry (3 kokoa), kokeiltuamme alussa läpi Liberot, Dailyt ym. ja Pampers piti parhaiten kuivana!
(meillä kun noita pissavahinkoja sattui jopa monta kertaa yössä, toisaalta voi olla että joskus laitoin unenpöpperössä vaipan liian löysälle tai pippelin " väärään" suuntaan....)
Olen lukenut että Lidlin Cien vaipat olisivat hinta-laatu suhteeltaan hyviä, kokemuksia?
Ihanaa huomenna ja sunnuntaina mies on vapaalla, vaikkakin lähtee huomenillaksi (ja yöksi...) pelaamaan pokeria! Mutta sallittaneen se hänelle, kun jäi nuo varpajaisetkin pitämättä....jaksaapa paremmin taas katella meitä ku saa välillä tuulettua!
Ehdoksi laitoin että kun tulee kotiin jää alakerran sohvalle nukkumaan, ku poitsu nukkuu välillä loppuyön meidän vieressä niin ettei käy hassusti....kun varmasti muutaman olusen aikoo ottaa ;)
Huomispäivän aion siis pyhittää kunnolla siivoamiselle (viimeksi pessyt lattiat ristiäisiin...) sekä mansikka-tuorejuustotortun tekemiseen! Ja muutaman lihapyörykän aattelin pyöräyttää pikkuvieraille, ne kun menee yleensä kuin kuumille kiville, samoin prinssinakit ym. " sormisyötävät" !
Loput tarjottavat sunnuntaita varten löytyykin sitten pakkasesta.
Mutta nyt toivotan hyviä öitä & palailen varmasti huomenissa iltasella kuhan pikkumies on saatu taas unten maille!
Pupina & poitsu s.15.1
[color=maroon]Ajattelin että täällä olisi tapahtunut jotain jännää, kun oli edellisessä pinossa lähes 60 viestiä. Mutta te olittekin olleet vaan ahkeria kirjoittamaan. Me oltiin parin päivän reissussa ja hyvin meni hotelliyö vauvalla vieraassa matkasängyssä (tarjottiin hotellin puolesta). Hieman huvitti kun olivat tarjoamassa myös pottaa, sanoin että ei vielä ihan oo tarvetta :) Ja samoin toivat kolmannen tervetulo-karamellin yöpöydälle, kun meitä oli kolme ;) Mutta hyvin meni ja oli kiva virkistys oudossa kaupungissa hengailla pari päivää vauvan kanssa (mies teki töitä). Tuli taas todettua Gracon rattaiden hyödyllisyys.
[b]Huitomis-G[/b], kyllä, täälläkin on melkoinen helikopteri, jalat myös vispaa. Tätä ilmiötä on tosin ollut jo alusta saakka. Nyrkit, kun harvoin ovat aloillaan, ovat hauskasti ihan oikeassa nyrkkeilyasennossa. :)
[b]Tiheää imuttelua[/b] on täälläkin meneillään. 3 kk näyttäisi olevan melko yleinen tiheän imun kausi, niin monella sitä on menossa. Ja olisiko niin että 3 kk:n iässä se energiantarve kasvaa niin radikaalisti, että sitä imuttelua vauva lisää huimasti että maidontulo kasvaa tarvetta vastaavaksi. Yösyönnit varsinkin lisäävät maidon tuotantoa, meilläkin on pari yötä tissitelty tiheään, mutten niin huolestu kun tiedän että lisöö ruokaa vaan tilaillaan. Jos sitä maitoa on riittänyt, ei sen tulo pitäisi yhtäkkiä vähentyä/loppua. Muistetaan vaan syödä hyvin ja juoda paljon. Kuulemma 3 kk kohdalla se hiustenlähtökin alkaa toden teolla, oisko just osuutta sillä että vauva tarvii yhtäkkiä hurjan paljon enemmän energiaa.
Siitä aasinsillalla [b]hiustenlähtö-galluppiin[/b]. Mulla ei (vielä) lähde, mutta raskausaikanakaan ei ollut havaittavissa sitä suotuisaa tuuhenemista. Eli tasapuolisuuden nimissä vaadin että myös imetysaika ei sitten aiheuta muutoksia, kun ei kerran raskauskaan ;) Mutta siis -kääk- mulla irtoilee [u]silmäripset[/u]!! Ihan tosi. Luin joskus aikoinaan täältä Vauvalta että jollain muullakin irtosi. Kai se on sama ilmiö kun tuo hiuskato, tietääkö joku paremmin? Kohta pitää kai lähteä irtoräpsyttimien ostoon.... ;) Onneksi ei vielä ripsikato näy, mutta ei kiva kun piilarin alle sujahtaa ripsi :(
[b]Oulun tapaaminen[/b], kyllä mullekin sopii ainakin näillä näkymin se kesäkuun 2. vknloppu. Ja Zeppelin ok. Äitiliini, ymmärrän täysin mikset halua parkkitaloon! Mä parkkeerasin ennen aina Stockmannin halliin oman entisen Volvoni (V40). Nyt kun se myytiin tarpeettomana, erehdyin ajamaan meidän Sitikan kerran sinne parkkihalliin ja vielä suht ruuhka-aikaan. Ihan oikeesti mulla meinasi päästä itku! Sehän on kuin valtamerilaiva, joka käännöksessä sai ottaa pakkia. Onneksi meillä on peruutustutka, mutta silti en meinannut päästä sieltä poistumaan ollenkaan :( Niin, ja jos sulla ei muuten oo kyytiä kyseisenä päivänä, minä voin kyllä sut napata kyytiin! Muutenkin vois treffata joku päivä, kun ollessani vanhempieni luona, tulee kärryteltyä monesti pitkin sitä kunnan eteläosaa (en tarkalleen muista missä asuitte). Meidän koti on H-mäellä.
Mutta nyt reissusta rähjääntyneenä suihku kutsuu, kun sain neidin yöunille (toivottavasti). Mies lähti vielä pelaamaan salibandya :(
Sinda & Nipsuliini 22.1.
[color=996699]... ja päätin heti vastata galluppiin.
[b]Vaippa-G[/b], meillä käytössä Pampersin Active Fit Midi (koko 3 eli 4-9 kg muistaakseni). Ollaan koko ajan käytetty Pampersia, alussa vähän myös Liberoa (ops, meinasin kirjoittaa että Libresseä... :) ja Muumia, mitä oli ä-pakkauksessa. Libero ok, Muumi ihan peffasta. Lidlin vaipoista olen kuullut tosi paljon kehuja, aion kokeilla kun nuo Pampersit loppuu. Ei oo aiemmin tullut koklattua, kun niillä ei oo ihan minikokoja. Vasta noin 5 kg lähtien.
[b]Katskula[/b], kivalta kuulosti tuo vauvabic, vaikka ei vauvaa painona käytettykään. Mäkin olen jumppaillut vähän kotona vauvan kanssa, olisi ihana jos täälläkin olisi sellaisia vauvabiccejä.
Siitäpä tuli mieleen vinkkinä muutama hyvä liike kotona vauvan kanssa:
-Hartiat ja takaraivo sohvan istuinosalla, jalat polvista 90 asteen kulmassa ja vauva rinnan/massun päällä ja pidetään siitä kiinni. Sitten lasketaan takamusta kohti lattiaa ja takaisin ylös. Ottaa tosi makeasti pakaroihin, sekä takareisiin ja alaselkään. Oikein tehtynä vähäiset toistot riittää, mulla ainakin seur. aamuna pakarat hellänä. (lievempi versio: selällään maassa, jalat koukussa, vauva vatsan/rinnan päällä. Nostetaan peppua ylös-alas).
-Perinteinen istumaannousu-vatsalihasliike jalat koukussa ja vauva nojaa selkä omia etureisiä vasten. Ylösnoustessa voi hihkaista vauvalle tmv. saa meillä ainakin naurut aikaa.
-Vauva vaakatasossa selkä omaa vatsaa vasten ja kasvot eteenpäin, kiinni pidetään alemman kainalon alta sekä toisella kädellä jalkojen välistä kämmen vauvan vatsalla. Vauvaa heilutellaan sievästi puolelta toiselle pienessä haara-asennossa jalat liikkumatta eli tehdään vartalonkiertoja.
-Selällään maaten jalat koukussa, nostellaan vauvaa ylös-alas rintakehän päällä = " penkkipunnerrus"
-Istualtaan sohvalla pidetään vauvaa kainaloitten alta kädet suorina ja koukistetaan itseä kohti = hauiskääntö
-Kyykkäykset vauvan kanssa ovat raskaampia ihan vain pitämällä vauvaa sylissä, reidet ja pakarat saa kyytiä
-Vauvan kanssa massullaan lattialla, nenät vastakkain. Samalla voi tehdä selkälihaksia nostamalla jalkoja ylös ja samalla seurustella vauvan kanssa :)
-Vauva selällään lattialla, itse kyynärvarret lattialla vauvan pään molemmin puolin ja varpaat/päkiät maassa, muuten kroppa ilmassa. Sitten liikutaan eteen-taakse eli perinteinen " hoover" eli suht raskas selkä/vatsalihasliike. Tässäkin hihkaisu, kun tulee vauvan kasvojen kohdalle, saa aikaa leveän hymyn.
-Ja tietysti perinteinen tanssi vauvan kanssa on kivaa ja tehokasta
Huom! Suurin osa liikkeistä vaatii että vauva kannattelee hyvin päätään, meillä on ollut jämäkkä neiti jo alusta asti (jumppatyttö, sanoo mummu)
Nyt suihkun kautta nukkumaan :)
Onpas ollut tänään ihana päivä, lämmintä ja aurinkoista. Jotenki vaan aamusta väsytti niin kamalasti. Saattoi tietty johtua siitä, että olin eilen töissä, iltavuorossa...
Oli ihan hauskaa olla töissä. Olen siis hoitoalalla, niin siks on helppoa, ja mielekästä tehdä aina sillon tällön keikkaa ... Tekee hyvää myös tolle mun pelolle Ronjan kuolemasta. Kun Ronja on kaikissa sielun ja ruumiin voimissa, vaikka en olekaan ollut kahdeksaan tuntiin hössöttämässä siinä vieressä :)
Ja kyllä sitä sitten taas osaa arvostaa niitä päiviä, kun ei tarvii mihinkään mennä. vaikka Ronja maailman kiltein lapsi onkin, ja välillä aika käy vähän pitkäks. Ku mies on kolmivuorotyössä...
Lydi@: Joo siis ajat sitten jotain jo kirjottelinkin, että siis lääkärin tarkastuksessa, samalla ku mulla oli jälkitarkastus, tarkasti lääkäri Ronjan. Sitten se huomas, että vasen lonkka naksuu, ja halus, että mennään sairaalalle, että joku muukin lääkäri sen kattoo. Eli sitä lonkkaluksaatiota vai mikä nyt onkaan, niin sitä epäillään.
No käytiin sitten siellä sairaalalla, ja todennäköisesti ei oo mitään vialla. Mutta mennään ens tiistaina sitten lonkkien ultraääneen. Saa nähdä siitä sitten lisää vielä. Ja sitten sitä lonkkaa tutkitaan siihen saakka kunnes Ronja oppii kävelemään. Näin pienenä se olis helppo hoitaa, vaan 6viikkoa se lasta, kun sit taas jos sitä ei hoidettais, vois olla että jo kolmikymppisenä olis lonkkaproteesi :(
Että semmosta ...
Sulina: Juu kylpylään vaan ihmeessä :) Varmasti vauva pysyy hyvässä tallessa sen aikaa. Ja saa vanhemmat vähän yhteistä aikaa.. :)
Huonot omattunnot vaan piiloon siks aikaa :)
_äityli_ : mistäspäin te olette, kun Järvenpään rokotuspaikassa käytte kanssa...? :) Pääsittekö muuten kumpaan ryhmään siinä rokotuksessa, ykköseen va kakkoseen??
mansemamma: Saattaahan sitä välillä käydä niin et tulee menkat vaikka oliskin raskaana... Testaa uudellee pia niin saat tietää...
Huitomisg: Juu meillä myös huidotaan ennen uneenpääsyä oikein urakalla. välillä on just sormi silmässä ja ties missä, ennen ku pääsee uneen. Hurjan näköistä touhua...
Ceciliah: Nonii... Eiku sitten toista vaan heti perään... Saatte teidän tytölle sisaruksen :) aika aikasin jouduit taas noihin naistenvaivoihin imetyksestä huolimatta. Mä en imetä, eikä oo vieläkään alkanut. Tai sit oon raskaana, heh :) No toivotaan ettei nyt ehkä vielä sentään :P
Katskula: Mulla ei kyllä oo vissiinkään enempää lähtenyt hiuksia kun ennenkään, tai ainakaan en oo pannut merkille...
Ainiin, oli puhetta pääkaupunkiseudun treffeistä :)
Juu, se olis tosi kivaa, ja me kyllä Ronjan kanssa tullaan varmasti, jos vaan sovitaan sellanen aika joka meille sopii...
Matkaratasg: meillä ei oo vielä mitään, enkä tiedä hankitaanko.. Saa nähdä miltä kesemmällä tuntuu :)
juu... no eikai tässä sitten muuta. Täytyy varmaan mennä suihkuun... Ja sitten pikkuhiljaa unille. Tai lukeen sänkyyn tai jotain.
Oon tällänen yöeläjä :)
myrtti- ja Ronja
Vaippag: Eli me ostettiin just noita Lidlin vaippoja. Ja hyviä ovat. vaikka onkin isommalle painolle, olisko 5-9kg tai, no en mä muista, mut kuitenkaan eivät ole liika isoja. Tosi tyytyväinen olen ollut :)
No nyt.... suihkuun...
myrtti-
http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=10025389&p=1&tmode=1&smod…
palaalen myähemmin,ny herättää isointa poikaa kouluun..