Lue keskustelun säännöt.
Asuntosijoittaja Valjus joutuu maksamaan yhteensä yksitoista ylimääräistä hoitovastiketta sijoitusasunnoistaan.
23.08.2025 |
Miksi moni taloyhtiö perii nyt ylimääräisiä hoitovastikkeita?
Yllättäviä kuluja
Taloustilanne näkyy taloyhtiöissä ylimääräisinä hoitovastikkeina. Asuntosijoittaja Kati Valjuksen pitää tänä vuonna maksaa niitä peräti yksitoista.
Asuntosijoittaja Kati Valjus joutuu maksamaan yhteensä yksitoista ylimääräistä hoitovastiketta sijoitusasunnoistaan.
Ylimääräisiä hoitovastikkeita peritään taloyhtiöiden pakollisten kulujen kattamiseksi vaikean taloustilanteen vuoksi.
Isännöintiliiton mukaan ylimääräisten vastikkeiden periminen on yleistynyt koronapandemian ja Ukrainan sodan aiheuttaman inflaation takia.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kun aina hoetaan "sijoittakaa, sijoittakaa, sijoittakaa!" niin monille hämärtyy miten riskaabelia mokoma sijoittaminen oikeasti on.