Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Megapulauttelijat!!!

03.04.2007 |

Heippa!



Meillä on 8kk täyttävä puklaaja. kun vauva oli alle 4kk, maitopuklaaminen oli ihan järkyttävää, märkänä vauvan sekä vanhempien vaatteet, sohvat, sänky jne..

kiinteät aloitettua 4kk (kun vauva oli vielä paikallaan) pulauttelu hieman tuntui rauhoittuvan, mutta jälleen 5kk iässä liikkumaan lähdettyä ikäänkuin alkoi taas lisääntyyn. neiti siis on kohta 8kk jä puklaaminen jatkuu edelleen. kysymys kuuluu: KOSKA TÄÄ LOPPUU!!!???

yhdet tuttavat jo näyttivät hermostumisen merkkejä kun neiti kävi yökkäämässä niiden vaalealle matolle porkkanaa. tosi noloa! mutta minkäs sille voi.



meillä esikoinenkin oli tosi kova pulauttelija, mutta muistaakseni ei jatkunut näin pitkään.



milloin teidän pulauttelijoilla tää on loppunut?



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli pienestä asti on puklua riitäny ja riittää edelleen, poika nyt 8kk myös. Väheni kans hiukan sillon ku kiinteitä alkoi menemään enempi. En osaa sanoa millon loppuu, mutta toivottavasti viimestään sillon ku nousee pystyyn :)) Jos se painovoima sitte pitäs ne murkinat mahassa...

Meillä on kans matot, sohva, sänky yms. puklussa. Nyt onki mattopyykki menossa ja otan matot pois ku on ilmat jo sen verran lämmenny.



-mangu-

Vierailija
2/4 |
03.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ikää viikkoa vaille 9kk....

Torstaina aika lastenlääkärille kun alkaa jo mennä usko. tunti sitten oli taas päältä istuttava mopo ihan ruuassa ja viime viikolla kyläpaikan tyynyt. Tosi inhaa kun tiedän kuinka muita inhottaa joka aika kookas vauva jolta tulee ruokaa ulos eikä vaan maitoa enää. Ihan kun joku todella oksentaisi heidän kotonaan. ja omat vaatteetkin on vauvan tamineiden ohella saaneet sellaisia tahroja ettei ikinä taida enää tulla tavaraa.



Onko teillä muilla vaikuttanut kääntymiseen tai ryömimiseen? Fysioterapeutti epäili runsasta pulauttelua syyksi miksi vauva ei halua kääntyä tai olla mahallaan ollenkaan. Ja siis ei siksi myös ryömi.Muuten siis ihan ikäisensä tasolla koordinaatiossa ja istumisessa mutta mahallaan ei vahingossakaan.



terkuin

Porkkana McYrjö :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan vain kysyn. ootteko kokeillut antaa pienempiä annoskokoja? Vauvahan yleensä pulauttaa ulos sen ns ylimääräisen. Lisäksi myös tyypillinen löysä mahanportin sulkija lisää pulauttelua. Mutta meillä siis esikoinen pulautteli järkyttäviä määriä! Mutta hän söikin valtavia annoksia ja selkeästi yli tarpeen ja sitten se tuli ylös. Kuopus syö todella paljon vähempi eikä pulautu juuri yhtään! Lääkäriin toki kannattaa mennä ja sulkea refluksitauti, allergiat yms pois, mutta odotellessa tätä voi ainakin kokeilla, että pienentää annoskokoa ja antaa vaikka sit himpun verran useammin.

Vierailija
4/4 |
03.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä pulauttelu ei ainakaan ole liikkumista hillinnyt sillä 3kk iässä jo pyörittiin ja 7kk iässä kävellään " kärryn" kanssa!!!

seisoessa neiti ei kyllä pulauttele, mutta istuessa ja kontallaan kylläkin. ja varsinkin jos vahingossa kannan vatsan kohdalta(kasvot siis minusta poispäin)!!!



meidän vauvan isällä on ollut vastaavaa ongelmaa pienenä ja silloin hänellä todettu löysä mahanportti joten puklaaminen saattaa olla meillä ns. verenperintöä, kun molemmat lapset ovat olleet tällaisia. esikoista silloin tutkittiin mutta varsinaista " vikaa" ei löydetty. tätä pikkukakkosta ei oo erityisemmin tutkittu. kasvaa ja voi hyvin. :)



joo, mattopyykkikeliä odotellessä..... :)