Suomalainen ruoka on pahaa ja kallista, siksi jengi syö
Kommentit (9)
Ruoka on hyvää. Paljon lihaa. Nami nami. Lihavat ovat leppoisaa porukkaa. Sääliksi käy näitä vegaanianorektikoita. Anoreksia on vakava sairaus.
karjalanpaisti on herkkuruokaa myös magarakastike ja kesäkeitto namskis ja maiskis
Vierailija kirjoitti:
Miksette tee hyvää ruokaa suomalaisen sijaan?
Suomalainen ruoka pitää tehdä ja koostaa, pikaruoka on pikaruokaa.
Jaaa ihan perus ruokaa se on maailman tasolla. Ei mitenkään erityisen pahaa/hyvää? Eikä kallista ole jos et tunge tyyliin avokadoa joka paikaan.
"Pitsaa, kebua, hamppareita" En tosiaan syö, kaikki nuo on kaameita, silkkaa rasvaa ja pahanmaksuisia.
Teen ihan tavallista ruokaa, kanajauhelihasta pullia, kalakeittoa, kasviskeittoa joo joo ja kaikkee muuta.
EN laita juustoa keittoihin tai muuhunkaan.
Mä en ole koskaan erityisemmin pitänyt suomalaisesta ruoasta. Mutta en mä silti mitään pelkkää pizzaa ja kebabia syö. Olen kehitellyt itselleni vuosien myötä semmoisen Välimeren/Meksikon/Intialaisen fuusiokeittiön, jossa teen mausteisempia ja kasvispitoisempia ruokia muiden maiden perinteitä mukaillen. En ole myöskään nyt viisikymppisenäkään ollenkaan lihava, vaikka syön aika hiilaripainotteisesti, ja esim. lihaa hyvin vähän.
Itsetehty ruoka on just sellaista kuin haluaa. Suomalaiset edulliset raaka-aineet on aliarvostettuja. Jos ei ole allergiaa mm. sipulikeitosta tai juureskeitosta saa oikein hyvää eikä ole kallista. Kaalistakin saa vaikka mitä hyvää.
Joka toinen suomalainen aikuinen on lihava. Laiskuus, ostetaan valmisruokia kun ei viitsitä tehdä itse.
Miksette tee hyvää ruokaa suomalaisen sijaan?