Käykö teille muille niin että ruokalähetti ei eds soita ovikelloa, jättää safkat vain hiljaisuudessa?
Onko tämä joku uusi tapa?? Olen tilannut kolmesta eri aasialaisesta kuukauden sisään, yksikään lähetti ei soittanut kelloa eikä edeskoputtanut... En seuraa mistään sovelluksista tilauksen kulkua, olettavatko kaikki että asiakas seuraa? Äskenkin huomasin saapumisen vain siks että lähetti polotti puhelimeen niin kovaa että ihmettelin mikä sirkus oven taakse on ilmestynyt. Jätti ruoan vain edes koputtamatta.
Kommentit (61)
Joo Wolt kuski jätti. Naapuri soitti sitten ovikelloa että ovatko nuo sinun? Onneksi mummoa ei kiinnostanut miun Hesesafkat..
Seuraavaksi ne murtautuu sun asuntoon ja laittaa ruoan tarjolle. Sitten poistuvat hiljaisuudessa.
Korjaa se ovikellosi.
T: ruokalähetti
Sovelluksesta näet, mitä tapahtuu. Ei tarvita ovikelloja.
Jos se olisi niille nolo tilanne joutua johonkin puhekontaktiin, jos ei osaa suomea eikä kunnolla edes englantia.
Vierailija kirjoitti:
Korjaa se ovikellosi.
T: ruokalähetti
Jos ovikelloa ei toimi, voi koputtaa. Joskus sadekeli aiheuttaa sen ettei kello toimi.
Minä olen huomannut että jotkut koputtaa ovea ja jotkut ei. Asun kerrostalossa ja soittavat kuitenkin aina tietenkin alasummeria että saavat alaoven auki. Siitähän tiedän että tilaus saapuu.
Vierailija kirjoitti:
Sovelluksesta näet, mitä tapahtuu. Ei tarvita ovikelloja.
No voi vee, hoidetaan ihan kaikki tuijottamalla sovellusta. Sitä voi siis valmistaa ruokaa, ajaa ihmisen kotiin asti, ottaa tyytyväisenä häneltä rahaa, mutta ei missään nimessä ilmoittaa saapuneensa.
Kaupan ruokakassit ja ihan kaiken täällä jättävät hiljaisuudessa oven taakse. Ennen soittivat ovikelloa kerran ja häipyivät äkkiä hissiin. En tiedä miksi käytäntö on muuttunut tämmöiseksi huonommaksi.
Kaikki eivät osaa käyttää ovikelloa vaan koputtavat oveen. Joskus niin hiljaa ettei meinaa kuulla.
Mulle ne soittaa kun per-c on homehtunut auton penkkiin kiinni. "Sulaaa o alaovi lukos" Ei ole. Saa inttää minuuttitolkulla että tule nyt vaan sisälle ja ylös asti, en kipitä sinne hakemaan.
Ruokalähettejä tilailee vain maksuhäiriöiset spedet ja ilmapäiset julkimot.
Mielummin ei ovikellon rimputusta! Sovelluksesta näkee kun ruoka saapuu. Ärsyttävää jos ruvetaan ovikelloa soittamaan, toiset tekee sen vielä semmosena pimpompimpompimpom-sarjana. Tippiä heruu niille, jotka toimittavat hiljaisesti.
Woltin sovelluksessa on kohta, missä ruksataan, että onko hiljainen toimitus vai soitetaanko ovikelloa. Missä teillä on ruksi?
Vierailija kirjoitti:
Jos se olisi niille nolo tilanne joutua johonkin puhekontaktiin, jos ei osaa suomea eikä kunnolla edes englantia.
Kyllä mulle on kielitaidoton osannut hymyillä, tervehtiä ja jopa kiittää. En mäkään mee töihin josta voi jättää toisen puolen tekemättä "kun en osaa".
Kävisi ja sopisi. En haluaisi ainakaan että jää kellon soiton jälkeen odottelemaan se lähetti. Postimies kai jää odottelemaan että joku avaa vaikkei ole tietoa siitä, sitten pitää huutaa oven läpi että saa jättää oven taakse.
Mikä hemmetin sovellus. Joka asiasta pitää olla sovellus. En halua kytätä, milloin ruoka tulee vaan haluan tehdä omia juttuja ja kun ruoka saapuu, soitetaan ovikelloa.
Vierailija kirjoitti:
Woltin sovelluksessa on kohta, missä ruksataan, että onko hiljainen toimitus vai soitetaanko ovikelloa. Missä teillä on ruksi?
Pyllyn reijässä on ruksi.
Joo joskus tehdään noin. Oon kans miettinyt että miksi.