Meillä on nolo tapa...
Mua ahdistaa ajatus siitä, että vessan vetämiseen käytetään puhdasta juomavettä. Niinpä meillä kerätään suihkuvesi sankoihin (suihkun alla kaksi sankoa) ja käytetään ne ja vauvan kylpyvesi vessan vetämiseen. Säästetään näin rahaa ja luontoa.
Kuintenkin mua nolottaa tämä tapa kauheasti ja kiirehdin aina kiikuttamaan sangot vessasta kylppärin puolelle, jos tulee yllättäen vieraita.
Mitä noloja tapoja teillä muilla on?
Kommentit (13)
Jos me kaikki tekisimme saman, säästyisi aivan valtavat määrät vettä tällä planeetalla. Täytyy myöntää, että itse olen niin laiska, että en tiedä viitsisinkö. Mutta hienoa teiltä ja täytyy kyllä itsekin harkita asiaa.
En kyllä keksi mitään vastaavaa itse nyt.
Siellä ei nolosteltu, vaan pyydettiin keräämään vettä suihkusta ämpäriin.
Ja vedenkeitin tyhjennetään kukille aina.
Tässä kun puhdas vesi alkaa pikkuhiljaa loppumaan maapallolta niin sitten muistellaan av:lla miten joskus 2000-luvulla sekoiteltiin juomavettä paskaan.
Meillä ei ihan noin tehdä, mutta mies on säätänyt kummankin vessan pöntöt niin, että vedettäessä menee vain todella vähän vettä. Eli juuri ja juuri sen verran, että saa tuotokset alas pöntöstä. Tämä pieni säätö on näkynyt vesilaskussa, joten se kyllä kannattaa. Meitä on kolmihenkinen -pian nelihenkinen perhe, joten vessanvetoja tulee aika usein.
Minä olen toistaiseksi ainut joka käy öisin vessassa ja öisin en vedä lainkaan pönttöä vaan aamulla kaikki pikkupisut kerralla.
Jotkut harrastaa myös sitä, että laitta tiiliskiven tms pöntön vesiosaan jolloin pönttö ei täyty niin ääriään myöten ja vettä kuluu vähemmän vedetäessä.
Mielestäni kaikki tällainen pienikin on aina plussaa! Hyvä ap ja muutkin!
vessassa. Mielummin käymme suihkussa kuin vedämme ne vedet pöntöstä alas. Vedenkeittimeen jääneen veden annan kukille....jotenkin tuntuu haaskaukselta kaataa se viemäriin.
Meillä on vessa ja kylppäri lähes samaa tilaa, niin ei ole kauheasti vaivaa siirtää sangot parin metrin päähän.
Tämä oli hyvä testi, sillä mies ei viitsisi vieraiden takia " hävittää todisteita" meidän köyhäilystä, vaan antaisin sankojen seistä pöntön vieressä.
Mutta tämän ketjun perusteella jatkan edelleen sankojen piilottelua. ;)
Ja joku vielä ajatteli, että provoilen :D
ap
Mutta mua oksettaa käydä vessassa, jossa vesihuuhtelu ei säästösyistä yllä sinne pytyn etuyläosaan. Naisten pissihän looraa monesti just sinne, ja pytty ja kohta koko vessa haisee pahalle, kun pissi pinttyy pytyn etureunaan.
Jos pytyn huuhtelee sankollisella vettä, ongelma on sama.
Meneekö säästö sitten siihen, että pyttyä pitää jynssätä puhtaaksi normaalia tihuemmin?
Meillä pytyn huuhtelussa ei säästellä.
Olen melkoinen siisteysneurootikko, (kysykää vaikka anopilta) enkä sietäisi mitään likaa pöntössä.
Jos tämä ei järkyttänyt aivan jokaista, niin kokeilkaa tekin miten tämä vaikuttaa vesilaskuun. Mun mielestä esim kestovaippailu oli kauhean vaivalloista, enkä jaksanut kauaa, vaan myin kestot pois. Tämä vedensäästäminen kuitenkin onnistuu ihan helposti.
ap
suomalaisia viemäriverkkoja ei ole suunniteltu niiin pienille virtaamille,
nytkin mennään jo mitoitusvirtaamien alapuolella
ja kyllä Suomessa vettä riittää
suomalainen käyttää keskimäärin 155l vettä päivässä, josta 27% eli 40l menee vessan vetämiseen.
Meitä on kolme pöntön käyttäjää ja säästämme ehkä n. 70l vettä päivässä (koska kyllähän sitä pönttöä tietysti vedetäänkin). Mielestäni ihan kivasti tuntuu kukkarossakin, vaikka luonto onkin kai mulla se tärkein syy tähän " omituisuuteen" .
ap
Älkää turhaan noloilko. Meillä muilla on teiltä paljon oppimista!
Itse käytän vedenkeittimeen jääneen ylimääräisen veden kukkien kasteluun.