Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Astmaa sairastavilta kysyisin neuvoja/mielipiteitä?

Vierailija
11.06.2025 |

Minulla epäillään astmaa. PEF-puhalluksista saan surkeita tuloksia ja astmalääkkeet eivät ole niitä parantaneet. 

Käyn pari kävelylenkkiä päivittäin, yhteensä n. 6km (siihen menee tunti).

Kun lähden liikkeelle niin hengenahdistus iskee hetimiten n. 50 metrin kävelyn jälkeen. Se kestää pari minuuttia, mutta jatkan silti kävelyä, vaikka tuntuu pahalta, mutta sen jälkeen helpottaa. 

Onko tuo tyypillinen astman piirre, että aluksi fyysinen rasitus aiheuttaa hengenahdistusta tai ainakin todella voimakasta hengästymistä, mutta sitten siihen ikään kuin tottuu. Vai olisiko kysymys jostakin allergiasta?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tyypillistä astmalle. Ensimmäiset kymmenet metrit ovat aina vaikeita, mutta kun jatkat kävelyä ja vedät koko ajan keuhkoihisi ilmaa niin sitä kautta hengitys helpottuu ja kävelykin sujuu paremmin.

Vierailija
2/2 |
11.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikunta auttaa astmaoireisiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla