Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

$$$$TAMMENTERHOT KE-TO$$$$$$

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
20.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nenn: halit taalta lentaa meren yli!! ¿heittaa haleja¿ (aina lahtiessa pitaa halit ja pusut viela portaitten alta heittaa muksuille)



Neiti tanaan tasan 2 kuukautta, nyrkki suussa jatkuvasti tai hihansuu, siinapa maiskuttelemista. Nyt haa nukkuu tuolla alhaalla, kavimme B:n ja pikkuisen kanssa kavelylla ja leikittiin leikkipuistossa hippaa ja maa havisin aina, on se niin nopsa tuo pikkuinen. Juteltiin tanaan huomiosta ja kyselin, etta onko tuntunut silta, etta aitilla ja isalla ei ole tarpeeksi aikaa hanelle. myonsi nauraen, etta paikkansa pitaa. Sanoin, etta meille voi sanoa, ja kannattaakin sanoa, eika alkaa tekemaan pikku tyhmyyksia - tasta tuli viela isompi nauru. On suloista, ku han soittaa pikku pikku viulua, aivan tomerana ja muistaa kylla sanatarkasti kaikki, mita opettaja on sanonut. ¿muistasinpa minakin edes mita itse olin just sanomassa¿, ¿pahaksi on mennyt tilanne¿ ¿ voivottelee, kuin vanha mummu!!¿



unia on nahty taallakin, tosin ne tuli heti synnytyksen jalkeen. minun puolesta mies vois vaikka pitaa jalkavaimoa ensimmaiset puoli vuotta ehka pitempaakin. hormonit hormonit!!! eipa tuo mies oo mitenkaan viela suuressa puutteessa. Nakeekait sen sitten jos puute kay ihan tajuttomaksi. ¿hohottaa¿ Kysymys: mutta mista sen huomaa jos aiteelle tulee kauhea puute, kiukkuisuutena, ku mies ei alya???(miehenhan pitaisi osata lukea ajatuksia), keksikaapa vastauksia.



Viime viikolla taas joka paiva ajattelin kirjoittavani, mutta niin vain aika vierahti. Keskiviikkoiltana kakkonen sanoi, etta paa kutisee, tarkista, ettei ole taita. Ja sure enough, ei muuta kuin mies sampoon ostoon (onneksi taalla on kapuat auki 24h), meni aika myohaseen illalla, kun piti kaikkien paat tarkistaa ja pesta, huhuh. Nyt sitten on huusholli pesty sohvanpaallisia myoten. Ja siihenpa loppuviikko menikin. Onneksi vaavilla ei ollut nuita inhotaavia loisia. Ja arvaatte, etta kolmen pitkatukkaisen tyton tarkistuksessa menee aikaa. ¿huokaisee¿ Nyt on sitten kampailtu joka paiva taikammalla hiuksia ja perjantaina viela yksi pesu. Mutta silloin riittaaa lakanoiden vaihto. Ihanaa taa koululaisten arki. No meika nukkui lyhyempia oita ja ei oo kerinnyt vasyttaan.



Mean b kakskuukautispaivansa kunniaksi sanoi ensimmaisen lauseensa. ¿halleluja!¿ siis oli niin pitka jokellus, etta ei sita voinut tulkita muutoin ku lauseeksi. Osa 3, Vauvan ymmartamisen ohjekirjasta. Tassahan alkaa olla jo melkoinen asiantuntija!!!



Joko niita aikoja sinne chattiin sovittiin, Mina ehdottaisin, etta paivakahvin ja iltapalan keskustelut, niin minakin paasisin sitten joskus mukaan. Chatissa vois vaihtaa meseosoitteita, niin vois olla mesessa. Eli suomen aikaan 19-22, mika tahansa aika kay. Siis kannatan Zatun ehdotusta, niin vois tiettyna aikana kaya juttelemassa¿ ¿huutaa hurraata kurkku punaisena¿



Voishan joku terava aiti, jota ei vaivaa nama aitiyden hatarapaisyydet, laittaa sen linkin ihan tahan palstalle¿



Mutta palataan taas,



Lepe ja B 2 KUUKAUTTA (huutaa epauskoisena)

Vierailija
2/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä taas yhden aamuvirkun vauvan äiti kirjoittelee ;)



Eli meillä pikkuneiti päätti herätä taas heti kuuden jälkeen, kuulin, että mies juuri pihalta lähti töihin, kun neiti heräsi. En tiedä, että mikä häntä vaivaa, kun eilinen ilta meni ihan itkemiseksi ja kitinäksi :( Sain neidin nukkumaan vasta 23, kun tähän mennessä on pistänyt aina nukkumaan viimeistään 21.30, mutta eilen ei toivoakaan.. Piti heijata ja sylitellä ja tissi ei kelvannut, eli nälkä ei ollut jne. Mutta lopulta sain hänet sit ihan omaan sänkyyn yksin nukkumaan, kun oli aikansa saanut huutaa.. Mutta meni siinä ilta taas vähän sekaisin. Täytyy toivoa, ettei tästä tapaa tulisi.



Mä kannatan myös sitä, että sovittaisiin niitä chatti-aikoja ja silloin yrittäisi mahdollisimman moni päästä paikalle ;) Itselläni onnistuisi päiväkaffen aikaan luultavasti paremmin kuin sit iltasella, mutta voin yrittää molempia, kun vain päätetään ne ajat.



Meillä on taas esikoisen kerhoaamu, joten pitäisi taas tuon koko lapsilauman kanssa raahautua ulos ja autoon. Onneksi tähänkin on tullut jo oma rutiini ja homma onnistuu jo aika hienosti.



Koko loppuviikosta luvattiin ihanaa ilmaa, paljon plusasteita ja aurinkoa, mutta näissä ilmoissa on se oma hankala puolensa, että ulkona on melkoinen kurakeli ja varsinkin toi meidän poika saa ittensä sotkettua aika lailla ;( Mutta ei auta kuin äidin kestää..



En nyt muistanut avata sitä eilistä ikkunaa tähän, niin kommentoinnit vähän jää, kiirekin kun taas kohta on. Pitää hoitaa lapsille aamupalat ja vaatteet jne.



Mutta yritän kirjoitella enemmän sitten, kun palaamme kerhoreissulta.



-äitiliini78 ja tytteli 10vkoa 5pvää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=darkviolet]Tässä huushollissa sit kuurattiin miekkosta neljän jälkeen täyttä päätä. Nukku siinä vaiheessa mun vieressä ja havahuin johonki. Oisko ollu pierun paukkeeseen tai huitomiseen. .ja nenään alko tunkeutuun tosi vahva lemu :/

Enpä moista niskakakkaa oo tainnu nähnykkään. Sitä oli koko selän matkalta. Onneksi oli body, muuten sitä ois ollu varmaan ympäri Kossia. Vaikka tuntu se siltä, ett sitä oliki. Onneks kodinhoitohuoneen allas on niin syvä, ett sinne vaan hanan alle kuurattavaksi.

Hotki muuten hirmusesti maitoo tuon jälkeen. Tais olla masu tilaa täys ja kaikki suolenmutkatki :D En ymmärrä mihin tuollanen määrä kakkaa on mahtunu. .

Aamuyöllä sit kuuhausta ja nyt varmaan kohta alkaa pisimmille torkuille. Joten vien täs akan hoitoon ja taian levätä itekki, jos vaikka sais unesta vielä kii, mitä vahvasti epäilen.



[b]Chatti-ajoista[/b] mulle käy lähes mikä aika vaan, koska aikalailla meillä tää rakkine on aina päällä tai valmiustilassa. Jos aikaa jää tai kaapaa pääkopan tuuletusta niin nopsasti tähän tulee istahettua pariksi minsaaki. Nopeet sormet ;)

Mutta kuten [b]Leperus[/b] sano niin aatellaan häntäki, ku rapakon takaa on seurassa :)



Nyt menoks.

Mukavan makosaa pikkulauantaita kaikille.



Zatu ja nassikat

Vierailija
4/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkästä aikaa täällä kirjoittamassa.. Lukemassa yritän käydä kyllä pinoja et pysyis edes vähän ajan tasalla Terhojen kuulumisista.



Ihan eka Nennille osanotto suruun! Kylläpä teillä on näitä surullisia tapahtumia viime aikoina...

Ihanaa että tyttösi on löytänyt kavereita!!! (Kommentointi hiukkasen myöhässä mulla - imetysdementiaa!)



Meidän tyttö oli 2kk neuvolassa viime viikolla 5,6kg ja 58cm. Itse asiassa lyhyin meidän lapsista tässä vaiheessa, vaikka olikin pisin syntyessään. Hauska seurailla lasten kasvua nla-korteista!

Reilu viikko menty vain yhdellä syömisellä öisin! Nukkumaan tyttö menee vasta klo 23 tienoissa ja herää viiden aikaan syömään ja ylös noustaa aamulla seitsemältä.



Tuun jatkaa kohta, kunhan vien vauvan ulos nukkumaan...

t.H

Vierailija
5/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Cec:EN ollu rebeckassa mutta jämsässä oltiin kyllä samana päivänä :D



Vai on zatu joutunu pyykkäämään oikein kunnolla pikkusta.. meillä ei neiti vielä ole onnistunut tuota tekemään..



Ihanaa kun on keväinen ilma ja viikonlopuksi luvattu +12 ja aurinkoista :) Eilispäivä meni horroksessa,kun neiti mahakipuilun takia sekotti rytminsä ja nukahti edellisiltana jo puol kasi,mikä tarkotti sitä että heräs yhdeltä,viideltä ja puol seittemältä...ja illalla taas huudettiin klo:18.-20.30 tosi tosi kurjaa. Nyt se tuolla nukkua töhöttää sohvalla,viime yö menikin taas yhdellä syötyllä ja itsellä on iloinen ja pirteä olo.



Ristiäisiä yritän tässä suunnitella,huomenna pitäis papille soitella ja sopia päivä..kiinnostus edelleenkin ihan nollassa sen asian suhteen.



Täältä tuli kanssa koulusta lappu kotiin että on täitä havaittu,oon kyllä painostanu likalle että hattu hihassa aina ja ei saa lainata kenenkään harjaa tai hattua..en todellakaan jaksais alkaa mihinkään täin poistoon..joka keväinen riesa se taitaa olla kouluissa ja muuallakin...



Pitäisköhän sitä inspiroitua siivoukseen,yhden päivän kun laiskotteli niin se tuplaantuu se siivousurakka...täytyy varmaan kohta alkaa ahkeroimaan niin saa sitten viettää loppupäivän ulkosalla nautiskelemassa..



T:Isa ja Iida reilut 9vk

Vierailija
6/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillähän on seuraava neuvola vasta sitten kun on rokotus eli 3kk:n ikäsenä,olis toki saanu mennä myös nyt 2kk neuvolaan jos olis halunnu..



käyttekö te joka kuukausi neuvolassa?

Meillä neuvolaohjelma menee nyt niin että käydään rokotuskerroilla vaan.



Otatteko kaikki rokotukset?

Mä päädyin pitkien pohdintojen jälkeen siihen että otetaan muut paitsi MPR rokotus..en välttämättä olis kaikkia muitakaan halunnut mutta on melkein mahdotonta saada noita yksittäisiä rokotteita (plus sitten hinta) eli otetaan nyt noi yhdistelmät sitten..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päiväunia neitonen nukkuu mukavasti kolmisen tuntia kerrrallaan ja kahteen kertaan päivän aikana. Ilta meneekin sitten tissitellen, ihan koko ajan. No, jos sillä nukkuu yöt hyvin niin kyllä sen jaksaa. Tää vauva-aika on tosiaan niin lyhyt. Nyt jo meidän terhojen vauvat 2-3kk vanhoja!!!!!



Monttu, MustaKissa, Ardisia: sun mietinnät " tässäkö tämä nyt on?" , tyhjä olo, itkuisuus. Teidän ajatukset on kuin mulla kakkosen jälkeen.

Neiti nyt 4v8kk vauva-ajan syömisongelmineen sinnittelin " kaikki hienosti, jaksan kyllä" ja siinä lisäksi oli huoli esikoisesta. (Supervilkas ja ei puhunut, vaikka jo yli kolme), sittemmin syiden selvittyä alkoi hänen kuntoutus. Isäntä oli pitkällä saikulla selän takia ja leikkauksessa. Ja niinpä kakkosen ollessa vuoden ikäinen olin aivan hajalla, tyhjä olo! Pääsin onneks neuvolan psykologin luokse muutaman kerran juttelemaan. Pikku hiljaa alkoi taas kirkastua! Synnytyksen jälkeinen masennus (+ kliseinen kolmenkympin kriisi), jotka pitkitty kun vaan tsemppasin ja tsemppasin yli-tarmokkaana.

Puhukaa neuvolassa, ystäville, miehelle! Ei saa leikkiä mitään super-äitiä yli-ihmistä, joka jaksais kaiken!!!



Hormonikierukan mäkin meinaan laitattaa, mutta vähän myöhemmin. Kyllä sen vois jo laittaa, ei tarvi odottaa menkkoja.

Mitähän vielä...

Ainiin, Mansemamma: toivottavasti saisit miehesi ymmärtämään että hoitovastuu lapsista on hänelläkin!



Aurinkoisia kevätpäiviä Terhot!



t. H ja neitonen 2kk4pv

Vierailija
8/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Otetaan tytölle kaikki rokotukset mitä neuvolassa laitetaan. Ei osallistuta mihinkään ylimääräisiin rokotetutkimuksiin, kun joudutaan jo muuten juoksemaan korvalääkärissä/sairaalassa kuulotutkimuksissa.

Neuvolassa käydään täällä kuukauden välein 6kk asti, sitten 8kk, 10kk, 12kk ja 18kk. En tiedä miten noi rokotukset osuu kohilleen, kun ne antoajat muuttuneet neljässä vuodessa niin paljon. Ens kerralla tulee vissiin eka...



Vatsa toimii meidän neidolla yleensä joka päivä. Jos parin päivän tauko niin sitten käy kuin Zatun Kossilla, eli kakkaa on kainaloita myöden!



Chatista, vois taas joskus yrittää itekin sinne, sopikaa aktiivisemmat ajat! Tammikuussa viimeks kai yrittänyt, silloin siel ei koskaan ketään muita.



Jospa nyt lähtis laittaa pyykkikonetta pyörimään..

t. H

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ehdin hetkeksi koneelle niin pikaiseen kuulumiset meidän hanurista olevalla läppärillä kirjoitettuna, antakaa kirjoitusvirheet anteeksi!!!



ekaksi nennille surunvalittelut, teitä on elämän kiertokulku koetellut aika tiiviillä tahdilla. surussa kuitenkin varmaan ihan kuten sanoit, tieto siitä että enää ei ole tuskia paapallasi.



meillä oltiin eilen 6 viikon neuvolassa ja ukko oli 56,5cm pitkä (53cm) ja painoa oli 4870g (3490g) joten kohtuullisesti oli poika kasvanu. aina toivon isompia lukemia varsinkin painos, mut ihan samaa tahtia tuntuu kasvavan ku sisaruksensa joten siihen on vaan tyydyttävä. pääasia kun kasvaa kuitenkin hyvin. meilä seuraava käynti on vasta 3kk:n iässä ja silloin saa ekan rokotuksen. me otetaan kaikki mitä annetaan plus ukko saa ylimääräisenä hepatiitti-rokotuksen kun kuuluu riskiryhmään useiden pistosten johdosta. muistan kyl et tytön kans on käyty tiheämpää tahtiin neuvolas, mut sen jälkeen on tainnu säästötoimet iskee tännekin kun on perusterveillä vauvoilla vähennetty noita kertoja ihan selkeästi.



meillä pojalla on kans selkeästi pieniä ilmavaivoja varsinkin iltaisin, mut onneks ei mitää isompaa. jalkoje hieronta ja massun jumppaus jalkojen kans auttaa kyl melkein aina. vatsaa toimii useamman kerran päivässä ja jos ei oo toiminu niin silloin sit ne itkutkin alkaa. mitään tollaisia hehtokakkoja kuten kossilla ei meillä oo näkyny, siis ei ainakaan vielä;). pojalla on hyvät rytmit jo nyt, ollu oikeastaa alusta asti, eli menee nukkuun siinä 21-21.30 ja herää ekalla syötölle 1-2 välillä. syö sit yleensä kertaa yössä ja aamulla herää siinä 7 maissa.



en oo ehtiny yhtään vahoja pinoja plaaraan kun ollaan oltu reissussa joten en oikein pysty kommentoimaan mihinkää sen kummallisemmin. koetan pysyä paremmin kärryllä nyt etiäpäin.



nyt on kyl pakko mennä laittaa pyykkejä kaappiin ku vuori on kota mount everestin kokoinen ja en oo vielä tota vuorikiipeilyä meinannu aloittaa jote pakko tehdä jotain..



oikein mukavia päivänjatkoja kaikille!!!



sapa+mukula

Vierailija
10/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=teal][b]Omppu[/b], meillä ainakin on Cuplaton selvästi auttanut. Hieman pulauttelu on lisääntynyt, mutta siitä viis, kun mahakivut ei enää vaivaa. Jekovitissa on päästy " jo" kahteen tippaan, hurraa. Olipas muuten kiva kuulla sustakin pitkästä aikaa!



Mäkin kaipaan linkkiä sinne Chattiin, en löytänyt googlettamalla... Zatuuu, Äitiliiniiii....??? Laittakaa mullekin mailia...



Meillä on sujunut päivät ja yöt nyt ihan kohtuudella, en tiiä onko tuon Cuplatonin ansiota vai mitä, mutta *kop kop* masuvaivaoja ei enää oo ollut. Niinkin hassu juttu tuli mieleen, etät kun vaihdoin vauvan kehtoon flanelliset lakanat, niin tuntuu kuin se nukkuis paremmin :) On ne ainakin puuvillaisia pehmeämmät, mutta voipi olla monen tekijän summa nämä paremmat yöt. (pelottaa sanoa ääneen paremmista öistä, kun kohta varmaan sitten taas onni kääntyy.... :-/ )



Eilen neiti ei suostunut millään nukkumaan päikkäreitä _koko päivänä_! Onko kellään ollut vastaavaa ilmiötä? Siis muuten on nukkunut joka päivä 2 x päikkärit ja nytkin tuhisee tuolla tämän päivän ekoja. Mutta eilen ei siis nukkunut päivällä yhtään, mutta ei itkenytkään ollenkaan. Aina kun laitoin vaunuun ja menin katsomaan kun " huuteli" , siellä tapitti silmät auki ja nauraa hekotti suu ammollaan :D



Meillä huomenna 2 kk neuvola, laitan sitten tuoreimpia mittoja.



Sinda ja Nipsu 8+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Täällähän oli mittari ihan pakkasen puolella aamulla, eikä nytkään mikään lämmin oo!

Tää vuodenaika on kyllä vaikee kun pitää joka päivä miettiä uusiks poitsun vaatetus kun menee ulos nukkumaan....



ÄITILIINI- täälläkin olis yksi ei-niin-virkeä aamuvirkun vauvan äiti....

Meillä herätään näköjään poikkeuksetta joka aamu 5-6 aikaan, syödään, loikoillaan tovi sängyssä mutta viimeistään puol 7 rymytään alakertaan aloittelemaan päivä....:)

Välillä tulee väsy sekä äidille että pojalle, hän kun ei niitä torkkuja nuku sisällä vaan simahtaa vasta vaunuihin.... (mitä nyt pieniä 5-15 min torkkuja tisuttelun päälle)



LEPERUS- meidänkin poitsu imee nyrkkejään ja syö hihaansa, kokoajan ellei oo tissi suussa! Yöllä välillä herään siihen lutkutukseen....

Eilen saatiin pikkuherra vihdoin syömään tuttia (siirryttiin silikonista luonnonkumiin kun veljen vaimo vinkkas, muistuttaa enempi kuulemma rintaa....!) niin ehkä se tyydyttää pahimman imuhimon....tissiä kun ei voi joka käänteessä antaa, jätkä pulauttelee kaiken pellolle muuten!

Ja mitä äidin puutteeseen tulee, uskon että kyllä jokainen mies sen sitten eventually huomaa, " lievänä" kiukkuisuutena sanoisin....:)



ZATULLA ollut sitten kakankuurausta yöllä! Meilläkään ei kyllä oo vielä niskaan asti tullut, johtuen varmasti siitä että sitä tavaraa tulee monta kertaa päivässä....



ISABELLUSKA- meillä oli tuo iki-ihana täiongelma viimeks syksyllä kun olin raskaana, muistan kun soittelin pitkin illalla myöhään apteekkeihin kun en tiennyt saako täishampoota käyttää raskaana ollessa!

Miehen tyttö/siskon tytöt tuoneet ne koulusta.....



SAPA- meilläkin kyllä parhaiten auttaa ilmavaivoihin tuo jalkojen hieronta & jumppaaminen, viimeks juuri tänäaamuna saatiin ilmat & kakat tulemaan kun poitsu sitä ähisi koko aamuyön....:(

Ihanan autuas ilme tulee kasvoille kun vihdoin saa vatsan toimimaan! Ja meillähän siis on " pitkä" pidätys aika ellei kakkaa oo tullut koko yön aikana siis.... Viimeks tuli eilen alkuillasta ja sit tänä aamuna, mut yleensä siis myös yöllä kerran, pari....



SINDA- samaa ajattelin itsekin noista flanellilakanoista talven pakkasilla, tuntuivat niin paljon lämpimimmiltä kun tavalliset!

Ostin syksyllä Eurokankaasta pitkän pätkän ohutta flanellia josta ompelin pussilakanoita, pitäis varmaan ommella aluslakanoitakin!

Ootko ostanut mistä flanellisia vauvanlakanoita vai itse ommellut?

Olen laittanut tavallisen lakanan päätyosaan pään kohdalle flanellisen sideharson pulautussuojaksi, tuntuu pehmeämmältä kasvoja vasten!



Meillä kyllä poika nukkuu nyt hyvin päikkäreitä kun päästiin ulos,( 2 x n. 2-2,5 h) mutta pakkasilla oli niin ja näin kun piti yrittää sisällä nukuttaa!

Mutta muuten ei siis paljoa nukukaan kun sitten yöllä, vaihdellen....:)



Nyt painun tekemään jotain fiksua, imuroida jo ehdin sekä ylä että alakerran, jospa lämmittäis kanakeittoa lounaaks, onhan tässä jo oltu pari tuntia syömättä....!



Voikaahan hyvin!



Pupina & Poitsu 9+2

Vierailija
12/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=darkviolet]Lattiat on luututtu ja vessa kuurattu. Pyykkikone hommissa toistamiseen. Ulos vein ison lakanan :) taian viiä enempiki pyykkiä sinne. .

Niskat jumittaa, joten pikasesti vaan yritän laittaa tähän sitä chatin linkkiä ->

http://www.teataja.ee/jutukas/chat/index.php3?L=finnish

Googlella löyty, laiton suomenkieliseen hakuun ja tää oli viides linkki. Noi ekat oli kai jotain muita ja mitä lie, mulla ei olikos neljäs etes löytäny enää sivua. Kummasti kirjanmerkkeihin tallennetusta sivusta katoaa aina muistista. Mikälie ku menee vanhaksi. .Häirikkö oon vissiin noilla linjoilla ;D



En tainnu mainita, että meillä ukko lähtee huomen työkeikalle. Tuliskohan myöhään perjantaina takasi. . Saapa nähä miten menee väliaikasenä yh:na. Ei voi iltasin eikä öisin saaha tukee lasten kans puuhatessa. Mitähän siittäki tulee.

Mut siis pikaseen piti. .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laiskana kirjottelijana luen näitä viestejä kun ehdin kahdelta lapselta ja kirjoitan tosi harvoin :( Luin noita muksujen mittoja ja totesin kirpuiksi... Meidän nuori mies on 2kk iässä 62cm ja 7015g... (syntyessä 53cm 4200g). Onko muilla näin suuria vauvoja? Meillä nukutaan tosi hyvin, jopa 7h putkeen yöllä ja muutenkin kaveri on rauhallinen. Tosi ihanaa, kun esikoinen oli kaikkea muuta. Suloisia hymyjä ja kujerrusta tulee ja nyrkkiä syödään täälläkin :)



Göögle+ vaavi 2kk

Vierailija
14/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja terveisiä täältä Pohjanmaalta. Tultiin tänne minun vanhempieni luo eilen, kun mieskin on kaksi viikkoa lomalla. Ensimmäinen viikko on hällä talvilomaa ja toinen viimeinen pitämätön isyyslomaviikko. Tarkoitus meillä olisi olla täällä sunnuntaihin saakka. Hyvin meni matka, vaikka pitkä se olikin. Muutaman kerran meinasi poika hermostua, mutta sitten pysähdyttiinkin huoltoasemalle " huoltohommiin" eli syömään ja vaihtamaan vaippaa. Eli hyvin meni matka, paitsi 16 kilometriä ennen vanhempieni kotia, hermostui poika totaalisesti :) Kyllä tuli kiukkusta huutoa ja kovalla äänellä ;) No ei muuta kuin pysähtyä tien sivuun, poika pois turvakaukalosta ja tissi suuhun. Johan helpotti!



Viime viikolla valittelin teille pojan itkuisuutta. No nyt täytyy koputtaa puuta, sillä masuvaivoja ei ole tarvinnut itkeskellä sitten perjantain. Hieman niitä ollaan kitisty, mutta ei onneksi sellaista huutoitkua kuin viime viikolla.



Meillä on poika aika aktiivinen ja kovin terhakka tarkkailemaan ympäristöään. Olen huomannut, että nykyään hän saattaa kitistä hieman, jos on jonkun sylissä ja ollaan kävelty pitkin huonetta ja pysähdytään. Ihan kuin poika sanoisi, että " jatka matkaa, ei saa pysähtyä" :)



Meilläkin on koko ajan nyrkki tai hiha suussa. Ja välillä kuuluu tosi kova " lutkutus" -ääni. Ja kuolaamaan poika on myös alkanut hieman. Johtuu varmaan siitä, että on oppinut " pörisemään" kielellä ja silloin roiskuu sylkeä.



NENN: Osanotot täältäkin paappasi poismenon johdosta *halaa*!



Mutta nyt syömään, isä on tehnyt ruokaa.



Sulina + poju 11vk 5pv

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
21.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitan tässä yksikätisenä muutaman sanasen. Isompi poika nukkuu ja pienempi on maitohuikilla. Mies pn työmatkalla joten yh:na oon minäkin huomiseen. Toisaalta ihan kiva olla " yksinään" kotona. Kävin päivällä Ideaparkin alennusmyynneissä, on se niin iso paikka, että eipä siellä ehtinyt kuin muutamassa liikkeessä käydä, kun jo piti lähtee hakeen isompaa poikaa hoidosta. Muutamia vaatteita löysin lapsille, itselleni en aio ostaa mitään, ennenkuin entiset vaatteet mahtuu päälle.

Aloitin eilen tarkkaileen näitä syömisiäni, että jos sais kiloja tippuun, tähän asti kun on tullut syötyä aivan holtittomasti vailla mitään itsekuria.Kyllä toi imetys jotain kuluttaa, koska normaalisti oisin kyllä lihonut monta kiloo näillä herkutteluilla, nyt ei ole onneks tullut yhtään, mutta eipä ole lähtenytkään.

Sitä vaan oon miettinyt, että kuinka paljon on sopivaa laihtua esim. viikkotahdilla kun imettää? Onko teistä muut ryhtyneet ns. " laihikselle" nyt imettäessä?



Tänään siä Ideaparkissa tajusin, että mulla on taas vauvakuume. Tuntui, että näin vaan odottaviaäitejä ja huomasin haikailevani odotusaikaa ja sitä ihanaa odotuksen tunnetta, että kohta se vauva syntyy ja minkälainen pakkaus sieltä tuleekaan. Siis mieli haikailee kolmatta lasta, vaikka vielä odotusaikana olin todella sitä mieltä, että kaksi saa riittää. Ja mullakin oli aika hankala raskaus ennnenaikaisten suppareitten takia, mutta niin sitä vaan aika kultaa muistot. Mies tuskin lämpenee kolmannelle lapselle ja siitä olen vähän surullinen. Nyt kun katselee kuinkA vauva kasvaa, sitä ikävöi jo näitä menneitä viikkoja, sitä vastasyntyneet tuoksua, pienuutta ja ihan kaikkee. Ja haikeena aattelen, etten ehkä enää pääse kokeen tätä ihanaa aikaa uudelleen. Mutta todella onnellinen ja kiitollinen olen, että olen saanut sentäs kaksi ihanaa tervettä poikaa.



Nyt täytyy kyllä lopetella, on niin hankala kirjoittaa yhdellä kädellä..ja hidasta. Hyvät yöt kaikille!

Vierailija
16/28 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


[color=8B2323][b]Vauvakuumeesta fablelle:[/b] Mulla ainakin on niin tosi haiea olo,vaikka kauhee väsy on päällä,että onko tää nyt tosiaan viimoinen kerta! Ja tää ny kuiteski oli neljäs lapsi :)

Olin eilen j.tarkistuksen lääkärin vastaanotolla,tuumas nuori nais lääkäri melko tympeesti,kun kyseli kuinka menee kotona,johon vastasin,että onhan sitä aika lailla työtä.Tähän tää Ah symppis(hah!) lääkäri tuumas papereita luettuaan:

Onhan noita näköjään paljon!

(siis lapsia)

[b]Thanks![/b]

Arvatkaa meinasinko vetää jo herneitä nenuun!? Ou jees! :)

[color=#006400]Äsken nauroin,että meidän Jerelle kelpaa mikä " stoori" tahansa :)

Makoiltiin sängyllä ja luin hempeällä äänellä mainoksia tyyliin:[color=EE6AA7]Koff olut,12-pack,7.95 ,sis pantin

[color=#006400]Hyvin kelpas ja kovasti sain vastauksia vierestä :D

No joo,nyt katsoo,jos sais jotain aikaisekskin..ehkä :)

[color=3A5FCD][b]Maria ja Jere [/b]s. 25.1

Vierailija
17/28 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maikkoolla on hyvät päiväsadut :)



Uhana rauhallinen hetki, kukaan ei kaipaa äitiä tällä hetkellä. Tytöt leikkii legoilla ja poikanen mammii viltillä värikästä autokirjaa ihastellen: tänään opetellaan autoilun alkeita..



Mielialan vaihteluista on kovasti ollut puhetta. Kyllähän tämä arjenpyöritys on välillä todella ambivalenttia puuhastelua: välillä on valmis nakkelemaan koko porukan pihalle ja illalla saunan jälkeen punaposkiset kakarat saa melkein kyyneleet silmiin. Ja mitä sitten synnytyksenjälkeiseen masennukseen tulee.. Hyvähän se on, että siitä puhutaan, tällöin myös todelliset avuntarvitsijat saavat helpommin apua, kun asiasta tiedetään ja kynnys avunhekemiseen ja asiasta puhumiseen on madaltunut. Joskus vaan tuntuu silta, että monet normaalit tunteet ja reaktiot elämämuutoksiin diagnosoidaan. Perheenlisäys, oli lapsi ensimmäinen tai kuudes, muuttaa aina siihenastista elämää. Muutos on aina muutos, oli se sitten hyvä tai huono ja saattaa herättää monenlaisia tunteita. Vanhemmuuteen ja erityisesti äitiyteen liittyy niin monenlaisia myyttejä. Äitiä revitään moneen suuntaan, lastenhoito on välillä totista työtä ja silti pitäisi jaksaa hymyillä ja joka jumalan hetki olla kiitollinen terveistä lapsista. Huutaa ei saisi, hymyillä pitäisi jaksaa vaikka tuntuu että pää leveää. Mulle itselle jokaisen lapsen syntymä on ollut oman kasvun paikka eikä aina niin helppo sellainen. En saata uskoa olevani ainut äitiyden myötä kriisiytyvä (ja kasvava), siksi koenkin kovin kummallisena, ettei äitiyteen liittyvistä kielteisistä ja vaikeista asioista ole tilaa puhua. Enkä nyt tarkoita tätä palstaa, vaikka tänne asiasta kirjoitankin. Itseäni asia askarruttaa aika ajoin ja tarkoitus onkin hakea teidän muiden mielipiteitä ja kokemuksia asiasta.



Tälläistä pähkii tänään L



pst. Zatu: chat löytyi taas, kiitti linkistä! Vielä kun satuttaisiin sinne yhtäaikaa ;)

Vierailija
18/28 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Pitää aina pojan nukkuessa ottaa " omaa" aikaa ja istuskella koneella samalla nauttien päiväkaffeesta!

Tänään pääsen naikkarille muistelemaan omaa synnytystä kun paras ystäväni sai eilen toisen pojan! Ihanaa nähdä ihan vastasyntynyt kun tuo meidän jässikkä kasvaa silmissä vauvankengistä ulos....



Eilen vaihdettiin sitten vauvakori pinnasänkyyn ja jätkä nukkui paljon paremmin yönsä vaikka eka mietinkin että miten menee kun on tottunut siihen pikkukoppaan!

Kahdella syötöllä pärjättiin viime yö, ihanaa kun vertaa kahteen edelliseen " tunnin-välein-tissillä" -rumbaan.....

Pinniksessä on kuitenkin kunnon patja ja petari verrattuna korin vaahtomuovipatjaan....

Niin pikkuiselta näytti jätkä siinä " isossa" pedissä ja laitoinkin sitten vähän vilttiä sitä pienentämään. Itekseen sinne nukahti ja jätin pienen yövalon päälle ettei pelästy jos (ja kun...) herää....



Heräskin sitten melkein heti ja menin 21.30 vielä syöttämään ja heräsin sitten sängyltä klo: 23 poitsu kuorsaten vieressä tissi puoliks suussa! Tais hieman edellisöiden valvomiset tuntua, molemmissa....

Samoin kävi sitten yöllä, poitsu heräs klo:01.20 ja syötin, sitten nostin rinnalle röyhtäsemään ja herättiin siitä sitten 3 jälkeen, siirsin pojan omaan sänkyyn jossa jatkoi uniaan vielä klo:04.40 asti!

Ja tää oli nyt toka yö kun en vaihtanut vaippaa (kun ei tullut kakkaa!) kun vasta aamulla 5-6 aikaan ja hyvin meni!

Täytynee ottaa tavaks ja mennä yhellä vaipalla, ei sitten poitsukaan piristy enempää kun tarvis!



MARIA- täälläkin käytössä ihan samantyyppiset jutustelut: yleensä kun puen itteäni ulos ennen kun rupeen poikaa pukemaan ja pikkumies väsyksissään hieman hermoilee niin luettelen (välillä laulan!) kaikki vaatekappaleet mitä päälleni laitan ja nauruahan sieltä väsyn takaa aina tulee!



Muutenkin on niin ihana kuunnella kun toinen kovasti kertoilee juttuja ja innostuu vaan enempi kun katsot silmiin ja kiinnität huomiota!

Joskus on huono omatunto kun tekee jotain siinä samalla ja mutisee vaan jotain vastaukseksi, pitäis vaan nauttia joka hetkestä sillä kohta ne on ohi....

Kyllä niitä omia juttuja ehtii ja on jo ehtiny tehdä!



Nyt jatkan hommia, poitsukin heräs jo kerran, onkin kohta jo nukkunut 2 h.

Eilen kyllä vetäs 3 h ekoilla päikkäreillä ja tokat menikin sitten ihan huudoks, yritin yliväsynyttä poikaa nukuttaa ulos vaunuihin klo: 18 kun käytiin iltapäivällä tapaamassa yhtä tuttavapariskuntaa ja toiset pitkät unet siirtyi, mitä nyt kaukalossa nukkui hetken....

Tein sitten systerin vinkistä niin että otin meidän matkarattaat olohuoneeseen, (ovat ihan puhtaat ja siinä saa melkein ihan makuuasentoon ne laitettua) laitoin äp- makuupussin pehmusteeks ja pojan sinne: vetäs sitten tunnin unet olkkarissa kunnes makuupussin kulma putos naamalle ja pelästyen raukka heräs kesken unien....:(

No, sainpa ainakin jollain tavalla torkuille ja ilta meni ilman itkuja! Vaikka harvoin meillä siis itketään muuta kun yliväsymystä tai nälkää....

Niin ja eilen poika nyt sitten oppi kunnolla syömään pullosta, voin hyvällä omatunnolla käydä tänään yksin Sellossa ostamassa kaverin vauvalle lahjan ja yhet imetysliivit lisää, kun tiedän ettei poika nää nälkää isänsä seurassa!



Mukavaa päivänjatkoa kaikille!



Pupina & Poitsu s.15.1

(helpompi laittaa näin kun en enää pysy mukana viikoissa...!)

Vierailija
19/28 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun viime yö sitten nukuttiin 1h pätkissä.. olen ihan raatona :( ei siis enää etes naurata..



täälläkin lutkutetaan hihoja ja tutti ei kelpaa. alkuunsa ajattelin nälkää olevan, mutta aina vetäs raivohuudot kun laittoi tissille. syököön siis hihojaan..



fable: täällä on katseltu masuja kateellisena kans! vielä tekis ´mieli huudella, jos ei tyttöä mukana että minäkin olin vasta raskaana ja masu on nukkumassa kotona :)





cec ja tyttö huomen 7vk

Vierailija
20/28 |
22.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ootko kokeillu noita nuk tutteja? luonnonkumisia,kun niitten pitäs vastata rinnan pään muotoa imettäessä.. meillä tyttö syö pullostakin vaan jos siinä on luonnonkumituttti,ei jotenkin saa otetta silikoonisista. Voimia kamalasti sinne.



Täällä ei vauvakuume eikä masukuume vielä jyllää,on vielä muistoissa kuin tukalaa se liikkuminen oli viime metreillä..nautin kun pääsee kunnon lenkeille vaunujen kanssa,tosin kunto vähän aöhanen vielä puolentoista tunnin lenkin jälkee hiki virtaa ja jalat hyytelöä...muttaq kaitpa se tästä..vielä olis 6 kiloo laihduttavana ennen kesää..



Hei sain ristiäiset varattua!!!meillä ristiäiset 6.5. (ai minäkö muka vitkutellut...)



jaahas jos lähtis hitaammalle kävelylle ton 5v:n kanssa,viemään laiskamatoa kerholle..(hän jostain syystä inhoaa kävelylenkkejä...)



T:Isa ja Iida 9,5vk