Presidentin rouva järkyttää feministejä, ajattelee väärin!!
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/eb4bad97-4f8b-4264-9ea5-40a5c7…
Suzanne Innes-Stubb Eevassa: En pidä itseäni feministinä Kirjailija pöyristyi
Suzanne Innes-Stubb hätkähti Eeva-lehden haastattelussa ja kertoi, että ei pidä itseään feministinä.
Kommentit (186)
Kylläpä on taas ihmeellinen haloo nostettu. Kirjailija Helmi Kekkosen 12-vuotias tytärkin oli kysynyt, että eikö kaikkien pitäisi olla feministejä.
No ei pidä. Jokainen saa olla ihan sellainen kuin haluaa ja pitää omat mielipiteensä, niihin meillä kaikilla on oikeus.
Jokainen taitaa tulkita vähän omalla tavallaan mitä se feminismi on?
En tiennytkään, että voisin arvostaa Innes-Stubbia enemmän, mutta nähtävästi voin. En ole itsekään feministi, vaan tasa-arvon kannattaja.
Vierailija kirjoitti:
Feminismi on outo aatesuunta ku siinä ajetaan vaan toisen sukupuolen etua. Ei se oo reilua.
Persuus on outo aatesuunta, kun siinä ei edes yritetä opiskella historiaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Järkyttää? Millä tavalla?
Luepa juttu.
Sen verran lukaisin, että rouvan vastaus järkytti haastettelijaa. En ymmärrä, miksi ap taas kerran vääristelee asioita. Miksi ap yleistää? Ja mitä väliä presidentin rouvan ajatuksilla oikeastaan on?
Feministeillä on outo ajatus, että kaikkien hyvien ja fiksujen ihmisten on kuuluttava itsestäänselvästi heidän aatesuuntaansa. Kuitenkin koko feminismin käsite on monitulkintainen ja sen määrittely kirjavaa. Erilaisiin feminismeihin liittyy erilaisia taustaoletuksia, totuuksina pidettyjä asetelmia ja varsinkin tavoitteita.
Jos joku ei halua määritellä itseään feministiksi, se on mielestäni täysin OK ja normaalia. Feminismin (ja muidenkin ismien) nimissä tehdään ja sanotaan niin paljon erilaisia asioita, että usein ismistä on hyvä irrottautua kokonaan, jottei tule yhdistetyksi kaikkiiin sen nimissä ajettuihin asioihin ja metodeihin.
Helmi Kekkosen kirjoitus oli mielestäni asiaton ja loukkaava, suorastaan väkivaltainen. Hän yrittää määritellä toisen ihmisen ajattelua ohi tämän oman oikeutensa. Eikös tämmöinen toiminta ole juuri näiden "turvallisten tilojen" sääntöjen vastaista. Eivätkö feministit itse nimenomaan vastusta tällaista?
Minulla on sukutaustassa kommunisteja, jotka tekivät uraauurtavaa työtä työläisten aseman ja yhteiskunnallisen yhdenvertaisuuden eteen. En siltikään itse ole kommunisti enkä allekirjoita heidän tavoitteitaan ja pyrkimyksiään tässä maailmanajassa ja yhteiskunnassa. Sama pätee jossain määrin feminismiin.
Mahtavaa Iines! Tyylikäs tolkun nainen, joka ymmärtää tasa-arvon merkityksen eikä ole siksi sovinisti eikä feministi.
Vierailija kirjoitti:
Ex-PM on kauniimpi , IIneSStuBB on jotenkun kurpahtanut Sannuliin verraten .
Niin, sehän tuossa virassa on tärkeintä, näyttää hyvältä. Voi jeesus sentään mitä uuvatteja
Suzannen pitäisi olla samaa mieltä Kekkosien kanssa. Ei yllätä tuon verkoston toiminta.
Vierailija kirjoitti:
Ihailtava, suoraselkäinen nainen. Ei mielistele sekopäitä.
Stubbilla on tuuria elämässä riittänyt.
Vierailija kirjoitti:
Ex-PM on kauniimpi , IIneSStuBB on jotenkun kurpahtanut Sannuliin verraten .
Innes-Stubb on 55 v., synnyttänyt kaksi lasta ja on edelleen fyysisesti paremmassa kunnossa kuin 90% ikäisistään.
Ei voi mitään. Suurin osa naisista ja miehistä kannattaa tasa-arvoa, mutta ei katso feminismin olevan tasa-arvon asialla, juhlapuheista huolimatta. On varsin äänekkäitä koulukuntia, jotka toimivat tasa-arvoa vastaan.
Mitä sitten? Hän on nyt Suomen tasavallan presidentin rouva ja puoliso.