Onkohan boomerit (50v ja yli) hämmentyneitä siitä teknologisesta kehityksestä, mikä heidän aikaanaan on ollut?
Mietin niin kuin tietokoneet, netti ja kännykät. Maksukortti. jne.
Kommentit (589)
Mummot ei uskalla hyväksyä palstalla evästeitä eikä klikata linkkejä. Tyttärenpoika on asentanut pöytäkoneen aikanaan.
50-vuotiaat on X-sukupolvea. Oltiin kovasti cooleja ja hurjia silloin 80-luvulla.
Ensinnäkin ota selvää mikä on boomeri. Ja ei, kehitys kuitenkin tulee suht hitaasti. Enemmän miettisin 1880-1920 olleita, jotka kokivat auton ja lentokoneen tulon ja puhelin aikoinaan, vesivessa yms.
Boomerithan ovat nuo kaikki keksineet.
Vierailija kirjoitti:
50-vuotiaat on X-sukupolvea. Oltiin kovasti cooleja ja hurjia silloin 80-luvulla.
Ollaan vieläkin.
Teknologinen kehityshän on ollut paljon hitaampaa kuin mitä odotettiin. Autojen piti tässä vaiheessa jo lentää.
Olen 50v ja minusta kehitys on ollut liian nopeaa eikä välttämättä ole mennyt oikeaan suuntaan. Kaikki muutetaan niin usein ettei edellisen muutoksen kustannukset kerkeä kuolettua ja mainostetut hyödyt realisoitua kun jo uutta pitäisi taas investoida.
Synnyin ennen kuin Suomessa oli ensimmäinen tv-lähetys. Hyvin olen pysynyt kehityksen mukana, tosin en kilpapelaa enkä ohjelmoi, mutta muuten homma toimii. Älä aliarvioi ihmisiä, olen N70+.
Me viiskymppiset ollaan diginatiiveja. Kasvettu niiden kaa yhtä matkaa ja tehty ne. Tehdään edelleen.
Vierailija kirjoitti:
Mummot ei uskalla hyväksyä palstalla evästeitä eikä klikata linkkejä. Tyttärenpoika on asentanut pöytäkoneen aikanaan.
Tyttärenpoika asensi pöytäkoneen vuonna 1997 eli on syntynyt noin 1977?
Kyllä enemmän teinixit niitä hämmentyneitä ovat kun eivät osaa edes alkeellisia juttuja kuten sähköpostin lähettäminen tai liitteen lisääminen.
Tietokoneet ja kännykät tulleet kuitenkin vähitellen ja koettu niin huikean mullistavina kuin sitten TV-pelit ja konsolit kun sitten tulivat aikoinaan hetkessä.
Olen minä aika hämmästynyt, vaikka näin ensimmäisen kerran tietokoneen Jyväskylän yliopistossa vuonna 1981 ollessani 10-vuotias. Sen jälkeen monikaan asia ei ole yllättänyt. Pääministeri Holkerin kännykkäpuhelu vuonna 1991 on jäänyt uutisista mieleen.
No onhan kehitys ollut hämmentävän nopeaa. Hienoa se, että on saanut itse olla mukana kehitystyössä. On meinaan hieman erilaisia tän päivän luurit ja läppärit siihen mitä ne rivikansalaisten mallit oli kasarin alussa himassa tai duunissa. Haastavampaa toi oli mun vanhemmille, jotka on hypänneet putkiradioajoista mobiilipankkeihin..
Sanoisin, että äskettäin 96-vuotiaana kuollut isotätini näki paaaaaaljon suuremman muutoksen kuin me tämän hetken noin viisikymppiset. Mietipä kun synnyit 1900 luvun alussa pientilalla Pohjois-Suomessa ja kuolet 2024 pk-seudulla, mitä kaikkea tuli uutena. Auto ja TV, joillekin suihku ja vesivessakin tulivat vasta myöhemmin. Ja kun kuolet vuonna 2024 käytät kännykkää, tietokonetta ja älytelkkaria, hoidat pankkiasiat netissä.
Itse koodaan tilasto-ohjelmalla ja käytän päivittäin useampaa tekoälyä, ihan ok sujuu, vaikka ensimmäinen pöytäkone tuli meille kun olin ehkä 9, kännykän sain 15-vuotiaana. En ole nyt ihan varma missä sellaisia isoja puutteita olisi.
Ei todella. Olen yli 70v ja suurimmat teknologit huiput sijoittuvat 80-luvulle eli aikaan yli 40v sitten, jolloin tulivat kännykät, Internet ja tämäkin palsta oli olemassa jo 90-luvun alussa.
Teknologia ei ole tuonut enään mitään uutta mullistavaa ihmisten elämään 2000-luvulla, älykännykätkin ovat kopioita tietokoneista, tietysti pienemmässä tilassa.
Sitä tässä odotellessa!
Oon 46v. 24v sain tietokoneen ja oli matkapuhelimia. Sen jälkeen älypuhelin. Myös äitini 76v osaa laitteet. Joka olisi kai boomerisukupolvi. 85v ikäluokassa osa ei ehkä halua tietokonetta ja sellaisia.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä enemmän teinixit niitä hämmentyneitä ovat kun eivät osaa edes alkeellisia juttuja kuten sähköpostin lähettäminen tai liitteen lisääminen.
Jep, teknologiset taidot ovat suorastaan surkuhupaisan huonot. Joku TikTokin tai Snapchatin räplääminen kymmenen tuntia päivässä ei ole teknologista osaamista, vaan turhuutta.
Kyllä. Jokainen päivä on puhdasta scifiä. Olo on kuin Marty McFlyllä.